REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta

Kiedy indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę podatnikowi?

Jedynym rozwiązaniem, aby podatnik mógł się ustrzec negatywnych konsekwencji błędnego zastosowania przepisu prawa podatkowego, jest wystąpienie do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację. We wniosku tym podatnik winien przedstawić swój stan faktyczny sprawy oraz wątpliwości związane z interpretacją przepisów prawa podatkowego, które miałyby zastosowanie w jego przypadku. W sytuacji wydania takiej interpretacji przez organ, podatnik uzyskuje odpowiedź, w jaki sposób musi zastosować określone przepisy prawa podatkowego. Jeżeli zastosuje się do tej interpretacji, to nie powinien on z tego powodu ponieść żadnych negatywnych konsekwencji. Pamiętać należy jednak, iż często podatnik nie występuje samemu z wnioskiem o indywidulaną interpretację, ale powołuje się przed organem na indywidulane interpretacje, wydane przez ten organ w bardzo podobnych stanach faktycznych do niego. Powstaje wówczas często pytanie, czy podatnik, który zastosuje się do takich interpretacji może również ustrzec się negatywnych konsekwencji. Skoro interpretacja została wydana w bardzo podobnej sprawie do jego, zaś opierając się na racjonalności organu podatkowego, trudno oczekiwać, aby nakazał podatnikowi zastosować przepisy prawa podatkowego w sposób odmienny niż w tych interpretacjach.

REKLAMA

Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: I FSK 540/14 (Rzeczposp. PCD 2015/92/4) uznał jednak, iż: „interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta.”

Wynika z powyższego, iż realną ochronę posiada wyłącznie podatnik w przypadku, gdy zastosuje się do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w jego sprawie. Takiej samej ochrony nie ma jednak w sytuacji, gdy zastosuje się do interpretacji wydanej na wniosek innego podatnika. Nawet jeżeli interpretacja ta będzie zawierała bardzo podobny, czy też wręcz identyczny stan faktyczny. Zatem jeżeli chodzi o organy podatkowe, to nie można oczekiwać żadnej ciągłości rozstrzygnięć. Nie można, więc wykluczyć, iż ten sam organ podatkowy wyda dwie różne indywidualne interpretacje podatkowe, w bardzo podobnych stanach faktycznych.

Polecamy serwis: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. : diety, potrącenia, nocleg

Podróż służbowa zagraniczna w 2025 r. Jaka jest wysokość diety za dobę podróży zagranicznej oraz limit na nocleg w poszczególnych państwach? Co można potrącić z diety w trakcie podróży służbowej zagranicznej? Jak rozliczyć nocleg?

Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Dodatek za pracę w porze nocnej jest dodatkiem przysługującym – jak sama nazwa wskazuje – osobom, które wykonują swoją pracę w godzinach nocnych. Jak wyliczyć dodatek za pracę w porze nocnej w 2025 r.?

Zasiłek chorobowy 2025 r.: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku

Zasiłek chorobowy: prawo do pobierania, wysokość zasiłku, podstawa wymiaru zasiłku. Na wstępie warto wspomnieć, ze zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego można otrzymać w przypadku, gdy jest się objętym dobrowolnym lub obowiązkowym ubezpieczeniem chorobowym. Jak obliczyć podstawę wymiaru zasiłku chorobowego?

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi

Księgi rachunkowe prowadzone przy pomocy komputera: wymogi. W ustawie z 29 września 1994 r. o rachunkowości określone są zasady rachunkowości, a także zasady wykonywania działalności w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe należy prowadzić w języku polskim oraz w walucie polskiej.

REKLAMA

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11

Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025 r. na wysłanie PIT-11. Co dalej? Co zrobić w przypadku spóźnienia? PIT-11 jest podstawową informacją o dochodach oraz pobranych zaliczkach na podatek dochodowy. Przedsiębiorcy mają czas do 31 stycznia 2025. r na złożenie tego dokumentu.

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu

Podróż służbowa: zwrot kosztów przejazdu. Wybierając się w podróż służbową warto wiedzieć, jakie dokumenty należy przedstawić po powrocie z delegacji, by uzyskać zwrot kosztów przejazdu w podróży służbowej.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

REKLAMA

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

REKLAMA