REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie sprzętu powierzonego beneficjentom ostatecznym

Justyna Godlewska-Stańska
Ubezpieczenie sprzętu
Ubezpieczenie sprzętu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty realizujące różnego rodzaju programów finansowane ze środków unijnych niejednokrotnie powierzają w ramach tychże programów sprzęt komputerowy beneficjentom ostatecznym programu. Ewentualne negatywne konsekwencje związane z uszkodzeniem bądź zniszczeniem powierzonego sprzętu może w znacznej mierze ograniczyć odpowiednie ubezpieczenie. Jest to o tyle istotne, że podmioty realizujący w.w. programy zobowiązane są zazwyczaj zapewnić beneficjentom programu nieprzerwane korzystanie z powierzonego sprzętu przez określony nierzadko kilkuletni okres czasu.

Ubezpieczenie sprzętu dla beneficjentów

REKLAMA

Ubezpieczenia mienia jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego przedmiotem jest mienie stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu (na podstawie tytułu prawnego) ubezpieczającego, a jego celem jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych. Ubezpieczenie tego rodzaju nie ochroni zatem przed następstwami szkód powstałych wskutek umyślnego zniszczenia bądź uszkodzeniem sprzętu, czy też zniszczenie bądź uszkodzeniem będącego następstwem zaniedbań w zakresie zabezpieczenia tegoż sprzętu np. przed kradzieżą, czy też jego nieprawidłowego użytkowaniem. W tym miejscu zaznaczyć należy, że jakkolwiek podmiot powierzający beneficjentowi sprzęt zazwyczaj ma ograniczone możliwości wpływu na prawidłowość jego postępowania w zakresie zabezpieczenia, czy też użytkowania sprzętu, to nie zmienia to faktu, iż w przypadku gdy do powstania szkody dojdzie wskutek nieprawidłowego postępowania z powierzonym sprzętem przez beneficjenta, któremu mienie zostało powierzone zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Nie można też zapominać, że jakkolwiek celem ubezpieczenia jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia sprzętu, to na ogół nie wyeliminuje ono całkowicie ryzyka związanego z jego utratą bądź zniszczeniem, ponieważ praktycznie każde ubezpieczenie  oferowane na rynku zawiera ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Jest niezwykle istotne ponieważ poszukując jak najpełniejszej ochrony bardzo łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko ochrony tej nie uda się uzyskać, ale znajdzie się żaden zakład ubezpieczeń zainteresowany przedstawieniem oferty.

Zabezpieczenie mienia

Ponieważ niezwykle istotną kwestią w umowach ubezpieczenia mienia jest kwestia zabezpieczenia mienia, a zakłady ubezpieczeń dość często odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie powołując się na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia warto jest na tę kwestie zwrócić szczególna uwagę. Tym bardziej, że w przypadku sprzętu powierzonego beneficjentom programu ubezpieczający to mienie podmiot  na ogół ma niewielki wpływ na warunki w jakich będzie on przechowywane. Dlatego też warto zadbać o to, aby ryzyko odmowy przyjęcia przez zakład ubezpieczeń odpowiedzialności za szkodę z uwagi na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia ograniczyć poprzez zawarcie w umowie odpowiednich klauzul tj. w szczególności klauzuli przyjęcia istniejących zabezpieczeń przeciwkradzieżowych i przeciwpożarowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA

Pracownicy budżetówki wściekli. Podwyżek na horyzoncie nie widać

W 2025 roku urzędnikom i służbom mundurowym w Polsce pensje mają wzrosnąć jedynie o 4,1%. Są to dane z dokumentu ministra finansów, do którego dotarł "Dziennik Gazeta Prawna". 

Ta grupa nie zapłaci PIT od otrzymanych nagród pieniężnych. Sprawdź szczegóły

Nagrody otrzymane przez Powstańców Warszawskich albo ich małżonków w 2024 r., na podstawie uchwały Rady m.st. Warszawy, nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zmiany w klasyfikacji budżetowej. Znamy szczegóły projektu

Przygotowane przez Ministerstwo Finansów rozporządzenie ma dostosować klasyfikację budżetową do ostatnich zmian w prawie. Pojawi się m.in. nowy rozdział „85518 Świadczenie wspierające”. Co jeszcze się zmieni?

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników Służby Więziennej

1 maja 2024 r. weszły w życie dwa nowe rozporządzenia dotyczące uposażeń funkcjonariuszy Służby Więziennej.  Ile aktualnie wynoszą uposażenia zasadnicze i dodatki za stopień? 

REKLAMA

Wzrost wynagrodzeń dla pracowników jednostek budżetowych działających w zakresie rolnictwa

Wzrosły stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników zatrudnionych w państwowych jednostkach budżetowych działających w zakresie rolnictwa. Chodzi o pracowników Krajowej Stacji Chemiczno-Rolniczej w Warszawie i okręgowych stacji chemiczno-rolniczych oraz Krajowego Centrum Hodowli Zwierząt.

Podwyżki wynagrodzeń dla pracowników samorządowych kolegiów odwoławczych

Wzrosły minimalne i maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego pracowników biur samorządowych kolegiów odwoławczych. Ile aktualnie wynoszą? Od kiedy obowiązują nowe przepisy?

REKLAMA