Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?
REKLAMA
REKLAMA
- Kiedy zasiłki wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca?
- Gdzie znaleźć wystawione zwolnienie lekarskie?
- Ważne terminy
Kiedy zasiłki wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca?
Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustalają i zasiłki te wypłacają:
REKLAMA
płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych;
Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Co z płatnikami, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego? W takiej sytuacji liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.
Warto pamiętać, iż wyłącznie ZUS wypłaca zasiłki w przypadku:
ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących,
duchownych;
osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,
ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.
Ponadto ZUS kontynuuje po dniu 31 grudnia podjętą wcześniej wypłatę zasiłku, nawet jeżeli od dnia 1 stycznia jest do tego zobowiązany płatnik składek.
Gdzie znaleźć wystawione zwolnienie lekarskie?
REKLAMA
Otrzymane przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia płatnikowi składek na jego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Dokument znajduje się w wydzielonej część skrzynki Dokumenty i wiadomości.
Informację tę otrzymuje również ubezpieczony. Pracownik może ją znaleźć w Panelu ubezpieczonego PUE ZUS. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę www.zus.pl. Następnie trzeba się zalogować na swoje konto i kliknąć zakładkę Ubezpieczony. Po rozwinięciu menu bocznego odszukujemy zakładkę Zaświadczenia lekarskie. Znajdują się tam informacje o wystawionych zaświadczeniach lekarskich oraz korygujących zaświadczeniach lekarskich. Jak informuje ZUS, są to dane z ostatnich 12 miesięcy. W tym miejscu można m.in. wyświetlić druk zaświadczenia za pomocą przycisku Szczegóły zaświadczenia ZUS ZLA.
Ważne terminy
Jeżeli płatnik składek nie ma profilu na PUE, lekarz powinien przekazać pracownikowi wydruk e-ZLA. Jeśli płatnik zasiłków ma profil na PUE ZUS, to co do zasady e-ZLA jest dowodem do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracownika) albo Z-3a (w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np. zleceniobiorców) w terminie 7 dni od otrzymania e-ZLA na profilu na PUE, albo odpowiednio od otrzymania wydruku e-ZLA.
Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku.
Jeśli płatnikiem jest pracodawca, to wypłaca zasiłek chorobowy w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów.
Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r., poz. 2780).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.