REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r.

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r./ fot. Fotolia
Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi gdy nie wykonywał on wcześniej żadnej pracy na podstawie umów wynikających z Kodeksu pracy. Jest to forma wsparcia finansowego dla początkującego nauczyciela, który dopiero rozpoczyna karierę zawodową.

Kwestie przyznawania zasiłku na zagospodarowanie reguluje ustawa Karta Nauczyciela.

REKLAMA

Według tej ustawy, uzyskanie zasiłku na zagospodarowanie odbywa się na wniosek nauczyciela. Prawo do złożenia wniosku przysługuje mu w okresie roku, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. Wniosek o przyznanie jest rozpatrywany przez dyrektora szkoły, natomiast zasiłek jest wypłacany przez szkołę. Oceny wniosku dokonuje się biorąc pod uwagę to czy nauczyciel spełnia konieczne warunki do przyznania zasiłku na dzień złożenia wniosku.

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Komu przysługuje

Zgodnie z art.61 tej ustawy, zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi, który:

 • uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w ciągu dwóch lat od dnia podjęcia pierwszej pracy zawodowej w życiu w szkole;
 • posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska.

Do pierwszej pracy nie wlicza się pracy wykonywanej w czasie studiów lub nauki w zakładzie kształcenia nauczycieli. Pierwsza pracą jest nie tylko rozpoczęcie pracy w oświacie, ale rozpoczęcie pracy w ogóle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Należy zaznaczyć, że prawa do otrzymaniu zasiłku nie ma nauczyciel, który wcześniej wykonywał pracę na podstawie umów zawartych w Kodeksie pracy. Nie stoi więc na przeszkodzie ubieganie się o przyznanie zasiłku na zagospodarowanie w sytuacji, w której pracowało się wcześniej na podstawie umowy cywilnoprawnej (np. umowy o dzieło).

Zobacz również: Pracownicy oświaty

Koniecznością jest także to by nauczyciel był zatrudniony na co najmniej 1/2 etatu. Potwierdza to m.in. Sąd Najwyższy w uchwale z 21 września 1995 r. (I PZP 24/95).

Wysokość zasiłku oraz okres przysługiwania

Zasiłek na zagospodarowanie ma charakter jednorazowy.

Jego wysokość stanowi wysokość dwumiesięcznego otrzymywanego wynagrodzenia zasadniczego.

Obowiązek zwrotu

Karta Nauczyciela przewiduje możliwość zaistnienia sytuacji, w której nauczyciel, który pobrał zasiłek na zagospodarowanie, będzie zmuszony do jego zwrotu. Może to mieć miejsce gdy nauczyciel nie przepracuje w szkole trzech lat, licząc od dnia uzyskania stopnia nauczyciela kontraktowego. W szczególnie uzasadnionych przypadkach organ prowadzący szkołę może zwolnić nauczyciela w całości lub w części z obowiązku zwrotu zasiłku.

Polecamy: Rachunkowość Budżetowa

Należy jednak zwrócić uwagę na to czym w świetle tej ustawy jest szkoła. Zgodnie z art.3 pkt.2 KN przez szkołę należy rozumieć także przedszkola, szkoły i placówki a także zakłady poprawcze, schroniska dla nieletnich, publiczne kolegia pracowników służb społecznych oraz ich zespoły.

Nauczyciel, który więc zmieni miejsce pracy na inną szkołę, nie podlega obowiązkowi zwrotu zasiłku na zagospodarowanie.

Opracowano na podstawie

Ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. 1982 nr 3 poz. 19 z późn. zm.)

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 21 września 1995 r. (I PZP 24/95).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA