REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowa Ordynacja fundamentem nowego prawa podatkowego

Subskrybuj nas na Youtube
Nowa Ordynacja fundamentem nowego prawa podatkowego./ fot. Fotolia
Nowa Ordynacja fundamentem nowego prawa podatkowego./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Ordynacja podatkowa ma zapewnić większą ochronę podatnika. Przygotowana została w myśl "zasady 3p" - prostego, przejrzystego i przyjaznego systemu podatkowego.

Wyważenie interesów podatnika i fiskusa - to główne założenie nowej Ordynacji podatkowej, której elementy przedstawiła w środę minister finansów Teresa Czerwińska. Ordynacja ma być podstawą systemu podatkowego, zbudowanego w myśl "zasady 3p": przejrzystego, prostego i przyjaznego.

REKLAMA

Wśród nowych proponowanych rozwiązań są Rzecznik Praw Podatnika, Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych czy zasada racjonalnego stosowania prawa.

Szefowa MF Teresa Czerwińska poinformowała na środowej konferencji prasowej, że jest już przygotowany projekt nowej Ordynacji podatkowej. Projekt, jak dodała, jest nieco zmodyfikowaną wersją dokumentu przygotowanego przez Komisję Kodyfikacyjną Ogólnego Prawa Podatkowego.

Potrzeba przygotowania nowej ordynacji, mówiła, wynikała z tego, że obecna ma już 20 lat, była zmieniana około 100 razy i nie nadąża za światowymi i unijnymi standardami w prawie podatkowym.

Nowa Ordynacja, jak dodała, ma być fundamentem nowego prawa podatkowego. Przygotowana została w myśl "zasady 3p" - prostego, przejrzystego i przyjaznego systemu podatkowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nowa ordynacja ma także zapewnić większą ochronę podatnika - podkreślała szefowa MF. Jednocześnie ma służyć zwiększeniu skuteczności poboru podatków.

"Projekt bazuje na wyrażeniu interesów podatnika i fiskusa" - powiedziała Czerwińska. "To jest nowe otwarcie na podatnika i nowa jakość" - przekonywała.

"Nowa Ordynacja wyznacza nową kompromisową granicę między ważnym fiskalnym interesem państwa z jednej strony a z drugiej słusznym interesem podatnika" - mówił natomiast obecny na konferencji szef Krajowej Administracji Skarbowej Marian Banaś. Dodał, że nowy projekt uwzględnia dotychczasowe doświadczenia służb skarbowych.

Zobacz: Podatki

Zawarte w projekcie rozwiązania mające wzmocnić podatnika, a dodane z inicjatywy MF, to: Rzecznik Praw Podatnika (ma chronić prawa podatnika, i monitorować tworzenie prawa, będzie powoływany przez premiera na wniosek ministra finansów), Centrum Kompetencyjne Podatków Lokalnych (powstanie przy Krajowej Informacji Skarbowej, ma współpracować z samorządowymi organami podatkowymi i służyć im pomocą), decyzje i postępowania cząstkowe oraz zasada racjonalnego stosowania prawa.

Ponadto w projekcie nowej Ordynacji jest 20 nowych rozwiązań, służących ochronie praw podatnika w jego relacjach z organami podatkowymi.

REKLAMA

Są także tzw. niewładcze formy działania organów podatkowych, to np. mediacja podatkowa (procedura rozwiązywania sporów z udziałem osoby trzeciej), umowy między podatnikiem a organem podatkowym (które mają mieć potem wpływ na decyzje podatkowe organu), procedura konsultacyjna (kontrola podatkowa na zamówienie podatnika), umowa o współdziałanie (podatnik przekazuje informacje na temat swojej działalności, a organ udziela odpowiedzi na pytania).

Szef Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego prof. Leonard Etel przekonywał, że komisja wraz z MF dołożyły wszelkich starań, by przepisy były napisane możliwie prostym językiem.

Projekt Ordynacji ma też, jak mówił, służyć poprawie relacji między fiskusem a podatnikiem.

"W chwili obecnej jest mniej więcej tak: podatnik boi się cokolwiek ujawnić przez organem podatkowym. Dlaczego? Bo wie, że to go zaboli, bo urzędnik wykorzysta to przeciw podatnikowi" - mówił prof. Etel. "Urzędnik boi się cokolwiek powiedzieć podatnikowi. Dlaczego? Bo podatnik wrednie wykorzysta to przeciw niemu. Lepiej więc wysłać pisma i wszcząć postępowanie" - dodał. Przekonywał, że autorzy ordynacji chcą to zmienić i doprowadzić np. do sytuacji, by postepowań podatkowych było jak najmniej i dotyczyły najpoważniejszych spraw.

Czerwińska zaznaczyła, że do końca czerwca resort chce przekazać gotowy projekt nowej Ordynacji do konsultacji. Rząd, jak dodała, mógłby przyjąć projekt Ordynacji we wrześniu br. Ponieważ, jak przyznała, jest to skomplikowany dokument, dla niej realny termin jego wejścia w życie to 1 stycznia 2020 roku. "To jest termin ambitny, mając na uwadze kompleksowość prac" - mówiła szefowa MF.

"Końcowego gwizdka nie słyszymy, ale mamy już kompletną propozycję nowej Ordynacji podatkowej" - podsumowała. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA