REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
przedsiębiorca, jdg, pit, rozliczenie, dokumenty
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) muszą pamiętać o szeregu obowiązków wynikających z rocznego rozliczenia podatkowego. Kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii, Bogdan Zatorski wskazał najważniejsze z nich.

REKLAMA

Końcowy spis z natury

Zatorski wskazał, że sporządzenie remanentu na koniec roku (końcowego spisu z natury) jest ważnym, lecz czasem pomijanym elementem procedury rozliczeń, zwłaszcza przez firmy usługowe. Polega on na spisaniu ilościowego stanu całego majątku firmy, tj. towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, które nie zostały sprzedane do 31 grudnia - wytłumaczył. Dodał, że przedmioty objęte spisem podlegają wycenie, a ich suma zostanie uwzględniona przy ustalaniu rocznego dochodu.

Zamknięcie ewidencji księgowej w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR)

REKLAMA

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) są m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie.

Ekspert przekazał, że po zakończeniu roku należy zamknąć ewidencję księgową w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR), podsumowując jej zapisy i uprzednio ujmując w niej wartość remanentu. Zamknięcie oznacza, że nie będą już dokonywane żadne dodatkowe wpisy, co utrwala jej stan. Wydrukowana księga jest dowodem podatkowym i należy ją przechowywać przez 5 lat, licząc od roku, w którym rozliczono podatek. Dochód (lub strata) jest obliczany jako różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów zapisanymi w ewidencji, z uwzględnieniem różnicy między wartością remanentu początkowego i końcowego - powiedział Zatorski.

Polecamy: PKPiR 2025

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Roczna deklaracja PIT do 30 kwietnia

Przedsiębiorcy prowadzący PKPiR mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT (np. PIT-36 lub PIT-36L) do 30 kwietnia następnego roku. W deklaracji wykazuje się dochody i zapłacone zaliczki na podatek. Na tym etapie przedsiębiorca może rozpoznać i wykazać chęć skorzystania z ulg. Wskazane jest korzystanie z elektronicznej formy przygotowania i przekazania deklaracji do Urzędu Skarbowego (US), co gwarantuje krótszy czas oczekiwania na ewentualny zwrot nadpłaty z wpłaconych w ciągu roku zaliczek - przekazał ekspert.

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja

Zatorski przypomniał także, że przedsiębiorcy powinni pamiętać o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej za rok składkowy (trwający od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku), który wykazuje się w deklaracji ZUS DRA za kwiecień roku następnego. Wskazał, że deklaracje dotyczącą rozliczenia składki zdrowotnej należy złożyć do ZUS do 20 maja. Rozliczenie polega na porównaniu sumy składek zdrowotnych zapłaconych w ciągu roku z roczną składką zdrowotną ustaloną na podstawie rocznego dochodu lub przychodu. Celem tego rozliczenia jest ustalenie czy przedsiębiorca ma niedopłatę, nadpłatę, czy też wpłacona kwota jest prawidłowa - wytłumaczył.

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

REKLAMA

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

REKLAMA