reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Podatki > Procedury podatkowe > Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta

Kiedy indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę podatnikowi?

Jedynym rozwiązaniem, aby podatnik mógł się ustrzec negatywnych konsekwencji błędnego zastosowania przepisu prawa podatkowego, jest wystąpienie do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację. We wniosku tym podatnik winien przedstawić swój stan faktyczny sprawy oraz wątpliwości związane z interpretacją przepisów prawa podatkowego, które miałyby zastosowanie w jego przypadku. W sytuacji wydania takiej interpretacji przez organ, podatnik uzyskuje odpowiedź, w jaki sposób musi zastosować określone przepisy prawa podatkowego. Jeżeli zastosuje się do tej interpretacji, to nie powinien on z tego powodu ponieść żadnych negatywnych konsekwencji. Pamiętać należy jednak, iż często podatnik nie występuje samemu z wnioskiem o indywidulaną interpretację, ale powołuje się przed organem na indywidulane interpretacje, wydane przez ten organ w bardzo podobnych stanach faktycznych do niego. Powstaje wówczas często pytanie, czy podatnik, który zastosuje się do takich interpretacji może również ustrzec się negatywnych konsekwencji. Skoro interpretacja została wydana w bardzo podobnej sprawie do jego, zaś opierając się na racjonalności organu podatkowego, trudno oczekiwać, aby nakazał podatnikowi zastosować przepisy prawa podatkowego w sposób odmienny niż w tych interpretacjach.

Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: I FSK 540/14 (Rzeczposp. PCD 2015/92/4) uznał jednak, iż: „interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta.”

Wynika z powyższego, iż realną ochronę posiada wyłącznie podatnik w przypadku, gdy zastosuje się do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w jego sprawie. Takiej samej ochrony nie ma jednak w sytuacji, gdy zastosuje się do interpretacji wydanej na wniosek innego podatnika. Nawet jeżeli interpretacja ta będzie zawierała bardzo podobny, czy też wręcz identyczny stan faktyczny. Zatem jeżeli chodzi o organy podatkowe, to nie można oczekiwać żadnej ciągłości rozstrzygnięć. Nie można, więc wykluczyć, iż ten sam organ podatkowy wyda dwie różne indywidualne interpretacje podatkowe, w bardzo podobnych stanach faktycznych.

Polecamy serwis: Podatki

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Samorządowy Serwis Prawny

Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego

Autor:

Adwokat

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia

PODATKI 2021 KOMPLET338.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama