| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Pracownicy oświaty > Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Doskonalenie nauczycieli za granicą jest możliwe dzięki umowom międzynarodowym, porozumieniom o współpracy bezpośredniej zawieranych przez szkoły, organy prowadzące szkoły, jednostki samorządu terytorialnego, organy administracji rządowej i placówki doskonalenia, programom edukacyjnym Unii Europejskiej, na zaproszenie podmiotów zagranicznych.

Doskonalenie nauczycieli jest obowiązkowe. Dyrektor szkoły powinien egzekwować ten obowiązek. Okres doskonalenia zawodowego nauczyciela wlicza się do jego okresu zatrudnienia.

Zgodnie z art. 42 ust. 2 pkt. 3 Karty Nauczyciela w ramach czasu pracy nauczyciela i ustalonego wynagrodzenia należy realizować zajęcia oraz czynności związane z doskonaleniem zawodowym. Należy pamiętać, że nauczyciel zobowiązany jest także do samokształcenia.

Zobacz: ZUS

Istotne jest to, że dyrektor szkoły oprócz egzekwowania obowiązku doskonalenia może nauczyciela na szkolenie skierować. W przypadku wyjazdu zagranicznego nauczyciela dyrektor szkoły wyraża zgodę. Nie może on, więc nałożyć obowiązku doskonalenia zagranicznego na nauczyciela.

Ponadto dyrektor szkoły podczas doskonalenia zawodowego nauczyciela za granicą ma obowiązek zapewnić zastępstwo za nauczyciela. Zgodnie z art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela zatrudnienie na czas określony jest możliwe w celu zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Umowa na zastępstwo będzie zawarta z innym nauczycielem na taki okres, na jaki nauczyciel wyjedzie w celu doskonalenia zawodowego.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawa Sportowego i Gospodarczego „Dauerman”

Kancelaria specjalizuje się w prawie sportowym i gospodarczym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK