Na jaki okres należy złożyć wadium?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady odpowiedź na postawione w tytule pytanie, jest bardzo prosta. Wykonawca zobowiązany jest wnieść wadium na okres odpowiadający okresowi związania ofertą. Jednakże w praktyce pojawiają się często problemy, z ciągłością zachowania wadium. Jeżeli zamawiający wybiera najkorzystniejszą ofertę w terminie wskazanym w SIWZ, to rzadko kiedy powstaje problem z zachowaniem ciągłości wadium. Zazwyczaj w takiej sytuacji wadium wniesione w momencie złożenia oferty przez wykonawcę, obowiązuje cały okres związania ofertą. Jednakże problemy z zachowaniem ciągłości wadium, powstają w sytuacji, gdy zamawiający zawiesi bieg terminu związania ofertą lub wydłuży okres związania ofertą. W takich przypadkach trudno przewidzieć, jak długo zamawiający przetrzymywać będzie to wadium. Jeżeli wykonawca wniesie wadium w postaci pieniężnej, to sytuacje te nie będą wykonawcy nastręczać większych problemów. Po prostu zamawiający będzie dłużej przetrzymywać te pieniądze. Większe problemy są w przypadku, gdy wadium zostało wniesione w formie gwarancji bankowej, która ma określony termin obowiązywania. Trudno przewidzieć, czy zamawiający zdąży wybrać najkorzystniejszą ofertę, w takim czasie, aby termin obowiązywania gwarancji bankowej jeszcze nie upłynął. W związku z powyższym często pojawia się pytanie, czy wykonawca musi ponosić negatywne konsekwencje, jeżeli nie będzie w stanie zabezpieczyć oferty wadium przez cały okres prowadzonego postępowania, z przyczyn od niego de facto niezależnych.
REKLAMA
Zobacz również: Dokumenty przedmiotowe w zamówieniach publicznych
REKLAMA
Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 10 kwietnia 2015 r., sygn. akt: KIO 604/15 (LEX nr 1683432) stwierdziła, iż: „wadium jest warunkiem uczestnictwa w przetargu, stwarza barierę finansową zapewniającą uczestnictwo w przetargu wyłącznie podmiotów zdolnych finansowo i faktycznie zainteresowanych zamówieniem. Warunek uczestnictwa, jakim jest wniesienie wadium w określonej wysokości jest warunkiem, który musi być spełniony przez wykonawcę od chwili otwarcia ofert przez cały okres związania ofertą aż do zawarcia umowy, za wyjątkiem regulacji przewidzianej w art. 46 ust. 1 i 3 p.z.p. Istotą wadium jest to, że winno ono zabezpieczać ofertę przez pełen okres związania ofertą, w tym także w czasie zawieszenia biegu terminu związania ofertą. W sytuacji nie przedłużenia terminu ważności bądź nie złożenia nowego wadium na przedłużony okres, nie zostaje zachowana istotna funkcja zabezpieczająca wadium, zamawiający może spotkać się z sytuacją, w której nie będzie mógł zrealizować swoich, wynikających z ustawy uprawnień do zatrzymania wadium.”
Wynika z powyższego, iż nie ma wyjątku od obowiązku zabezpieczenia oferty wadium przez cały okres prowadzenia postępowania przetargowego. Wykonawca musi zwracać uwagę, aby wniesione przez niego wadium, np. w postaci gwarancji bankowej, obowiązywało przez cały okres postępowania przetargowego. Jeżeli przez nieuwagę wykonawcy wadium, np. wygaśnie, to oferta takiego wykonawcy, zostanie odrzucona, niezależnie od tego, czy pierwotnie wykonawca wniósł te wadium, czy też nie. Istotne jest jedynie to, czy w momencie wyboru najkorzystniejszej oferty, wadium to nadal obowiązuje.
Polecamy serwis: Zamówienia publiczne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.