REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Goliniewska

REKLAMA

REKLAMA

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

RADA

REKLAMA

Zatrudnienie funkcjonariusza PSP na podstawie umowy zlecenia będzie korzystniejsze, gdyż w takiej sytuacji obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne (do ubezpieczeń społecznych osoba ta będzie mogła przystąpić dobrowolnie). W przypadku zawarcia umowy o pracę funkcjonariusz będzie podlegał obowiązkowo zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Każda osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na ogólnych zasadach. Nie ma żadnych szczegółowych regulacji wyłączających obowiązek ubezpieczenia pracownika np. z powodu równoczesnego zatrudnienia w innych podmiotach czy pełnienia służby. Zatem w sytuacji, gdy podpiszą Państwo z funkcjonariuszem PSP umowę o pracę na czas prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, osoba ta będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo.

Charakter pracy, którą ma wykonać funkcjonariusz PSP, pozwala na zawarcie z nim umowy zlecenia. Będzie to korzystniejsze niż zawarcie umowy o pracę, ponieważ w tym przypadku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera uregulowanie szczególne. Osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy. Może jednak przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za osobę pozostającą w stosunku służby, która z umowy zlecenia nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, uznaje się:

• żołnierzy zawodowych,

• funkcjonariuszy:

– Państwowej Straży Pożarnej,

– Policji,

– Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

– Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,

– Straży Granicznej,

– Służby Więziennej,

– Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego,

– Biura Ochrony Rządu.

Dla osób, które – pozostając w stosunku służby – spełniają jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym, nie powstaje zbieg tytułów do ubezpieczenia, ponieważ od 1 października 2003 r. pozostawanie w stosunku służby przestało być tytułem do ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Pozostawanie w stosunku służby nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych.

Dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, na swój wniosek, może być osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu:

• wykonywania pracy nakładczej,

• wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• prowadzenia pozarolniczej działalności bądź współpracy przy jej prowadzeniu,

• bycia posłem, senatorem pobierającym uposażenie, posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej,

• bycia osobą duchowną.

Jeśli zatem podpiszą Państwo z funkcjonariuszem Straży Pożarnej umowę zlecenia, od przychodów z tej umowy nie trzeba będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem że zleceniobiorca (funkcjonariusz) nie złoży wniosku o objęcie dobrowolnie tymi ubezpieczeniami.

Zarówno służba w PSP, jak i wykonywanie umowy zlecenia stanowią jednak tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na to ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Dlatego składka zdrowotna będzie musiała być opłacana zarówno ze zlecenia, jak i z tytułu pełnienia służby. Jednak składkę na to ubezpieczenie finansuje ubezpieczony.

• art. 8 ust. 15, art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Nie ma obowiązku ubezpieczenia z tytułów wymienionych w art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób pozostających w stosunku służby. Osoby pełniące służbę są traktowane podobnie jak pracownicy. Pozostawanie w stosunku pracy lub w stosunku służby zawsze wyłącza obowiązek ubezpieczenia z tytułu innego rodzaju działalności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 października 2006 r., II UK 57/06)

 

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA