REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobrowolne składki do ZUS-u

Dobrowolne ubezpieczenie ZUS/ Fot. Fotolia
Dobrowolne ubezpieczenie ZUS/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Dobrowolne opłacanie składek do ZUS-u jest dobrym rozwiązaniem dla osób, nieposiadających tytułu do ubezpieczeń obowiązkowych na przykład z tytułu umowy o pracę,

REKLAMA

Dobrowolne opłacanie składek do ZUS-u

Zgodnie z przepisami Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych od 1 stycznia 2013 r. osobom nieobjętym obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym przysługuje prawo do dobrowolnego przystąpienia do nich. W tym celu należy złożyć osobiście lub przesłać pocztą zgłoszenie do ubezpieczenia na formularzu ZUS ZUA z odpowiednim kodem tytułu ubezpieczenia. Ubezpieczenie będzie obowiązywało od dnia złożenia wniosku lub od daty jego wpływu (decyduje data stempla pocztowego).

Wymiar składek

REKLAMA

Osoba zainteresowana, sama może wskazać podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Należy jednak pamiętać, aby nie była ona niższa niż kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę. Za niepełny miesiąc podlegania ubezpieczeniom kwotę ustala się proporcjonalnie, dzieląc ją przez liczbę dni w danym miesiącu i mnożąc przez liczbę dni podlegania ubezpieczeniu.

Roczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe w roku kalendarzowym nie może być wyższa niż kwota odpowiadająca 30-krotności prognozowanego, przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarcze narodowej na dany rok. Przekroczenie wskazanego limitu zwalnia z opłacania składek do końca danego roku kalendarzowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zapisz się na nasz newsletter!

Opłacanie składek

Ubezpieczony zobowiązany jest w terminie do 10. dnia każdego miesiąca opłacić składki za poprzedni miesiąc na właściwy rachunek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za termin dokonania wpłaty uznaje się dzień obciążenia rachunku bankowego płatnika – w przypadku płatności bezgotówkowej lub dzień wpłacenia należności w banku, placówce pocztowej lub innej instytucji płatniczej – przy płatności gotówkowej.

Jeśli ostatni dzień terminu płatności składek przypada w weekend bądź dzień ustawowo wolny od pracy, termin ulega wydłużeniu. Za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień po dniu lub dniach wolnych od pracy.

Ustanie ubezpieczeń

Osoby ubezpieczone dobrowolnie mogą same zrezygnować z ubezpieczenia – złożyć wniosek na formularzu ZUS ZWUA. Ubezpieczenie w takim przypadku ustaje od dnia wskazanego we wniosku, nie wcześniej jednak niż od dnia jego złożenia.

Uzyskanie tytułu do ubezpieczenia, czyli na przykład podpisanie umowy o pracę, powoduje także ustanie ubezpieczenia dobrowolnego.

Nieopłacanie składek na czas może doprowadzić również do utraty ubezpieczeń.

Ubezpieczenie ustaje bowiem od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego, za który składki zostały zapłacone po terminie lub w niepełnej wysokości. Składki wpłacone po terminie są traktowane jak nadpłata i podlegają zwrotowi. Można oczywiście wystąpić do ZUS-u z wnioskiem o wyrażenie zgody na opłacenie składek po terminie, jeśli zostanie on rozpatrzony pozytywnie, zainteresowany będzie nadal podlegał ubezpieczeniu, o ile ureguluje należność wraz z odsetkami.

Joanna Kuzub (Zielona Linia 19524, Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia)

Źródło: Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: ZUS

Źródło: Zielona Linia

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA