Elektroniczne zaświadczenia lekarskie do ZUS-u
REKLAMA
REKLAMA
Skutki zmian są szerokie, dotyczą zarówno ZUS-u, jak i płatników oraz ubezpieczonych.
REKLAMA
Forma zaświadczenia lekarskiego jako dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP została przyjęta w ustawie jako zasada, ale przejściowo, tj. nie dłużej niż do 31 grudnia 2017 r., będą mogły funkcjonować równolegle obecnie obowiązujące zasady dotyczące formy wystawiania zaświadczeń.
Na płatników składek na ubezpieczenie chorobowe został nałożony obowiązek założenia, za pomocą systemu teleinformatycznego udostępnianego bezpłatnie przez ZUS, profilu informacyjnego płatnika.
Obok zaświadczenia lekarskiego w formie dokumentu elektronicznego z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP przewidziano wydruk z systemu teleinformatycznego wystawionego zaświadczenia lekarskiego, w przypadku gdy płatnik nie posiada profilu informacyjnego płatnika składek, a także w razie niemożliwości dostępu do internetu – zaświadczenie wystawia się wówczas na formularzu wydrukowanym z systemu teleinformatycznego, zaś obie w/w formy zaświadczeń muszą zostać opatrzone podpisem i pieczątką lekarza wystawiającego.
Zobacz również: Nieleczone przeziębienie trwa siedem dni a leczone tydzień - ZUS i tak to sprawdzi
Nowelizacja zawiera ponadto uregulowania dotyczące ewentualnego błędu w wystawionym zaświadczeniu, a także przechowywania zaświadczeń przez 3 lata.
REKLAMA
Druga grupa zmian wprowadzonych ustawą odnosi się do sposobu obliczania podstawy wymiaru zasiłku chorobowego (analogicznie dla świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego) w przypadku krótszego niż 12 miesięcy podlegania ubezpieczeniu chorobowemu przez osoby prowadzące działalność pozarolniczą, zmierzając do uniemożliwienia nadużywania przez nie swojego prawa w niektórych sytuacjach (przerywanie okresu ubezpieczenia chorobowego, które ma charakter dobrowolny, ponowne przystępowanie do tego ubezpieczenia, z zadeklarowaniem wysokiej składki za krótki okres ubezpieczenia w celu uzyskania wysokich świadczeń). Art. 22 wprowadza przepis przejściowy dla zasiłków chorobowych, wyrównawczych, macierzyńskich i opiekuńczych oraz dla świadczenia rehabilitacyjnego , do których prawo powstało przed zmianą opisaną wyżej, zgodnie z którym wypłaca się je na zasadach i w wysokości dotychczasowej.
Trzecia grupa zmian rozszerza krąg uprawnionych do zasiłku macierzyńskiego, zabezpieczając prawo ubezpieczonego ojca lub ubezpieczonego członka najbliższej rodziny, w przypadku śmierci matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka lub niemożliwości sprawowania przez nią opieki z powodu jej niezdolności do samodzielnej egzystencji. Rozszerzono także zakres rozumienia pojęcia rodziny, na której członków przysługuje zasiłek opiekuńczy, a więc rodzica dziecka, ojczyma, macochę, o ile pozostają we wspólnym gospodarstwie z ubezpieczonym w okresie sprawowania opieki.
Źródło: Prezydent
Polecamy serwis: ZUS
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.