REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Całkowita i częściowa niezdolność do pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Marta Golan
Niepełnosprawny pracownik/ Fot. Fotolia
Niepełnosprawny pracownik/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Za niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

Całkowita i częściowa niezdolność do pracy

Za niezdolną do pracy jest osoba, która utraciła całkowicie lub częściowo zdolność do pracy zarobkowej z powodu naruszenia  sprawności organizmu i nie rokuje odzyskania zdolności do pracy po przekwalifikowaniu.

REKLAMA

Najbardziej aktualna na rynku książka dotycząca klasyfikacji budżetowej

Całkowita i częściowa niezdolność do pracy- definicja

Obowiązujące przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych rozróżniają definicję całkowitej oraz częściowej niezdolności do pracy. Za całkowicie niezdolną do pracy uznana jest osoba, która utraciła zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Jeśli wymagamy przy tym stałej lub długotrwałej opieki i pomocy innej osoby w zaspokajaniu podstawowych potrzeb życiowych, zostanie u nas orzeczona niezdolność do samodzielnej egzystencji. Natomiast częściowo niezdolną do pracy jest osoba, która w znacznym stopniu utraciła zdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji. Wyrok SN z dnia 2 października 2013 r., sygn. II UK 37/13 wskazał, iż dokonując analizy pojęcia "częściowa niezdolność do pracy" należy zwrócić uwagę zarówno na kryterium biologiczne, jak i ekonomiczne. W sensie biologicznym, to stan organizmu dotkniętego schorzeniami naruszającymi jego sprawność w stopniu powodującym częściową niezdolność do pracy zgodnej z poziomem posiadanych kwalifikacji; w sensie ekonomicznym, to częściowa utrata zdolności do zarobkowania wykonywaniem takiej pracy. Kryterium biologiczne oraz ekonomicznie odnosi się także do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Zobacz: Staż uprawniający do renty z tytułu niezdolności do pracy

Ocena niezdolności do pracy

Przy ocenie stopnia oraz przewidywanego okresu niezdolności do pracy a także rokowań co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się następujące przesłanki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji,
  2. Możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, uwzględniając przy tym rodzaj i charakter wykonywanej dotychczas pracy, wiek, poziom wykształcenia i predyspozycje psychofizyczne.

Niezdolność do pracy orzeka się na czas nie dłuższy niż 5 lat, jednakże w przypadku gdy według wiedzy medycznej brak jest rokowań odzyskania zdolności do pracy przed upływem tego okresu, termin ten może zostać przedłużony.

Procedura wydania orzeczenia oraz sprzeciw

Oceny oraz stopnia niezdolności do pracy dokonuje lekarz orzecznik ZUS. Procedura ustalenia owej niezdolności następuje poprzez: ustalenie daty powstania niezdolności do pracy, trwałości lub przewidywanego okresu niezdolności do samodzielnej egzystencji, związku przyczynowego, celowości przekwalifikowania zawodowego. Wówczas lekarz orzecznik po zbadaniu osoby zainteresowanej wydaje orzeczenie, od którego przysługuje sprzeciw do Komisji Lekarskiej ZUS złożony za pośrednictwem jednostki organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, zaś termin na złożenie sprzeciwu wynosi 14 dni do daty doręczenia orzeczenia. Sprzeciw może zostać złożony na piśmie lub ustnie do protokołu. Istotnym jest by złożyć go w terminie, bowiem komisja nie rozpatruje sprzeciwu wniesionego po terminie. Tylko w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość przywrócenia terminu do jego wniesienia np. w sytuacji niezależnej od odwołującego jak ciężka choroba. Komisja Lekarska przeprowadza badanie ubezpieczonego oraz dokonuje analizy dokumentacji medycznej. W sytuacji wydania niekorzystnego dla nas orzeczenia, ubezpieczonemu służy odwołanie do sądu. Warto pamiętać, że warunkiem wniesienia odwołania jest właściwe złożenie sprzeciwu od orzeczenia lekarza ZUS. Przedmiotowe odwołanie wnosi się do sądu za pośrednictwem ZUS na piśmie lub ustnie do protokołu w terminie 1 miesiąca od dnia doręczenia przez organ rentowy decyzji wydanej na podstawie orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub komisji lekarskiej – gdy złożono sprzeciw w terminie. Organ rentowy przesyła odwołanie wraz z dokumentacją medyczną do sądu.

Zobacz również: Emerytury i renty

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 roku o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2014 r., poz. 567);
  2. Wyrok SN z dnia 2 października 2013 r., sygn. II UK 37/13.

Polecamy w INFORRB

Czy pracodawca ma obowiązek zwolnić od pracy pracownika w celu oddania krwi

Jak ustalić liczbę ubezpieczonych podlegających uwzględnieniu w informacji ZUS IWA

Czy nauczyciel uprawniony do urlopu dla poratowania zdrowia ma prawo do świadczenia rehabilitacyjnego

Zapisz się na newsletter
Jak dysponowane są finanse publiczne? Bądź na czasie z najnowszymi przepisami, najlepszymi praktykami oraz wskazówkami dotyczącymi księgowości budżetowej – zapisz się na newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nie można być jednocześnie wójtem i prezydentem Rzeczypospolitej

Wybory prezydenckie zbliżają się wielkimi krokami – głosować w nich będziemy już 18 maja br. Jednym ze startujących w nich kandydatów jest prezydent Warszawy. Pojawia się pytanie: kto zastąpi urzędującego prezydenta miasta (burmistrza, wójta) na tym stanowisku, jeżeli zostanie on wybrany i obejmie urząd Prezydenta Rzeczypospolitej? Prawo bowiem jednoznacznie wskazuje, że nie można być jednocześnie włodarzem gminy i państwa.

Podatek od deszczówki. Czy powstanie linia orzecznicza?

Gminy wydają decyzje o ustalanie opłaty za zmniejszenie naturalnej retencji. Właściciele nieruchomości skarżą je do sądu – i okazuje się, że gminy wygrywają.

MRPiPS przeprowadzi pilotaż dotyczący skrócenia czasu pracy. Skrócenie czasu pracy nie może wpłynąć na obniżenie wynagrodzeń

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło rozpoczęcie ogólnopolskiego pilotażu skróconego czasu pracy. Jest to odpowiedź na zmieniające się realia rynku pracy, wyzwania związane z automatyzacją i potrzebę zwiększenia efektywności pracy – przy jednoczesnym zachowaniu pełnych wynagrodzeń.

Do 20 maja 2025 r. przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym mają czas na rozliczenie składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem liniowym skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym do 20 maja 2025 roku mogą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 r. Rozliczenie roczne trzeba przekazać w dokumencie za kwiecień 2025 r.

REKLAMA

Obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą (JDG) [WAŻNE TERMINY]

Jakie obowiązki wynikające z rocznego rozliczenia podatkowego ciążą na przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą? O czym osoby prowadzące JDG powinny pamiętać? Jakie są obowiązujące terminy?

ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

REKLAMA