REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co się zmieni w ustawie o policji w 2018?

Subskrybuj nas na Youtube
Co się zmieni w ustawie o policji w 2018?/ fot. Fotolia
Co się zmieni w ustawie o policji w 2018?/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonariusz za czyn wypełniający znamiona przestępstwa i jednocześnie przewinienia dyscyplinarnego wróci do służby. Co jeszcze może zmienić się w ustawie o policji?

Nie można ograniczać możliwości wznowienia prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych, gdy w prowadzonym o ten sam czyn postępowaniu karnym funkcjonariusz zostaje uniewinniony - mówił we wtorek w Senacie wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, pozytywnie oceniając senacki projekt zmian przepisów.

REKLAMA

We wtorek w Senacie odbyło się drugie czytanie senackiego projektu ustawy zmieniającej ustawę o policji i niektóre inne ustawy. Chodzi o wprowadzenie możliwości powrotu do służby funkcjonariusza zwolnionego za czyn wypełniający jednocześnie znamiona przestępstwa jak i przewinienia dyscyplinarnego, a następnie uniewinnionego w postępowaniu karnym.

Głosowanie w środę.

Autorzy ustawy proponują zniesienie terminu ograniczającego prawo wniesienia wniosku o wznowienie każdego postępowania dyscyplinarnego na korzyść w przypadku funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego i Służby Kontrwywiadu Wojskowego oraz Służby Więziennej.

Zobacz: Kadry i płace

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Natomiast w Policji i Straży Granicznej termin ten wynosiłby 10 lat, nie dotyczyłby jednak postepowań dyscyplinarnych zakończonych orzeczeniem o wydaleniu ze służby. W takich przypadkach ograniczenie byłoby całkowicie zniesione. W przypadku śmierci funkcjonariusza prawo do wniesienia wniosku o wznowienie postępowania dyscyplinarnego, przysługiwać będzie członkowi rodziny uprawnionemu do renty rodzinnej.

Według obecnych przepisów funkcjonariusze Policji, CBA, SW, AW, SWW i SKW po upływie 5 lat od uprawomocnienia się orzeczenia dyscyplinarnego nie mogą wnieść o jego wznowienie nawet w przypadku, gdy zostaną uniewinnieni w postępowaniu karnym. W przypadku Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego termin ten wynosi 3 lata, zaś w przypadku Straży Granicznej - 10 lat.

"Nie podlega dyskusji, że funkcjonariuszy powinny cechować najwyższe standardy moralne i etyczne stanowiące fundament zaufania społeczeństwa do państwa i jego instytucji, a wszelkie zachowania, które to zaufanie podważają, muszą się spotykać z natychmiastową i odpowiednią reakcja. Nie można jednak ograniczać tak jak czynią to obecne przepisy możliwości wzruszenia prawomocnych orzeczeń dyscyplinarnych w sytuacji, gdy w prowadzonym o ten sam czyn postępowaniu karnym funkcjonariusz zostaje uniewinniony" - ocenił Jarosław Zieliński.

Wiceminister jako "wątpliwe z moralnego punktu widzenia" ocenił obecne rozwiązania, w świetle których funkcjonariusz policji nawet po udowodnieniu swojej niewinności przed sądem nie może wrócić do służby, ani - jeśli od wydania orzeczenia minęło 5 lat - nie może nawet wznowić postępowania dyscyplinarnego.

Podkreślił, że policjanci coraz częściej muszą bronić swojego dobrego imienia wobec podejrzeń rzucanych na nich przez inne osoby. "Jeżeli są to podejrzenia, które okażą się uzasadnione, to oczywiście muszą ponosić konsekwencje, ale jeżeli nie, to czasem powstaje z tego poważny problem" - dodał.

Projekt nowelizacji przepisów jest odpowiedzią na petycję, która wpłynęła do Senatu w lutym 2017 roku. Autor petycji zwrócił uwagę na to, że obecne przepisy uniemożliwiające wznowienie postępowania dyscyplinarnego po upływie 5 lat nie uwzględniają "realiów funkcjonowania polskiego wymiaru sprawiedliwości, a zwłaszcza tego, że postępowania karne nierzadko toczą się dłużej niż 5 lat" - czytamy w uzasadnieniu do projektu ustawy. Jak zaznaczono, w przypadku osoby, która wniosła petycję, proces karny zakończył się prawomocnym uniewinnieniem po 12 latach.

Efektem zmian ma być umożliwienie ochrony reputacji i dobrego imienia niesłusznie ukaranych funkcjonariuszy. (PAP)

autor: Marcin Chomiuk

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA