Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne w I półroczu 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
MEN: w pierwszym półroczu kompensówki średnio wynosiły 1963 zł
W pierwszym półroczu 2015 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 3517 osób, a jego przeciętna wysokość wynosiła 1963 zł - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister edukacji Tadeusz Sławecki.
REKLAMA
Odpowiadał on na pytania posłanek PO Elżbiety Królikowskiej-Kińskiej i Doroty Rutkowskiej dotyczące emerytur pomostowych i świadczeń kompensacyjnych dla nauczycieli. Posłanki pytały m.in. czy planowane jest rozszerzenie zakresu osób uprawnionych do kompensówek, powoływały się na zgłaszających się do nich obywateli, którzy chcą takiego rozszerzenia.
Zobacz również: Świadczenia kompensacyjne i pomostówki nauczycieli w pytaniach i odpowiedziach
"Jaki będzie system ubezpieczeń społecznych w przyszłości, czy będą złagodzone kryteria, czy też nie, zdecyduje następny parlament" - podkreślił Sławecki.
Wiceminister przypomniał zasady przyznawania nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych; zwrócił też uwagę, że już wcześniej były zgłaszane postulaty ws. rozszerzenia grona uprawnionych do tego świadczenia.
REKLAMA
Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne są odpowiednikiem emerytur pomostowych. Mogą być przyznawane nauczycielom, którzy osiągnęli 30-letni staż pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej i pracują, na co najmniej jedną drugą etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia, aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego obliczana jest tak samo jak emerytury pomostowej.
Zgodnie z ustawą o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych, świadczenia takie przysługują nauczycielom pracującym w szkołach, przedszkolach, placówkach kształcenia ustawicznego, młodzieżowych ośrodkach wychowawczych, młodzieżowych ośrodkach socjoterapii i specjalnych ośrodkach wychowawczych.
W ostatnich latach część posłów i senatorów podejmowała próby rozszerzenia grupy uprawnionych do tego świadczenia. W ubiegłym roku Senat odrzucił dwa przygotowane w komisjach senackich projekty: jeden miał przyznać kompensówki nauczycielom uczącym w kolegiach nauczycielskich i kolegiach języków obcych, a drugi - nauczycielom uczącym w centrach kształcenia praktycznego.
Z kolei w 2011 r. Sejm odrzucił projekt autorstwa SLD. Wówczas chodziło o przyznanie prawa do kompensówek wychowawcom i nauczycielom z Ochotniczych Hufców Pracy, z poradni psychologiczno-pedagogicznych, ośrodków opiekuńczo-wychowawczych i ośrodków adopcyjno-opiekuńczych. (PAP)
REKLAMA
REKLAMA