Nowe wzory książeczki zdrowia dziecka i karty przebiegu ciąży
REKLAMA
REKLAMA
Sejm/ Projekt ustawy o książeczkach zdrowia skierowany do podkomisji
Książeczka zdrowia dziecka będzie elementem dokumentacji medycznej, a jej wzór określi minister - zakłada projekt, który sejmowa komisja zdrowia skierowała w czwartek do podkomisji. Ujednolicone zostaną też wzory karty przebiegu ciąży i karty obserwacji porodu.
REKLAMA
Projekt noweli ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta zgłosili posłowie PO.
Zobacz również: Wstępne badania lekarskie - nowe przepisy od 1 kwietnia 2015 r.
Przewodniczący komisji Tomasz Latos (PiS) ocenił, że w projekcie "jest kilka rzeczy, które trzeba jeszcze poprawić i dopracować".
REKLAMA
W myśl proponowanych przepisów ujednolicone zostaną wzory: karty przebiegu ciąży, karty obserwacji porodu, książeczki zdrowia dziecka, karty zlecenia wykazu zespołu ratownictwa medycznego, karty medycznych czynności ratunkowych, a także karty medycznej lotniczego zespołu ratownictwa medycznego.
Wzory te, w drodze rozporządzenia, określić ma minister zdrowia - po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.
Dokumenty pełniące funkcję karty przebiegu ciąży i książeczki zdrowia dziecka wydane przed wejściem ustawy w życie, będą mogły być stosowane także po tej dacie - zakłada projekt.
Według autorów projektu ujednolicenie wzorów dokumentacji medycznej umożliwi pełne udokumentowanie przebiegu działań profilaktycznych i leczniczych, szybkie odnajdywanie informacji istotnych dla dalszego leczenia oraz zachowanie wiarygodności tych informacji.
"Jednolity wzór dokumentów jest szczególnie ważny w sytuacjach, w których konieczne jest natychmiastowe potwierdzenie pewnych informacji mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i określenie sposobu postępowania, w szczególności w stanach nagłych, w tym - zagrożenia życia" - czytamy w uzasadnieniu projektu.
Podkreślono w nim także, że wprowadzenie wzorów karty przebiegu ciąży i książeczki zdrowia dziecka pozwoli na usystematyzowanie i kompleksowe monitorowanie opieki zdrowotnej przez rodziców dziecka oraz osoby sprawujące opiekę zdrowotną nad kobietą w okresie ciąży i dzieckiem.
W Polsce rodzi się każdego roku ok. 400 tys. dzieci. Szacując, że koszt druku jednego egzemplarza karty przebiegu ciąży i książeczki zdrowia dziecka kształtuje się na poziomie 1,20 zł brutto, autorzy projektu szacują, że całkowity roczny koszt wydania tych dokumentów wyniesie ok. 960 tys. zł rocznie.
Nowela ma wejść w życie po 14 dniach od ogłoszenia. Rozporządzenie, w którym mają znaleźć się wzory dokumentów, minister zdrowia powinien wydać najpóźniej w ciągu sześciu miesięcy.
O wprowadzenie książeczki zdrowia dziecka jako dokumentu państwowego od dawna apeluje rzecznik praw dziecka Marek Michalak. Występował w tej sprawie m.in. do ministra zdrowia i do sejmowej komisji zdrowia. Przekonywał, że określenie książeczki zdrowia dziecka jako rodzaju dokumentacji medycznej pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. Z kolei wskazanie elementów, które powinna zawierać, ujednolici wpisywane do niej informacje.
Jego zdaniem książeczka powinna być elementem systemu monitorowania losów dziecka, m.in. pod kątem zapewnienia mu właściwej opieki medycznej.
Obecnie wydawanie książeczki zdrowia dziecka jest jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych; ich forma i zawartość są różne. Karty przebiegu ciąży także nie są jednolite. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA