REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ubezpieczenie sprzętu powierzonego beneficjentom ostatecznym

Justyna Godlewska-Stańska
Ubezpieczenie sprzętu
Ubezpieczenie sprzętu
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Podmioty realizujące różnego rodzaju programów finansowane ze środków unijnych niejednokrotnie powierzają w ramach tychże programów sprzęt komputerowy beneficjentom ostatecznym programu. Ewentualne negatywne konsekwencje związane z uszkodzeniem bądź zniszczeniem powierzonego sprzętu może w znacznej mierze ograniczyć odpowiednie ubezpieczenie. Jest to o tyle istotne, że podmioty realizujący w.w. programy zobowiązane są zazwyczaj zapewnić beneficjentom programu nieprzerwane korzystanie z powierzonego sprzętu przez określony nierzadko kilkuletni okres czasu.

Ubezpieczenie sprzętu dla beneficjentów

REKLAMA

Ubezpieczenia mienia jest rodzajem ubezpieczenia majątkowego, którego przedmiotem jest mienie stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu (na podstawie tytułu prawnego) ubezpieczającego, a jego celem jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia lub utraty mienia wskutek nagłych, nieprzewidzianych i niezależnych od woli ubezpieczającego zdarzeń losowych. Ubezpieczenie tego rodzaju nie ochroni zatem przed następstwami szkód powstałych wskutek umyślnego zniszczenia bądź uszkodzeniem sprzętu, czy też zniszczenie bądź uszkodzeniem będącego następstwem zaniedbań w zakresie zabezpieczenia tegoż sprzętu np. przed kradzieżą, czy też jego nieprawidłowego użytkowaniem. W tym miejscu zaznaczyć należy, że jakkolwiek podmiot powierzający beneficjentowi sprzęt zazwyczaj ma ograniczone możliwości wpływu na prawidłowość jego postępowania w zakresie zabezpieczenia, czy też użytkowania sprzętu, to nie zmienia to faktu, iż w przypadku gdy do powstania szkody dojdzie wskutek nieprawidłowego postępowania z powierzonym sprzętem przez beneficjenta, któremu mienie zostało powierzone zakład ubezpieczeń odmówi wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Nie można też zapominać, że jakkolwiek celem ubezpieczenia jest ochrona przed skutkami finansowymi uszkodzenia, zniszczenia sprzętu, to na ogół nie wyeliminuje ono całkowicie ryzyka związanego z jego utratą bądź zniszczeniem, ponieważ praktycznie każde ubezpieczenie  oferowane na rynku zawiera ograniczenia oraz wyłączenia odpowiedzialności. Jest niezwykle istotne ponieważ poszukując jak najpełniejszej ochrony bardzo łatwo jest doprowadzić do sytuacji, w której nie tylko ochrony tej nie uda się uzyskać, ale znajdzie się żaden zakład ubezpieczeń zainteresowany przedstawieniem oferty.

Zabezpieczenie mienia

Ponieważ niezwykle istotną kwestią w umowach ubezpieczenia mienia jest kwestia zabezpieczenia mienia, a zakłady ubezpieczeń dość często odmawiają przyjęcia odpowiedzialności za zdarzenie powołując się na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia warto jest na tę kwestie zwrócić szczególna uwagę. Tym bardziej, że w przypadku sprzętu powierzonego beneficjentom programu ubezpieczający to mienie podmiot  na ogół ma niewielki wpływ na warunki w jakich będzie on przechowywane. Dlatego też warto zadbać o to, aby ryzyko odmowy przyjęcia przez zakład ubezpieczeń odpowiedzialności za szkodę z uwagi na nieprawidłowe zabezpieczenie mienia ograniczyć poprzez zawarcie w umowie odpowiednich klauzul tj. w szczególności klauzuli przyjęcia istniejących zabezpieczeń przeciwkradzieżowych i przeciwpożarowych.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowa tabela miesięcznych stawek wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych pracowników urzędów i jednostek [projekt rozporządzenia z 4 marca 2024 r.]

  Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

  Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

  Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

  Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

  Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

  Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

  Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

  REKLAMA

  Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

  W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

  Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

  W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  REKLAMA

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA