reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Asystent nauczyciela wynagradzany jak pracownik samorządowy

Asystent nauczyciela wynagradzany jak pracownik samorządowy

Główny Inspektor Pracy i Rzecznik Praw Obywatelskich stoją na stanowisku, iż asystent nauczyciela jest pracownikiem samorządowym - podkreśla Związek Nauczycielstwa Polskiego. W związku z tym związek apeluje o normatywne uregulowanie stawek wynagrodzenia asystentów.

GIP i RPO: asystent nauczyciela pracownikiem samorządowym

Główny Inspektor Pracy potwierdził zasadność stanowiska ZNP w kwestii zakwalifikowania pracowników niebędących nauczycielami (wskazanych w treści art. 7 ust. 1a, 1d i 1e ustawy o systemie oświaty) wykonujących pracę z uczniami -jako kategorii pracowników samorządowych. Wcześniej podobne stanowisko w tej kwestii zawarł Rzecznik Praw Obywatelskich również odpowiadając na wystąpienie ZNP.

Polecamy: INFORRB Platforma Rachunkowości Budżetowej i Prawa Pracy

W związku z powyższym, Związek ponowił wniosek do Głównego Inspektora Pracy o zainicjowanie prac legislacyjnych w zakresie normatywnego uregulowania stawek wynagrodzenia zasadniczego w rozporządzeniuw sprawie wynagradzania pracowników samorządowych.

Jednocześnie ZNP wystąpił do Głównego Inspektora Pracy o zobowiązanie inspektorów pracy do podjęcia działań kontrolnych dotyczących ustalenia czy ww. pracownicy mają ustalone uprawnienia stosowne do statusu pracownika samorządowego, a więc czy otrzymują zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych dodatek za wieloletnią pracę, nagrodę jubileuszową, odprawę w związku z przejściem na emeryturę lub rentę, czy też dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Jednocześnie apelujemy do prezesów ogniw związkowych, aby niezależnie od działań inspekcji pracy, podejmowali z własnej inicjatywy czynności kontrolne dotyczące ustalenia tego, czy uprawnienia pracowników niebędących nauczycielami zatrudnionych w szkole, nie są naruszane przez pracodawców.

Źródło: Związek Nauczycielstwa Polskiego

Zobacz również: Asystenci nauczyciela – nowa kategoria pracowników w szkołach

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Asystent nauczyciela/ Fot. Fotolia
Asystent nauczyciela/ Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Adrian Meclik

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama