REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe dodatki za wysługę lat do uzgodnień

Subskrybuj nas na Youtube
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
finanse, pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost dodatków za długoletnią służbę MSW zapowiadało już pod koniec 2014 r. Do uzgodnień trafiają właśnie projekty rozporządzeń dotyczących policjantów, strażników granicznych i BOR.

Wzrost dodatków i stawek za długoletnią służbę dla funkcjonariuszy podległych MSW zakładają projekty rozporządzeń, które właśnie trafiają do uzgodnień międzyresortowych i społecznych. Zmiany dotyczyć mają wszystkich formacji podległych resortowi.

REKLAMA

REKLAMA

Wzrost dodatków za długoletnią służbę MSW zapowiadało już pod koniec 2014 r. Do uzgodnień trafiają właśnie projekty rozporządzeń dotyczących policjantów, strażników granicznych i BOR. "W przypadku strażaków wymaga to zmian w ustawie o PSP i prace w tym zakresie trwają" - zapewniła w środę, w rozmowie z PAP rzeczniczka MSW Małgorzata Woźniak.

Zmiany dotyczą funkcjonariuszy z długą wysługą lat. Rozwiązania są podobne do tych, które od pierwszego stycznia obowiązują w wojsku. W przypadku policjantów i strażników granicznych uposażenie zasadnicze po 20 latach służby będą wzrastać o 2 proc. za każde dwa następne lata; a nie jak dotąd o 0,5 proc. za każdy następny rok. Po 32 latach ten wzrost ma osiągnąć w sumie 32 proc. (obecnie po 30 latach dodatek wzrasta do 25 proc.); a po 35 latach służby policjanci i strażnicy graniczni mają dostawać uposażenia zasadnicze wyższe o 35 proc.

Polecamy: Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Jeśli chodzi o funkcjonariuszy BOR planowane rozporządzenie dotyczy stawek uposażenia zasadniczego i zakłada, że w przypadku tych, którzy pozostaną w służbie od powyżej 20 lat do powyżej 35 lat uposażenia średnio, miesięcznie wrosną o 40 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Zależy nam na tym, żeby funkcjonariusze podlegli MSW, ci, którzy mają duże doświadczenie, jak najdłużej pozostawali w służbie. Im dłużej będą pozostawali, tym większe będą mieli dodatki za wysługę lat" - dodała Woźniak. MSW zapowiadało w grudniu, że chce, by prace nad zmianami zakończyły się jeszcze w pierwszym kwartale 2015 r., a wypłata dodatków i stawek na nowych zasadach, odbywała się z mocą obowiązywania od 1 stycznia 2015 r.

Jak podkreślono w uzasadnieniu projektu rozporządzenia dot. policjantów, zasady otrzymywania i wysokość uposażenia zasadniczego z uwzględnieneim wysługi lat "mają decydujący wpływ na rezygnację z dalszej służby". "Przeprowadzone analizy wskazują, że policjanci najczęściej odchodzą ze służby do ukończenia 20 roku służby oraz w okresie od 20 do 25 roku służby" - dodano w uzasadnieniu.

Projekt rozporządzenia dotyczącego policjantów, wprowadza też zmiany w zakresie dodatków dla policjantów posiadających uprawnienia pilota lub policjantów - mechaników lotniczych. Resort proponuje, by w określaniu wysokości należnego im dodatku lotniczego uwzględniane były takie kryteria jak m.in. uprawnienia i doświadczenie (np. w przypadku pilotów wykonywanie lotów na więcej niż jednym typie statku powietrznego, wielkość nalotu). Taki dodatek będzie mógł wzrosnąć również za bezawaryjne wykonywanie zadań lotniczych przez np. policjanta pilota, w danym roku kalendarzowym.

W praktyce po zmianach dodatek dla pilotów będzie wynosił od 50 do 120 proc. kwoty bazowej, czyli średnio ok. 1545 zł; obecnie kształtuje się on średnio na wysokości 32 lub 40 proc. czyli ok. 487 lub 609 zł. (PAP)

Zobacz również: Podwyżki dla funkcjonariuszy od 2016 r. w planach MSW

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA