Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

REKLAMA
REKLAMA
- Końcowy spis z natury
- Zamknięcie ewidencji księgowej w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR)
- Roczna deklaracja PIT do 30 kwietnia
- Roczne rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja
Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) muszą pamiętać o szeregu obowiązków wynikających z rocznego rozliczenia podatkowego. Kierownik ds. analiz biznesowych i wymagań prawnych w Symfonii, Bogdan Zatorski wskazał najważniejsze z nich.
REKLAMA
Końcowy spis z natury
Zatorski wskazał, że sporządzenie remanentu na koniec roku (końcowego spisu z natury) jest ważnym, lecz czasem pomijanym elementem procedury rozliczeń, zwłaszcza przez firmy usługowe. Polega on na spisaniu ilościowego stanu całego majątku firmy, tj. towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadów, które nie zostały sprzedane do 31 grudnia - wytłumaczył. Dodał, że przedmioty objęte spisem podlegają wycenie, a ich suma zostanie uwzględniona przy ustalaniu rocznego dochodu.
Zamknięcie ewidencji księgowej w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR)
REKLAMA
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, podmiotami zobowiązanymi do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) są m.in. osoby fizyczne, przedsiębiorstwa w spadku, spółki cywilne osób fizycznych, spółki cywilne osób fizycznych i przedsiębiorstwa w spadku, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie.
Ekspert przekazał, że po zakończeniu roku należy zamknąć ewidencję księgową w Podatkowej Księdze Przychodów i Rozchodów (PKPiR), podsumowując jej zapisy i uprzednio ujmując w niej wartość remanentu. Zamknięcie oznacza, że nie będą już dokonywane żadne dodatkowe wpisy, co utrwala jej stan. Wydrukowana księga jest dowodem podatkowym i należy ją przechowywać przez 5 lat, licząc od roku, w którym rozliczono podatek. Dochód (lub strata) jest obliczany jako różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów zapisanymi w ewidencji, z uwzględnieniem różnicy między wartością remanentu początkowego i końcowego - powiedział Zatorski.
Polecamy: PKPiR 2025
Roczna deklaracja PIT do 30 kwietnia
Przedsiębiorcy prowadzący PKPiR mają obowiązek złożenia rocznej deklaracji PIT (np. PIT-36 lub PIT-36L) do 30 kwietnia następnego roku. W deklaracji wykazuje się dochody i zapłacone zaliczki na podatek. Na tym etapie przedsiębiorca może rozpoznać i wykazać chęć skorzystania z ulg. Wskazane jest korzystanie z elektronicznej formy przygotowania i przekazania deklaracji do Urzędu Skarbowego (US), co gwarantuje krótszy czas oczekiwania na ewentualny zwrot nadpłaty z wpłaconych w ciągu roku zaliczek - przekazał ekspert.
Roczne rozliczenie składki zdrowotnej do 20 maja
Zatorski przypomniał także, że przedsiębiorcy powinni pamiętać o rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej za rok składkowy (trwający od 1 lutego do 31 stycznia następnego roku), który wykazuje się w deklaracji ZUS DRA za kwiecień roku następnego. Wskazał, że deklaracje dotyczącą rozliczenia składki zdrowotnej należy złożyć do ZUS do 20 maja. Rozliczenie polega na porównaniu sumy składek zdrowotnych zapłaconych w ciągu roku z roczną składką zdrowotną ustaloną na podstawie rocznego dochodu lub przychodu. Celem tego rozliczenia jest ustalenie czy przedsiębiorca ma niedopłatę, nadpłatę, czy też wpłacona kwota jest prawidłowa - wytłumaczył.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA