| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy premia dla pracownika będącego na urlopie macierzyńskim jest oskładkowana

Czy premia dla pracownika będącego na urlopie macierzyńskim jest oskładkowana

Pracodawca zamierza wypłacić premie świąteczne pracownikom ze środków obrotowych firmy. Firma zatrudnia ponad 20 osób. Czy wypłacona premia świąteczna pracownikom przebywającym na urlopach macierzyńskich, dodatkowych macierzyńskich i rodzicielskich, urlopie wychowawczym, zasiłku chorobowym oraz zasiłku rehabilitacyjnym powinna zostać oskładkowana? Jeśli premie powinny zostać oskładkowane to z jakim kodem należy uwzględnić te świadczenia w płatniku? Dodatkowo informuję, iż w regulaminie wynagradzania, widnieje zapis iż w/w pracownikom przysługuje premia świąteczna.

Okres pobierania zasiłków macierzyńskich w okresie urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego czy przebywania na urlopie wychowawczym stanowi odrębny tytuł do ubezpieczenia. Tak więc, osoba przebywająca na jednym z wymienionych urlopów jest ubezpieczona nie jak pracownik lecz z tytułu pobierania zasiłków macierzyńskich bądź przebywania na urlopie wychowawczym. Odmienny jest schemat podlegania ubezpieczeniom społecznym, składki naliczane są od innych podstaw wymiaru. Tak więc pracownik, który korzysta z urlopów rodzicielskich w tym macierzyńskich bądź z urlopu wychowawczego i otrzymuje od pracodawcy premię świąteczną, nagrodę z okazji jubileuszu firmy czy pakiet medyczny, nie uzyskuje w świetle przepisów o ubezpieczeniu społecznym przychodu ze stosunku pracy, od którego należałoby opłacić wszystkie składki. Oznacza to, że wartość świadczeń pozostaje nieoskładkowana.

Należy pamiętać, że gdy pracownik korzystający z wymienionych urlopów uzyskał przychód należny za pracę wykonywana przed przejściem na urlop przykładowo będzie to premia, nagroda za wyniki pracy, wówczas przychód ten stanowi przychód ze stosunku pracy i podlega w pełni oskładkowaniu.

Zobacz również: Urlop rodzicielski - wzór wniosku

Odnośnie pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich lub świadczeniach rehabilitacyjnych, zasadą jest, że jeżeli taki pracownik na podstawie regulaminów wynagradzania bądź przepisów o wynagradzaniu zachowuje prawo do premii jako stałego elementu wynagradzania także w okresie choroby lub świadczenia rehabilitacyjnego, to wypłacana za ten okres premia nie stanowi podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne, w tym ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli natomiast premia wprawdzie jest wypłacana w okresie wymienionych nieobecności w pracy, ale należna jest za okres, w którym pracownik wykonywał pracę, wówczas premia ta stanowi podstawę pełnego oskładkowania.

Podstawa prawna:

Art. 6 ust. 1 pkt. 19, art. 18 ust. 1, ust. 5b ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK