| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > W 2015 roku wyższe dodatki za wysługę lat

W 2015 roku wyższe dodatki za wysługę lat

Trwają prace nad zmianą zasad naliczania dodatku za wysługę lat. Wyższe dodatki mają od 2015 roku otrzymać osoby dłużej pozostające w służbie.

Jeszcze w grudniu mają zakończyć się konsultacje wewnątrzresortowe ws. zmiany zasad naliczania dodatku za wysługę lat funkcjonariuszy podległych MSW. Resort chce, by ci, którzy dłużej pozostaną w służbie, dostawali od 2015 r. wyższe dodatki.

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

Jak powiedziała PAP rzecznik MSW Małgorzata Woźniak, zmiany zasad naliczania dodatku za wysługę lat obejmą funkcjonariuszy wszystkich służb podległych MSW – policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

Zobacz również: Dodatki do wynagrodzeń żołnierzy będą wyższe

"Naszą naczelną regułą jest zachęcać, motywować do dłuższego pozostawania funkcjonariuszy w służbie; na zasadzie dłużej w służbie, wyższy dodatek. Chcemy, by te zmiany weszły już w 2015 roku. Prace już się rozpoczęły, trwają konsultacje wewnątrzresortowe, mają zakończyć się w grudniu" - powiedziała PAP Woźniak.

Resort podaje przykład dzielnicowego posiadającego staż służby wynoszący 30 lat. Aktualnie dodatek stażowy stanowi w jego przypadku 25 proc. uposażenia zasadniczego, co daje kwotę 552,50 zł miesięcznie. "Po podwyżce dodatek ten będzie wynosił 663 zł (30 proc. uposażenia zasadniczego), tj. wzrośnie miesięcznie o 110,50 zł" - zaznaczyła Woźniak.

Pytany o planowane zmiany rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski, przyznał, że obecne kierownictwo policji o takie rozwiązania zabiegało.

"Staraliśmy się o to, by dodatek był naliczany w sposób progresywny i zwiększał się w kolejnych latach. Chodzi o to, by zachęcać policjanta do pozostawania w służbie przez dłuższy okres. Mamy osoby doświadczone, wykształcone, z ogromną wiedzą, chcielibyśmy jak najdłużej korzystać z ich umiejętności" - dodał.

Podkreślił, że liczba policjantów, którzy odeszli ze służby w 2014 r., była najniższa od lat. "Warto zachęcać policjantów do pozostania. W wielu przypadkach po prostu szkoda zmarnować potencjał, który w nich jest" - dodał.

Podobne rozwiązanie - zakładające wzrost dodatku za długoletnią służbę dla najbardziej doświadczonych żołnierzy - przewiduje rozporządzenie szefa MON. Także w tym przypadku zmiana ma obowiązywać od 2015 r.(PAP)

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Milena Wilczak

Właścicielka biura rachunkowego Account Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »