REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W 2015 roku prawdopodobne połączenie AMW i WAM

Subskrybuj nas na Youtube
Skoki spadochronowe, wojsko, nieruchomości/ Fot. Fotolia
Skoki spadochronowe, wojsko, nieruchomości/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Minister Obrony Narodowej zapowiada, iż połączenie AMW i WAM będzie odbędzie się prawdopodobnie w połowie 2015 roku. Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami nowa instytucja, która miałaby wypełniać zadania obecnych dwóch agencji, ma działać pod nazwą Agencja Mienia Wojskowego.

Nie na początku 2015 r., lecz prawdopodobnie w połowie przyszłego roku dojdzie do połączenia Agencji Mienia Wojskowego (AMW) i Wojskowej Agencji Mieszkaniowej (WAM) - poinformowała w środę posłów z komisji obrony wiceszefowa MON Beata Oczkowicz.

REKLAMA

Komisja pozytywnie zaopiniowała informację o działalności AMW w 2012 r. Przy tej okazji przedstawiciele MON byli pytani o plany połączenia AMW i WAM, bowiem w kwietniu rząd przyjął założenia do projektu ustawy, która miała od początku 2015 r. połączyć obie agencje.

REKLAMA

Oczkowicz powiedziała, że w Rządowym Centrum Legislacji trwają końcowe prace na projektem. "Wcześniej zakładany termin połączenia agencji to był 1 stycznia 2015 r. Trudno jest powiedzieć, czy ten termin zostanie dotrzymany, raczej jest to niemożliwe. W związku z powyższym połączenie agencji prawdopodobnie przesunie się na połowę roku 2015" - powiedziała wiceminister.

Dodała, że pomysł stworzenia jednej agencji w miejsce dwóch wynika z głównie z tego, że zadania AMW i WAM częściowo się powielają, a ich struktury się dublują. "Po połączeniu na pewno będą oszczędności dla Skarbu Państwa" - podkreśliła Oczkowicz.

Dopytywana przez posłów, jak miałoby wyglądać połączenie agencji, Oczkowicz nie podała szczegółów i zapowiedziała, że odpowie na piśmie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Kadry i płace

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami nowa instytucja, która miałaby wypełniać zadania obecnych dwóch agencji, ma działać pod nazwą Agencja Mienia Wojskowego. Połączenie uzasadniano racjonalizacją wydatków publicznych - oszczędności miałyby wynieść 20 mln zł rocznie - oraz uproszczeniem nadzoru.

Obydwie agencje mają dwuszczeblowe struktury organizacyjne (centralną i terenowe), zakres ich działania jest zbliżony - zajmują się m.in. gospodarowaniem nieruchomościami przejętymi od ministra obrony, więc - jak pisano w kwietniu w komunikacie CIR - "często konkurują ze sobą w ich pozyskiwaniu i zbywaniu". "Komplikuje to system gospodarowania nieruchomościami i utrudnia proces nadzorowania tych agencji przez ministra obrony narodowej" – stwierdzono.

Rząd zakłada, że majątek obydwu agencji będzie skumulowany w jednej instytucji (w WAM jako podmiocie przejmującym). Ciągłość działalności AMW ma zostać zachowana. Agencja będzie prowadzić samodzielną gospodarkę finansową. Ma być finansowana m.in. z wpływów uzyskanych ze sprzedaży zbędnego mienia, przychodów z działalności gospodarczej, opłat za używanie mieszkań i internatów, dotacji budżetowej. Będzie mogła zaciągać kredyty po uzyskaniu zgody ministra obrony wydanej w porozumieniu z ministrem finansów.

Założono, że AMW w nowym kształcie będzie wpłacać – tak jak dotychczas - środki na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych oraz na Fundusz Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego, na który wpływają pieniądze uzyskane z gospodarowania mieniem przekazanym przez jednostki podległe lub nadzorowane przez MSW.

Utworzona w 1996 r. Agencja Mienia Wojskowego zajmuje się sprzedażą niepotrzebnych nieruchomości i mienia ruchomego MON i MSW. 93 proc. zysków – dotychczas łącznie 1,58 mld zł - AMW przekazuje Funduszowi Modernizacji Sił Zbrojnych i Funduszowi Modernizacji Bezpieczeństwa Publicznego. AMW sprzedaje też w trybie bezprzetargowym lub przekazuje nieodpłatnie nieruchomości samorządom.

Zadania WAM to utrzymywanie mieszkań i internatów, z których korzystają żołnierze, a także wypłata świadczeń mieszkaniowych uprawnionym osobom. (PAP)

Zobacz również: W 2015 roku wyższe dodatki za wysługę lat

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA