REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uposażenia funkcjonariuszy celnych w czasie zwolnienia lekarskiego w 2015 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Arleta Siedlik
Pieniądze/ Fot. Fotolia
Pieniądze/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Funkcjonariusz celny otrzyma od kwietnia 2015 roku 80% uposażenia za zwolnienie lekarskie zgodnie z nowelizacją ustawy o Służbie Celnej. Unormowanie takie ma na celu zbliżenie Służby Celnej w zakresie uprawnień wynikających ze stosunku służbowego do innych służb mundurowych.

We wrześniu 2014 roku wpłynął do Sejmu rządowy projekt zmiany ustawy o Służbie Celnej. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP, wejdzie w życie w kwietniu 2015 roku. Celem wskazanej ustawy było zwiększenie poziomu elastyczności zarządzania Służbą Celną. Ważną kwestią było także zbliżenie Służby Celnej w zakresie posiadanych uprawnień, które wynikają ze stosunku służbowego do innych służb mundurowych. Dodatkowym czynnikiem motywującym wspomnianą nowelizację było wprowadzanie rozwiązań zapobiegających korupcji w Służbie Celnej. Wskazywano też na konieczność objęcia funkcjonariuszy celnych takimi samymi rozwiązaniami w zakresie ograniczeń uposażeń podczas pobytu na zwolnieniu lekarskim, jakie występują między innymi w Policji, Służbie Granicznej, BOR, ABW, AW, CBA i innych (od czasu nowelizacji uchwalonej w tym zakresie 24 stycznia 2014 roku przez Sejm RP).

REKLAMA

Polecamy wideoszkolenie: Zmiany w zasiłkach i e-zwolnienia

Co zmieni się dla od kwietnia 2015 roku?

Zasadniczą zmianą dla funkcjonariuszy Służby Celnej jest wysokość uposażenia, które będą otrzymywać za absencję w pracy na podstawie zwolnienia lekarskiego. Dotychczas wynagrodzenie wypłacane było w wysokości 100%. Według nowelizacji od kwietnia będzie to 80%, czyli tyle samo co zgodnie ze zmianą z 24 stycznia 2014 roku otrzymują inne służby mundurowe.

Polecamy serwis: ZUS

Podczas jakiej absencji funkcjonariusz celny zachowa prawo do 100% uposażenia?

Uprawnienie funkcjonariusza celnego do 100% uposażenia pozostaje jedynie w przypadku urlopu wypoczynkowego, dodatkowego urlopu wypoczynkowego, urlopu okolicznościowego oraz zdrowotnego. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W treści zmienionego art. 152 ust. 2 ustawy o Służbie Celnej uregulowano pozostałe przypadki, w których funkcjonariusz celny zachowa prawo do pełnego uposażenia i innych świadczeń pieniężnych należnych na zajmowanym stanowisku służbowym. Mowa tutaj w szczególności o niezdolności do służby z przyczyn, które uprawniają do świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Kolejną okolicznością jest zwolnienia funkcjonariusza celnego od pełnienia służby (sytuacje określone w przepisach wydanych na podstawie Kodeksu pracy, tj. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy). Wśród przypadków wskazanych we wspomnianym rozporządzeniu wskazano na zwolnienie w celu oddania krwi oraz na czas niezbędny do przeprowadzenia zleconych przez stację krwiodawstwa okresowych badań lekarskich.

W przedmiotowej nowelizacji zostały unormowane także inne okoliczności, w których funkcjonariusz celny otrzyma uposażenie nie pomniejszone pomimo absencji. Zalicza się tu między innymi nieobecność spowodowaną wypadkiem w drodze do miejsca pełnienia służby lub w drodze powrotnej z miejsca pełnienia służby. Dodatkowo, pomniejszeniu nie ulegnie uposażenie w przypadku choroby w czasie ciąży oraz poddania się niezbędnym badaniom lekarskim, które są  przewidziane dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz poddania się zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Funkcjonariusz będzie miał również prawo do uposażenia chorobowego w wysokości 100% podstawy w sytuacji, w której niezdolność do służby została spowodowana przez inną osobę w wyniku popełnienia przez nią umyślnego czynu zabronionego w związku z pełnioną służbą przez funkcjonariusza celnego, co będzie stwierdzone orzeczeniem wydanym przez uprawniony organ.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia  27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej;

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy.

Polecamy w INFORRB

W jaki sposób można odzyskać od zleceniobiorcy zaległe składki na ubezpieczenia społeczne wraz z odsetkami

Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika w celu oddania krwi

Jak ustalić liczbę ubezpieczonych podlegających uwzględnieniu w informacji ZUS IWA

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS otwarty 20 czerwca 2025 r. – placówki i infolinia czynne do godz. 15:00

Choć 20 czerwca wiele osób planuje urlop po czwartkowym święcie Bożego Ciała, Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zmienia trybu pracy. Tego dnia wszystkie placówki ZUS będą funkcjonować normalnie – jak w każdy roboczy piątek. Infolinia będzie działać krócej, gdyż do godz. 15:00.

Zmiana terminu wypłaty ekwiwalentu za urlop [PROJEKT MRPiPS z 10 czerwca 2025]

W środę, 11 czerwca 2025 r. do uzgodnień, konsultacji publicznych i opiniowania trafił projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Projekt zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalenty za urlop.

Podwyżki pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Rozporządzenie w Dzienniku Ustaw [STAWKI]

30 maja 2025 r. w Dzienniku Ustaw RP zostało opublikowane rozporządzenie podwyższające kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego pracowników samorządowych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Rozporządzenie koryguje także katalog stanowisk.

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego. Co powinna zawierać?

Kodeks pracy reguluje m.in. kwestie dotyczące zatrudniania pracowników młodocianych. Młodocianym jest osoba, która ukończyła 15 lat, ale ma poniższej 18 lat. Co powinna zawierać umowa w celu przygotowania zawodowego?

REKLAMA

ZFŚS: Do 31 maja 2025 r. pracodawcy muszą przekazać 75% odpisu – co warto wiedzieć?

Do 31 maja 2025 r. pracodawcy mają czas na przekazanie 75 proc. odpisu na na rachunek bankowy Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Kto ma obowiązek tworzenia ZFŚS? Jak nalicza się odpisy podstawowe?

Szczególne przypadki odwołania dyrektora szkoły w trakcie roku szkolnego

Odwołanie dyrektora placówki bez wypowiedzenia w trakcie roku szkolnego możliwe jest tylko w sytuacjach wyjątkowych i nagłych, które mogą zdestabilizować jej funkcjonowanie. W takim przypadku reakcja organu prowadzącego szkołę musi być natychmiastowa.

Pilna potrzeba udzielenia zamówienia

Pojęcie pilnej potrzeby udzielenia zamówienia pojawia się w ustawie – Prawo zamówień publicznych kilkanaście razy. Tak naprawdę jednak sprowadza się do dwóch sytuacji: skrócenia terminu składania ofert, ofert wstępnych czy wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, a także do skorzystania z trybu negocjacji bez ogłoszenia. Z uwagi na to, że regulacja w tym zakresie jest bardzo lakoniczna, często powoduje niesłuszne obawy przed jej stosowaniem.

Likwidacja obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń [PROJEKT]

W poniedziałek, 26 maja 2025 r. w wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Chodzi o likwidację obowiązku przechowywania przez płatników składek zgłoszeń do ubezpieczeń.

REKLAMA

Zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wnioski można składać do 2 czerwca 2025 r.

Przedsiębiorcy, którzy w wyniku rocznego rozliczenia składki zdrowotnej za 2024 rok mają nadpłatę, powinni pamiętać o złożeniu wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Wniosek należy złożyć do 2 czerwca 2025 r.

Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

REKLAMA