Ciąża nauczycielki podczas umowy na zastępstwo
REKLAMA
REKLAMA
Umowa na zastępstwo a ciąża
REKLAMA
Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela w ogóle nie zawiera przepisów gwarantujących zatrudnienie nauczycielowi, z którym stosunek pracy nawiązał się na podstawie umowy o pracę na zastępstwo, do dnia porodu (i to bez względu na posiadany stopień awansu zawodowego). Odpowiedzi na pytanie, czy umowa tzw. na zastępstwo przedłuża się do dnia porodu, należy poszukiwać w przepisach Kodeksu pracy.
REKLAMA
Zgodnie z art. 177 § 3 k.p. w związku z art. 91c ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela „umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu”, jednakże zgodnie z art. 177 § 3 ze znaczkiem 1 k.p. „przepisu § 3 nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy”.
Zobacz również: Wynagrodzenie urlopowe i ekwiwalent za urlop nauczyciela
Przedłużenie umowy, o którym mowa w art. 177 § 3 k.p. następuje z mocy samego prawa i nie zależy w żadnej mierze od decyzji dyrektora szkoły. W przypadku umowy o pracę zawartej na czas określony zgodnie z art. 10 ust. 7 KN w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela nie ulegnie przedłużeniu do dnia urodzenia dziecka.
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.