| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Urlopy > Jak ustalić wysokosc ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Jak ustalić wysokosc ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy

Pracownica zwalnia się z pracy za porozumieniem stron z dniem 20 października 2014 r. Od połowy ubiegłego roku do końca lutego 2014 r. przebywała na urlopie wychowawczym. Osoba ta jest uprawniona do 26 dni urlopu rocznie, z czego wykorzystała 40 godzin. Zarabia obecnie 2700 zł stałej pensji, otrzymuje 270 zł dodatku za wysługę lat, 2-3 razy w roku nagrody (w przedziale pomiędzy 400 a 1000 zł) oraz ma prawo do trzynastki. W jakiej wysokości przysługiwać jej będzie ekwiwalent za urlop? Czy zamiast wypłacać ekwiwalent, możemy zobowiązać pracownicę, aby wykorzystała urlop do dnia zakończenia zatrudnienia?

Pracodawca może nakazać pracownikowi wykorzystanie urlopu wypoczynkowego w okresie biegnącego wypo­wiedzenia umowy o pracę (art. 1671 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy; dalej: k.p.). Dotyczy to jednak tyl­ko wypowiedzenia umowy o pracę przez pracownika lub pracodawcę. W razie rozwiązywania umowy o pracę za porozumieniem stron wykorzystanie urlopu w pozo­stałym do dnia zakończenia zatrudnienia okresie pracy należy uzgodnić z pracownikiem (najlepiej już w samej treści porozumienia) - ponieważ pracodawca nie może jednostronnie narzucić obowiązku „wybrania" urlopu w okresie od zawarcia porozumienia do rozwiązania umowy. Nie jest to bowiem okres wypowiedzenia.

Jeżeli pracownica wykorzysta cały przysługujący jej urlop, wtedy pracodawca nie będzie zobowiązany do wypłacenia jej ekwiwalentu. Pracodawca może narzucić termin wykorzystania ur­lopu tylko w dwóch przypadkach:

  • w okresie wypowiedzenia umowy o pracę (art. 1671 k.p.),
  • do końca września następnego roku kalendarzowego w odniesieniu do urlopu niewykorzystanego w roku ubiegłym (art. 168 k.p.).

Z pytania wywnioskować można, że rozliczeniu pod­lega jedynie urlop tegoroczny; pracownica nie ma niewy­korzystanego urlopu z lat ubiegłych. Pracodawca musi dokonać rozliczenia urlopu w wymiarze proporcjonal­nym do okresu jej pracy w tym roku, przy uwzględnieniu przebywania na urlopie wychowawczym.

Zobacz również: Ekwiwalent za niewykorzystany urlop kierowników urzędów

Kodeks pracy wymienia w art. 1552 okresy nieobec­ności, po upływie których powracający do pracy pra­cownik ma prawo do urlopu odpowiednio obniżonego.

Na podstawie tego przepisu urlop proporcjonalny przy­sługuje m.in. pracownikowi powracającemu do pracy u dotychczasowego pracodawcy w ciągu roku kalenda­rzowego po trwającym co najmniej miesiąc okresie:

  • urlopu bezpłatnego,
  • urlopu wychowawczego,
  • odbywania zasadniczej służby wojskowej lub jej form zastępczych, okresowej służby wojskowej, przeszko­lenia wojskowego albo ćwiczeń wojskowych,
  • tymczasowego aresztowania,
  • odbywania kary pozbawienia wolności,
  • nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy. Jeżeli okresy te przypadają po nabyciu przez pracow­nika prawa do urlopu w danym roku kalendarzowym, wymiar urlopu pracownika powracającego do pracy w ciągu tego samego roku kalendarzowego ulega pro­porcjonalnemu obniżeniu, chyba że przed rozpoczęciem tego okresu pracownik wykorzystał urlop w przysługu­jącym mu lub w wyższym wymiarze. Od początku paź­dziernika 2013 r. zasada ta nie dotyczy jednak urlopu wychowawczego.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYNAGRODZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Rakowski

Dyrektor ds. prawnych, Związek Polskiego Leasingu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »