reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > ZUS > Ubezpieczenia majątkowe > Ubezpieczenie sprzętu powierzonego beneficjentom ostatecznym

Ubezpieczenie sprzętu powierzonego beneficjentom ostatecznym

Podmioty realizujące różnego rodzaju programów finansowane ze środków unijnych niejednokrotnie powierzają w ramach tychże programów sprzęt komputerowy beneficjentom ostatecznym programu. Ewentualne negatywne konsekwencje związane z uszkodzeniem bądź zniszczeniem powierzonego sprzętu może w znacznej mierze ograniczyć odpowiednie ubezpieczenie. Jest to o tyle istotne, że podmioty realizujący w.w. programy zobowiązane są zazwyczaj zapewnić beneficjentom programu nieprzerwane korzystanie z powierzonego sprzętu przez określony nierzadko kilkuletni okres czasu.

Ubezpieczenie sprzętu dla beneficjentów

Ubezpieczenia mienia jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego przedmiotem jest mienie stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu (na podstawie tytułu prawnego) ubezpieczającego, a jego celem jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych. Ubezpieczenie tego rodzaju nie ochroni zatem przed następstwami szkód powstałych wskutek umyślnego zniszczenia bądź uszkodzeniem sprzętu, czy też zniszczenie bądź uszkodzeniem będącego następstwem zaniedbań w zakresie zabezpieczenia tegoż sprzętu np. przed kradzieżą, czy też jego nieprawidłowego użytkowaniem. W tym miejscu zaznaczyć należy, że jakkolwiek podmiot powierzający beneficjentowi sprzęt zazwyczaj ma ograniczone możliwości wpływu na prawidłowość jego postępowania w zakresie zabezpieczenia, czy też użytkowania sprzętu, to nie zmienia to faktu, iż w przypadku gdy do powstania szkody dojdzie wskutek nieprawidłowego postępowania z powierzonym sprzętem przez beneficjenta, któremu mienie zostało powierzone zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty świadczenia.

Nie można też zapominać, że jakkolwiek celem ubezpieczenia jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia sprzętu, to na ogół nie wyeliminuje ono całkowicie ryzyka związanego z jego utratą bądź zniszczeniem, ponieważ praktycznie każde ubezpieczenie  oferowane na rynku zawiera ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Jest niezwykle istotne ponieważ poszukując jak najpełniejszej ochrony bardzo łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko ochrony tej nie uda się uzyskać, ale znajdzie się żaden zakład ubezpieczeń zainteresowany przedstawieniem oferty.

Zabezpieczenie mienia

Ponieważ niezwykle istotną kwestią w umowach ubezpieczenia mienia jest kwestia zabezpieczenia mienia, a zakłady ubezpieczeń dość często odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie powołując się na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia warto jest na tę kwestie zwrócić szczególna uwagę. Tym bardziej, że w przypadku sprzętu powierzonego beneficjentom programu ubezpieczający to mienie podmiot  na ogół ma niewielki wpływ na warunki w jakich będzie on przechowywane. Dlatego też warto zadbać o to, aby ryzyko odmowy przyjęcia przez zakład ubezpieczeń odpowiedzialności za szkodę z uwagi na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia ograniczyć poprzez zawarcie w umowie odpowiednich klauzul tj. w szczególności klauzuli przyjęcia istniejących zabezpieczeń przeciwkradzieżowych i przeciwpożarowych.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clever Investment

Księgowość Bliska Tobie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama