Świadczenie rodzicielskie - nowe wsparcie dla rodziców od 2016 r.
REKLAMA
REKLAMA
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw jest już po konsultacjach społecznych. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przekonuje, iż istnieje niemal stuprocentowa pewność, iż zmiany wejdą w życie w zakładanym terminie.
REKLAMA
Nowe świadczenie dla rodzin wychowujących dzieci – świadczenie rodzicielskie, ma pomóc rodzinom, które nie są uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego, a zatem osobom niepełnosprawnym, bezrobotnym, studentom, osobom zatrudnionym na podstawie umów cywilnoprawnych, rolnikom.
Świadczenie rodzicielskie ma przysługiwać w przypadku:
- urodzenia się dziecka;
REKLAMA
- przyjęcia na wychowanie dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia i wystąpiła do sądu opiekuńczego w sprawie jego przysposobienia;
- przyjęcia na wychowanie w ramach rodziny zastępczej, z wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej dziecka w wieku do ukończenia 7. roku życia, a w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – do ukończenia 10. roku życia.
Polecamy: Komplet Zmiany w prawie pracy w 2016 r.
Jak długo trwa okres pobierania świadczenia rodzicielskiego? Projekt wymienia tu następujące okresy:
- 52 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie lub w przypadku przyjęcia na wychowanie jednego dziecka;
- 65 tygodni – w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie lub w przypadku przyjęcia na wychowanie dwojga dzieci;
- 67 tygodni - w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie lub w przypadku przyjęcia na wychowanie trojga dzieci;
- 69 tygodni – w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie lub w przypadku przyjęcia na wychowanie czworga dzieci;
- 71 tygodni – w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie lub w przypadku przyjęcia na wychowanie pięciorga i więcej dzieci.
Termin liczony jest od dnia porodu (albo przyjęcia na wychowanie) dziecka.
Kto nie otrzyma świadczenia? Zgodnie z projektem z kręgu osób uprawnionych wyłączone zostały osoby uprawnione do zasiłku macierzyńskiego, oraz osoby, które mają prawo skorzystania z tego typu świadczeń z tytułu urodzenia dziecka w innych systemach niż powszechny system ubezpieczeniowy (m.in. funkcjonariusze służb mundurowych).
Ponadto, w sytuacji, gdy jedno z rodziców będzie uprawnione do otrzymania zasiłku macierzyńskiego, drugiemu z nich świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwało.
Świadczenie rodzicielskie będzie można pobierać przez okres 12 miesięcy po urodzeniu dziecka.
Odpowiednio dłuższy okres pobierania zasiłku wiąże się z urodzeniem bliźniaków trojaczków i większej ilości dzieci przy jednym porodzie.
Świadczenie rodzicielskie ma być przyznawane niezależnie od dochodu rodziny kwocie 1000 zł .
Kwota świadczenia rodzicielskiego podlegać będzie procedurze weryfikacji, o której mowa w art. 18 i 19 ustawy o z dnia 28 listopada 2003 r. świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1456, z późn. zm.).
Zobacz wideoszkolenie: Zmiany w terminowych umowach o pracę
Planowany termin wejścia w życie nowych przepisów to 1 stycznia 2016 r.
Przepisy przejściowe zakładają, iż nowym świadczeniem zostaną także objęci rodzice, których dzieci urodziły się przed dniem 1 stycznia 2016 r. w sytuacji gdy nie minął jeszcze okres 52 tygodni od urodzenia dziecka, a w przypadku ciąży mnogie – 72 tygodni. W takiej sytuacji rodzice otrzymają świadczenie za okres od 1 stycznia 2016 r. do czasu wskazanego terminu .
Ministerstwo Finansów postuluje wprowadzeni do ustawy regulacji eliminujących potencjalne zjawiska patologiczne np. regulacje przewidujące zwrot pobranego świadczenia w przypadku zaprzestania wychowywania dziecka w perspektywie dłuższej niż projektowana.
Podstawa prawna:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (projekt z dnia 7 stycznia 2015 r.).
W jakiej wysokości wypłacić dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu opieki nad bliźniakami
Jak dokumentować prawo do zasiłku opiekuńczego i chorobowego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.