REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Funkcjonariusz pracujący na zlecenie nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym

Joanna Goliniewska

REKLAMA

REKLAMA

W celu przeprowadzenia szkolenia z zakresu ochrony przeciwpożarowej chcemy zatrudnić funkcjonariusza Straży Pożarnej. Czy w przypadku zatrudnienia takiej osoby na podstawie umowy o pracę będziemy musieli zgłosić ją do ubezpieczeń społecznych lub do ubezpieczenia zdrowotnego? Czy bardziej korzystne byłoby zawarcie z nią umowy zlecenia?

RADA

REKLAMA

Zatrudnienie funkcjonariusza PSP na podstawie umowy zlecenia będzie korzystniejsze, gdyż w takiej sytuacji obowiązkowe będzie tylko ubezpieczenie zdrowotne (do ubezpieczeń społecznych osoba ta będzie mogła przystąpić dobrowolnie). W przypadku zawarcia umowy o pracę funkcjonariusz będzie podlegał obowiązkowo zarówno ubezpieczeniom społecznym, jak i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

UZASADNIENIE

REKLAMA

Każda osoba, która pracuje na podstawie umowy o pracę, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu na ogólnych zasadach. Nie ma żadnych szczegółowych regulacji wyłączających obowiązek ubezpieczenia pracownika np. z powodu równoczesnego zatrudnienia w innych podmiotach czy pełnienia służby. Zatem w sytuacji, gdy podpiszą Państwo z funkcjonariuszem PSP umowę o pracę na czas prowadzenia szkoleń z zakresu ochrony przeciwpożarowej, osoba ta będzie podlegać ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu obowiązkowo.

Charakter pracy, którą ma wykonać funkcjonariusz PSP, pozwala na zawarcie z nim umowy zlecenia. Będzie to korzystniejsze niż zawarcie umowy o pracę, ponieważ w tym przypadku ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych zawiera uregulowanie szczególne. Osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie pracuje na podstawie umowy zlecenia, nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej umowy. Może jednak przystąpić do tych ubezpieczeń dobrowolnie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Za osobę pozostającą w stosunku służby, która z umowy zlecenia nie podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym, uznaje się:

• żołnierzy zawodowych,

• funkcjonariuszy:

– Państwowej Straży Pożarnej,

– Policji,

– Centralnego Biura Antykorupcyjnego,

– Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu,

– Straży Granicznej,

– Służby Więziennej,

– Służby Kontrwywiadu Wojskowego i Służby Wywiadu Wojskowego,

– Biura Ochrony Rządu.

Dla osób, które – pozostając w stosunku służby – spełniają jednocześnie warunki do podlegania ubezpieczeniom społecznym, nie powstaje zbieg tytułów do ubezpieczenia, ponieważ od 1 października 2003 r. pozostawanie w stosunku służby przestało być tytułem do ubezpieczeń społecznych.

WAŻNE!

Pozostawanie w stosunku służby nie jest tytułem do ubezpieczeń społecznych.

Dobrowolnie objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi, na swój wniosek, może być osoba pozostająca w stosunku służby, która jednocześnie spełnia warunki do podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu:

• wykonywania pracy nakładczej,

• wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,

• prowadzenia pozarolniczej działalności bądź współpracy przy jej prowadzeniu,

• bycia posłem, senatorem pobierającym uposażenie, posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym w Rzeczypospolitej Polskiej,

• bycia osobą duchowną.

Jeśli zatem podpiszą Państwo z funkcjonariuszem Straży Pożarnej umowę zlecenia, od przychodów z tej umowy nie trzeba będzie opłacać składek na ubezpieczenia społeczne, pod warunkiem że zleceniobiorca (funkcjonariusz) nie złoży wniosku o objęcie dobrowolnie tymi ubezpieczeniami.

Zarówno służba w PSP, jak i wykonywanie umowy zlecenia stanowią jednak tytuł do objęcia ubezpieczeniem zdrowotnym. Gdy ubezpieczony uzyskuje przychody z więcej niż jednego tytułu do objęcia obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego, składka na to ubezpieczenie opłacana jest z każdego z tych tytułów odrębnie. Dlatego składka zdrowotna będzie musiała być opłacana zarówno ze zlecenia, jak i z tytułu pełnienia służby. Jednak składkę na to ubezpieczenie finansuje ubezpieczony.

• art. 8 ust. 15, art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (DzU z 2007 r. nr 11, poz. 74 ze zm.),

• art. 82 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (DzU z 2008 r. nr 164, poz. 1027 ze zm.).

Joanna Goliniewska

specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

Orzecznictwo uzupełniające:

• Nie ma obowiązku ubezpieczenia z tytułów wymienionych w art. 9 ust. 8 ustawy z 13 października 1999 r. o systemie ubezpieczeń społecznych osób pozostających w stosunku służby. Osoby pełniące służbę są traktowane podobnie jak pracownicy. Pozostawanie w stosunku pracy lub w stosunku służby zawsze wyłącza obowiązek ubezpieczenia z tytułu innego rodzaju działalności. (Wyrok Sądu Najwyższego z 9 października 2006 r., II UK 57/06)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Samorzad.infor.pl

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
"Dobry posiłek w szpitalu". Do kiedy program będzie przedłużony?

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia zakłada, że pilotażowy program "Dobry posiłek w szpitalu” ma być przedłużony do połowy 2025 r. Szpitale chciałyby, aby było to dłużej. 

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Codziennie policja zajmuje się 20 tys. zdarzeń

20 tys. zdarzeń dziennie. Taki jest codzienny bilans działań policji. To pokazuje jej skalę działania - powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej dot. planów działania policji na 2025 rok szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego

Dwa nowe podmioty na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego. Lista ostrzeżeń publicznych KNF zawiera m.in. informacje o złożonych przez Komisję zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa

REKLAMA

Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia HIV. Będzie dwa razy więcej pieniędzy na punkty diagnostyczne

Dodatkowe 3 mln zł na działalność punktów diagnostycznych i telefon zaufania AIDS, czyli łącznie 5 mln 856 tys. zł. To budżet Krajowego Centrum ds. AIDS na 2025 r. Od początku roku wykryto w Polsce 1972 zakażenia.

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania

Większe wynagrodzenia w samorządach? Resort finansów podtrzymuje uwagi dotyczące konieczności wskazania źródeł finansowania. Chodzi o projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm za

Zmiany w procesie budżetowym. Rada Fiskalna - niezależna instytucja o charakterze ekspercko-doradczym. Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Chodzi m.in. o poprawę transparentności finansów publicznych.

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. [Projekt rozporządzenia]

Od 1 stycznia 2025 r. zmiany w klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych. Projekt rozporządzenia w środę trafił do uzgodnień i opiniowania.

REKLAMA

W budżecie państwa nie ma miejsca na wolną Wigilię?

Minister finansów Andrzej Domański ocenił pomysł wolnej Wigilii jako złe rozwiązanie dla polskiej gospodarki i budżetu państwa. Jaki jest koszt wolnej Wigilii? 

Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach wyższy podatek za grunty i nieruchomości

Już niedługo w Polsce wyższa stawka podatku od nieruchomości. Od 1 stycznia 2025 roku w wielu gminach w Polsce obowiązywać będzie nowa, wyższa stawka podatku od nieruchomości. Prawdopodobnie wtedy też wejdzie w życie nowa regulacja dot. sposobu naliczania podatku od garaży znajdujących się w budynkach mieszkalnych.

REKLAMA