REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
Jak sprawdzić kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?
Jak sprawdzić kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Kiedy zasiłki wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca?

Zgodnie z ustawą o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ustalają i zasiłki te wypłacają:

REKLAMA

  • płatnicy składek na ubezpieczenie chorobowe, którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych;

  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na dzień 30 listopada poprzedniego roku kalendarzowego. Co z płatnikami, którzy na ten dzień nie zgłaszali nikogo do ubezpieczenia chorobowego? W takiej sytuacji liczbę ubezpieczonych ustala się według stanu na pierwszy miesiąc, w którym dokonali takiego zgłoszenia.

Warto pamiętać, iż wyłącznie ZUS wypłaca zasiłki w przypadku:

  • ubezpieczonych, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,

  • ubezpieczonych prowadzących pozarolniczą działalność i osób z nimi współpracujących,

  • duchownych;

  • osób uprawnionych do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia,

  • ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego.

Ponadto ZUS kontynuuje po dniu 31 grudnia podjętą wcześniej wypłatę zasiłku, nawet jeżeli od dnia 1 stycznia jest do tego zobowiązany płatnik składek.

Gdzie znaleźć wystawione zwolnienie lekarskie?

REKLAMA

Otrzymane przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie e-ZLA Zakład Ubezpieczeń Społecznych udostępnia płatnikowi składek na jego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania e-ZLA. Dokument znajduje się w wydzielonej część skrzynki Dokumenty i wiadomości. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Informację tę otrzymuje również ubezpieczony. Pracownik może ją znaleźć w Panelu ubezpieczonego PUE ZUS. Pierwszym krokiem jest wejście na stronę www.zus.pl. Następnie trzeba się zalogować na swoje konto i kliknąć zakładkę Ubezpieczony. Po rozwinięciu menu bocznego odszukujemy zakładkę Zaświadczenia lekarskie. Znajdują się tam informacje o wystawionych zaświadczeniach lekarskich oraz korygujących zaświadczeniach lekarskich. Jak informuje ZUS, są to dane z ostatnich 12 miesięcy. W tym miejscu można m.in. wyświetlić druk zaświadczenia za pomocą przycisku Szczegóły zaświadczenia ZUS ZLA

Ważne terminy

Jeżeli płatnik składek nie ma profilu na PUE, lekarz powinien przekazać pracownikowi wydruk e-ZLA. Jeśli płatnik zasiłków ma profil na PUE ZUS, to co do zasady e-ZLA jest dowodem do wypłaty świadczeń z ubezpieczenia chorobowego i wypadkowego. Pracodawca, który nie jest płatnikiem zasiłków, powinien przekazać do ZUS zaświadczenie płatnika składek Z-3 (w przypadku pracownika) albo Z-3a (w przypadku ubezpieczonych innych niż pracownik, np.  zleceniobiorców) w terminie 7 dni od otrzymania e-ZLA na profilu na PUE, albo odpowiednio od otrzymania wydruku e-ZLA. 

Ważne

Zgodnie z przepisami Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłek na bieżąco po stwierdzeniu uprawnień, nie później jednak niż w ciągu 30 dni od dnia wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do ustalenia prawa do zasiłku.

Jeśli płatnikiem jest pracodawca, to wypłaca zasiłek chorobowy w terminach przyjętych dla wypłaty wynagrodzeń lub dochodów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA