REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Brak pełnomocnictwa w chwili podpisania oferty

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Prawo, zamówienia publiczne, pełnomocnictwo/ Fot. Fotolia
Prawo, zamówienia publiczne, pełnomocnictwo/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oferta w postępowaniu o zamówienie publiczne winna być podpisana przez osobę lub osoby, posiadające do tego stosowne umocowanie. Co w sytuacji, gdy pełnomocnik nie był umocowany przez wykonawcę w chwili podpisania przez niego oferty?

REKLAMA

Co do zasady wykonawcy, którzy wspólnie ubiegają się o udzielenie zamówienia, mogą ustanowić pełnomocnika, do reprezentowania ich w toku postępowania o udzielenie zamówienia publicznego. Wynika to wprost z art. 23 ust. 2 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych  (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 907 z późń. zm.). Pełnomocnik winien legitymować się pełnomocnictwem, z którego wynikałoby, iż może reprezentować tych wykonawców w tym postępowaniu. Powstaje jednak problem, co w sytuacji, gdy pełnomocnik tych wykonawców, podpisał ofertę, ale nie przedłożył pełnomocnictwa, z którego wynikałoby, iż został umocowany do reprezentacji tych wykonawców.

REKLAMA

Krajowa Izba Odwoławcza przy Prezesie Urzędu Zamówień Publicznych w wyroku z dnia 20 marca 2015 r., sygn. akt: KIO 438/15 (LEX nr 1677959) wskazała, iż: „oczywistą jest ogólna zasada, że oferta  w postępowaniu o zamówienie publiczne winna być podpisana przez osobę lub osoby, posiadające do tego stosowne umocowanie. Do złożenia oferty niezbędne jest posiadanie przez osoby składające w imieniu wykonawcy oświadczenie  woli w przedmiocie udziału w postępowaniu, a także w przedmiocie zaoferowania wykonania przedmiotu zamówienia stosownego umocowania w dacie składania ofert. W przeciwnym bowiem wypadku nie będziemy mieli do czynienia ze złożeniem oferty. Nie bez powodu przy tym ustawodawca stawia w systemie zamówień publicznych bardzo kategoryczny wymóg złożenia oferty w nieprzekraczalnym terminie składania ofert. Konsekwencją powyższego jest konieczność posiadania takiego umocowania w dacie składania ofert.”

Zobacz również: Na jaki okres należy złożyć wadium?

Wynika z powyższego, iż pełnomocnik w/w wykonawców winien legitymować się pełnomocnictwem, z którego wynikałoby, że może reprezentować tych wykonawców w momencie podpisania oferty. Czyli jeżeli dla przykładu oferta  została podpisana przez pełnomocnika w dniu 1 stycznia 2015 r., to z dokumentu pełnomocnictwa również winno wynikać, iż pełnomocnik został umocowany nie później niż w dniu 1 stycznia 2015 r.

W przypadku gdy pełnomocnik nie załączył do podpisanej przez niego oferty pełnomocnictwa, to zamawiający wezwie takiego pełnomocnika do uzupełnienia braków oferty, poprzez przedłożenie pełnomocnictwa. Częstym błędem tych pełnomocników jest przesyłanie zamawiającemu pełnomocnictwa z datą późniejszą niż dzień podpisania oferty. Wystarczy jak wykonawcy umocują pełnomocnika, ale nie wręczą mu pełnomocnictwa. W związku z czym na skutek wezwania pełnomocnika przez zamawiającego do przedłożenia tego pełnomocnictwa, pełnomocnik ten zwróci się do wykonawców, aby podpisali mu dokumentu pełnomocnictwa, aby mógł gdyż musi uzupełnić braki formalne oferty. Przez przeoczenie często wykonawcy wystawiają pełnomocnictwo, w dniu jego podpisu. Czyli w dacie późniejszej niż podpisana oferta . Takie pełnomocnictwo, nie będzie poczytane przez zamawiającego za uzupełnienie braków formalnych, gdyż wynika z niego wyłącznie, iż pełnomocnik jest umocowany przez wykonawców, na etapie uzupełniania braków formalnych, ale nie był umocowany w dniu podpisania oferty. Czyli oferta nie została podpisana przez właściwe osoby. W związku z czym zamawiający odrzuci ofertę wykonawców z przyczyn formalnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis: Zamówienia publiczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA