| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Procedury podatkowe > Zobowiązania podatkowe z różnych tytułów

Zobowiązania podatkowe z różnych tytułów

Przez" różne tytuły" należy rozumieć zobowiązania z różnych podatków, jak również zobowiązania za różne okresy rozliczeniowe w tym samym podatku. Jaki jest zakres związania organu wskazaniem podatnika w przypadku wpłaty, gdy podatnik ma zaległości podatkowe z różnego rodzaju podatków a dokonywane wpłaty nie pokrywają wszystkich zobowiązań podatkowych ciążących na podatniku?

Podatnicy podatków lokalnych i podatku rolnego, dokonując wpłat należności (po upływie ustawowych terminów wpłat) niejednokrotnie wskazują w tytule wpłaty, jakiej należności i z jakiego okresu ta wpłata dotyczy. Oświadczenia składane przez podatników dotyczą różnych sytuacji faktycznych. Dodatkowo podatnicy najczęściej dokonują wpłat po dniu, w którym organ podatkowy wystawił już upomnienie lub nastąpiło wszczęcie egzekucji administracyjnej w stosunku do podatnika dotyczącej zaległości podatkowych częstokroć innych niż te, które wskazuje podatnik we wniosku.

Jak należy rozumieć pojęcie "zobowiązania z różnych tytułów" o którym mowa w art. 62 §1 ustawy Ordynacja podatkowa? Jaki jest zakres związania organu wskazaniem podatnika w przypadku wpłaty, gdy podatnik ma zaległości podatkowe z różnego rodzaju podatków 1 z różnych okresów rozliczeniowych a dokonywane wpłaty nie pokrywają wszystkich zobowiązań podatkowych ciążących na podatniku?

Odpowiedzi udzieliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach. RIO stwierdziła, iż z brzmienia przepisu art. 62 § l i 3 można wywieźć pogląd, iż przez" różne tytuły" należy rozumieć zobowiązania z różnych podatków, jak: również zobowiązania za różne okresy rozliczeniowe w tym samym podatku. W komentarzu do art. 62 ustawy Ordynacja podatkowa (LEX 2013) Leonard Etel wyjaśnił:

"W sytuacji, gdy podatnik dokonuje wpłaty na rzecz organu podatkowego, a ciążą na nim zobowiązania z kilku podatków i dokonana wpłata nie wystarcza na ich pokrycie, wpłatę zalicza się na poczet zobowiązania o najwcześniejszym terminie płatności. Od tej reguły istnieje wyjątek w postaci możliwości wskazania przez podatnika, na poczet którego zobowiązania dokonana jest wpłata. Z tej możliwości podatnik najczęściej korzysta, ale nie musi tego robić. Wskazanie przez podatnika podatku, na który dokonuje wpłaty, nie ma określonej formy. Może być zatem dokonane ustnie, np. w kasie organu podatkowego, jak i poprzez zaznaczenie na dokumencie wpłaty lub w dyspozycji udzielonej bankowi- zob. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 23 stycznia 2007 r., I SAlBk 434/06,LEX nr 278881.

Zobacz również: Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Jeżeli podatnik z tej możliwości nie skorzysta, znajduje zastosowanie reguła ogólna, zgodnie z którą dokonaną wpłatę (nieoznaczoną) zalicza się na poczet zobowiązania najstarszego." Z powyższego wynika, że organ podatkowy jest związany dyspozycją podatnika dokonującego wpłaty z tytułu zaległości podatkowej, co do rodzaju podatku i okresu, za który wpłata jest dokonywana. Zarówno przepis art. 55 jak i art. 62 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. 2015 r. poz. 613 ze zm.) mówią o dokonanej wpłacie z tytułu zobowiązania podatkowego (zaległości podatkowej), bez rozróżniania, cz;y wpłata dokonywana jest "dobrowolnie", czy też w wyniku przesłanego upomnienia.

Źródło: Wyjaśnienie Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 29 czerwca 2015 r., WI- 44/2127/2015

Polecamy serwis: Podatki

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Czarnecki

Dyrektor Ds. Sprzedaży Korporacyjnej Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc-budzetowa.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK