REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego

Zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego./ fot. Fotolia
Zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego./ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zdaniem Konfederacji Lewiatan zmiany w systemie finansowania szkolnictwa wyższego są konieczne. Eksperci podkreślają także, że konieczna jest inwestycja w kadry.

Pracodawcy z zainteresowaniem oczekują na reformę szkolnictwa wyższego. Zmiany powinny być spójne z wizją rozwoju gospodarczego, która pozwoli wyrwać się z pułapki średniego dochodu oraz pomoże wejść polskim firmom w Gospodarkę 4.0.

REKLAMA

- W najbliższej przyszłości jedną z głównych barier rozwoju Polski będzie brak wysoko wykwalifikowanych pracowników. Dla firm niezwykle ważne jest, aby kadra dydaktyczna miała bliski kontakt z biznesem, uczyła zgodnie z najnowszymi trendami oraz potrafiła we współpracy z przedsiębiorcami komercjalizować wyniki badań. Liczymy, że reforma szkolnictwa wyższego stworzy także warunki do praktycznego przygotowania studentów do rynku pracy. Kluczowe jest jednak zapewnienie stałego finansowania dla rozwoju polskich uczelni, zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Szczególnie te ostatnie, działające w mniejszych miastach stwarzają możliwość rozwoju zawodowego osobom, których nie stać na kosztowne studia w dużych aglomeracjach. Jest to także doskonała okazja do budowania współpracy biznes-nauka w regionach - mówi Jakub Gontarek, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Zobacz: Finanse publiczne

Ważnym elementem reformy szkolnictwa wyższego powinny być zmiany w jego finansowaniu. Ich potrzeba wynika zarówno z konieczności dostosowania tego systemu do proponowanych zmian organizacyjnych, jak i z analizy słabości obecnie obowiązujących procedur i algorytmów . Nowy system powinien nie tylko zapewnić formalną zgodność zasad finansowania nauki i szkolnictwa wyższego z wymogami finansów publicznych i z nową organizacją szkolnictwa wyższego, ale tak ukształtować zasady finansowania uczelni, by służyły one efektywnemu wdrożeniu nowych rozwiązań organizacyjnych.

INFORAKADEMIA poleca: NOWE ROZPORZĄDZENIE W SPRAWIE RACHUNKOWOŚCI ORAZ PLANÓW KONT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Przy takich założeniach nowy system finansowania uczelni powinien zapewnić osiągnięcie czterech podstawowych celów:
• wzmocnienie projakościowych funkcji systemu finansowania uczelni,
• zrównanie dostępu uczelni publicznych i niepublicznych do środków budżetowych na działalność dydaktyczną i na badania własne,
• finansowanie budżetowe szkolnictwa wyższego i nauki w ramach pro¬gra-mów wieloletnich uchwalanych na okresy dziesięcioletnie,
• wzmocnienie roli jednostek samorządu terytorialnego w finansowaniu szkolnictwa wyższego

- Podkreślamy też konieczność inwestycji w kadry, które będą przygotowane do inicjowania, wspierania, rozwoju, a przede wszystkim ciągłej oceny współpracy uczelni z firmami. Proces ten wymaga rozwiniętego kapitału społecznego rozumianego jako wysoki poziom zaufania, zdolność do współpracy oraz uczciwe i otwarte relacje pomiędzy wszystkimi uczestnikami życia gospodarczego i społecznego - dodaje Jakub Gontarek.

Konfederacja Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA