| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Wiadomości > Książeczka Zdrowia Dziecka elementem dokumentacji medycznej

Książeczka Zdrowia Dziecka elementem dokumentacji medycznej

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tego, aby Książeczka Zdrowia Dziecka stała się elementem dokumentacji medycznej brakuje tylko podpisu Prezydenta. O wprowadzenie książeczki jako dokumentu państwowego od lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

Senat: Książeczka Zdrowia Dziecka jako dokumentacja medyczna

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Do tego, aby Książeczka Zdrowia Dziecka stała się elementem dokumentacji medycznej brakuje tylko podpisu Prezydenta. O wprowadzenie książeczki jako dokumentu państwowego od lat zabiegał Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak.

W głosowaniu wzięło udział 90 senatorów, 77 było za przyjęciem ustawy, jeden był przeciwko, 12 wstrzymało się od głosu.

Po wejściu w życie nowych przepisów ujednolicone zostaną wzory niektórych rodzajów dokumentacji medycznej, w szczególności wzór Książeczki Zdrowia Dziecka. Wzory, w drodze rozporządzenia, określać będzie resort zdrowia - po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej, Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych.

Zobacz również: Jednolity wzór książeczki zdrowia dziecka

O wprowadzenie Książeczki Zdrowia Dziecka - jako dokumentu państwowego - od 2012 r. apelował Rzecznik Praw Dziecka. Występował w tej sprawie m.in. do Ministra Zdrowia i do sejmowej Komisji Zdrowia. Przekonywał, że określenie książeczki, jako rodzaju dokumentacji medycznej pozwoli na gromadzenie i utrwalenie informacji o stanie zdrowia dziecka, przebiegu jego leczenia, szczepieniach, badaniach, zabiegach itp. Z kolei wskazanie elementów, które powinna zawierać, ujednolici wpisywane do niej informacje. Dotychczas wydawanie książeczki zdrowia było jedynie elementem dobrej praktyki oddziałów noworodkowych. Ich forma i zawartość były różne.

- Jednolity wzór dokumentów jest szczególnie ważny w sytuacjach, w których konieczne jest natychmiastowe potwierdzenie pewnych informacji mających kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjenta i określenie sposobu postępowania, w szczególności w stanach nagłych, w tym - zagrożenia życia - podkreślono w uzasadnieniu projektu.

Wprowadzenie Książeczki Zdrowia Dziecka ma również pozwolić na usystematyzowanie i kompleksowe monitorowanie opieki zdrowotnej przez rodziców dziecka oraz osoby sprawujące opiekę zdrowotną nad kobietą w okresie ciąży i dzieckiem.

Przypomnijmy, Sejm znowelizował ustawę o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta 12 czerwca br. Za przyjęciem noweli głosowało 252 posłów, przeciw - 23, a 149 wstrzymało się od głosu.

Prezydent RP podpisuje ustawę w ciągu 21 dni od dnia jej przedstawienia przez Marszałka Sejmu (7 dni w przypadku ustaw pilnych i ustawy budżetowej) i zarządza jej ogłoszenie w Dzienniku Ustaw.

Źródło: Rzecznik Praw Dziecka

Polecamy codzienne aktualności prawne INFORRB

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »