REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r./ fot. Fotolia
Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi gdy nie wykonywał on wcześniej żadnej pracy na podstawie umów wynikających z Kodeksu pracy. Jest to forma wsparcia finansowego dla początkującego nauczyciela, który dopiero rozpoczyna karierę zawodową.

Kwestie przyznawania zasiłku na zagospodarowanie reguluje ustawa Karta Nauczyciela.

REKLAMA

Według tej ustawy, uzyskanie zasiłku na zagospodarowanie odbywa się na wniosek nauczyciela. Prawo do złożenia wniosku przysługuje mu w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Wniosek o przyznanie jest rozpatrywany przez dyrektora szkoły, natomiast zasiłek jest wypłacany przez szkołę. Oceny wniosku dokonuje się biorąc pod uwagę to czy nauczyciel spełnia konieczne warunki do przyznania zasiłku na dzień złożenia wniosku.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Komu przysługuje

Zgodnie z art.61 tej ustawy, zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi, który:

  • uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
  • posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska.

Do pierwszej pracy nie wlicza się pracy wykonywanej w czasie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli. Pierwsza pracą jest nie tylko rozpoczęcie pracy w oświacie, ale rozpoczęcie pracy w ogóle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zaznaczyć, że prawa do otrzymaniu zasiłku nie ma nauczyciel, który wcześniej wykonywał pracę na podstawie umów zawartych w Kodeksie pracy. Nie stoi więc na przeszkodzie ubieganie się o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie w sytuacji, w której pracowało się wcześniej na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy o dzieło).

Zobacz również: Pracownicy oświaty

Koniecznością jest także to by nauczyciel był zatrudniony na co najmniej 1/2 etatu. Potwierdza to m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z 21 września 1995 r. (I PZP 24/95).

Wysokość zasiłku oraz okres przysługiwania

Zasiłek na zagospodarowanie ma charakter jednorazowy.

Jego wysokość stanowi wysokość dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.

Obowiązek zwrotu

Karta Nauczyciela przewiduje możliwość zaistnienia sytuacji, w której nauczyciel, który pobrał zasiłek na zagospodarowanie, będzie zmuszony do jego zwrotu. Może to mieć miejsce gdy nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłku.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Należy jednak zwrócić uwagę na to czym w świetle tej ustawy jest szkoła. Zgodnie z art.3 pkt.2 KN przez szkołę należy rozumieć także przedszkola, szkoły i placówki a także zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, publiczne kolegia pracowników służb społecznych oraz ich zespoły.

Nauczyciel, który więc zmieni miejsce pracy na inną szkołę, nie podlega obowiązkowi zwrotu zasiłku na zagospodarowanie.

Opracowano na podstawie

Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19 z późn. zm.)

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 września 1995 r. (I PZP 24/95).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

REKLAMA

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

REKLAMA

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

Wczasy pod gruszą i zwrot za kolonie 2024 r. Dla kogo?

Tzw. wczasy pod gruszą czy zwrot za kolonie to popularne formy dofinansowania, jakie pracodawca może przyznać pracownikom z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych (ZFŚS). Kto może otrzymać takie świadczenia?

REKLAMA