REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego

Zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego./ fot. Fotolia
Zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Konfederacji Lewiatan zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego są konieczne. Eksperci podkreślają także, że konieczna jest inwestycja w kadry.

Pracodawcy z zainteresowaniem oczekują na reformę szkolnictwa wyższego. Zmiany powinny być spójne z wizją rozwoju gospodarczego, która pozwoli wyrwać się z pułapki średniego dochodu oraz pomoże wejść polskim firmom w Gospodarkę 4.0.

REKLAMA

- W najbliższej przyszłości jedną z głównych barier rozwoju Polski będzie brak wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dla firm niezwykle ważne jest, aby kadra dydaktyczna miała bliski kontakt z biznesem, uczyła zgodnie z najnowszymi trendami oraz potrafiła we współpracy z przedsiębiorcami komercjalizować wyniki badań. Liczymy, że reforma szkolnictwa wyższego stworzy także warunki do praktycznego przygotowania studentów do rynku pracy. Kluczowe jest jednak zapewnienie stałego finansowania dla rozwoju polskich uczelni, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Szczególnie te ostatnie, działające w mniejszych miastach stwarzają możliwość rozwoju zawodowego osobom, których nie stać na kosztowne studia w dużych aglomeracjach. Jest to także doskonała okazja do budowania współpracy biznes-nauka w regionach - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Finanse publiczne

Ważnym elementem reformy szkolnictwa wyższego powinny być zmiany w jego finansowaniu. Ich potrzeba wynika zarówno z konieczności dostosowania tego systemu do proponowanych zmian organizacyjnych, jak i z analizy słabości obecnie obowiązujących procedur i algorytmów . Nowy system powinien nie tylko zapewnić formalną zgodność zasad finansowania nauki i szkolnictwa wyższego z wymogami finansów publicznych i z nową organizacją szkolnictwa wyższego, ale tak ukształtować zasady finansowania uczelni, by służyły one efektywnemu wdrożeniu nowych rozwiązań organizacyjnych.

INFORAKADEMIA poleca: NOWE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RACHUNKOWOŚCI ORAZ PLANÓW KONT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przy takich założeniach nowy system finansowania uczelni powinien zapewnić osiągnięcie czterech podstawowych celów:
• wzmocnienie projakościowych funkcji systemu finansowania uczelni,
• zrównanie dostępu uczelni publicznych i niepublicznych do środków budżetowych na działalność dydaktyczną i na badania własne,
• finansowanie budżetowe szkolnictwa wyższego i nauki w ramach pro¬gra-mów wieloletnich uchwalanych na okresy dziesięcioletnie,
• wzmocnienie roli jednostek samorządu terytorialnego w finansowaniu szkolnictwa wyższego

- Podkreślamy też konieczność inwestycji w kadry, które będą przygotowane do inicjowania, wspierania, rozwoju, a przede wszystkim ciągłej oceny współpracy uczelni z firmami. Proces ten wymaga rozwiniętego kapitału społecznego rozumianego jako wysoki poziom zaufania, zdolność do współpracy oraz uczciwe i otwarte relacje pomiędzy wszystkimi uczestnikami życia gospodarczego i społecznego - dodaje Jakub Gontarek.

Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  REKLAMA

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  REKLAMA

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  REKLAMA