REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta

Kiedy indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę podatnikowi?

Jedynym rozwiązaniem, aby podatnik mógł się ustrzec negatywnych konsekwencji błędnego zastosowania przepisu prawa podatkowego, jest wystąpienie do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację. We wniosku tym podatnik winien przedstawić swój stan faktyczny sprawy oraz wątpliwości związane z interpretacją przepisów prawa podatkowego, które miałyby zastosowanie w jego przypadku. W sytuacji wydania takiej interpretacji przez organ, podatnik uzyskuje odpowiedź, w jaki sposób musi zastosować określone przepisy prawa podatkowego. Jeżeli zastosuje się do tej interpretacji, to nie powinien on z tego powodu ponieść żadnych negatywnych konsekwencji. Pamiętać należy jednak, iż często podatnik nie występuje samemu z wnioskiem o indywidulaną interpretację, ale powołuje się przed organem na indywidulane interpretacje, wydane przez ten organ w bardzo podobnych stanach faktycznych do niego. Powstaje wówczas często pytanie, czy podatnik, który zastosuje się do takich interpretacji może również ustrzec się negatywnych konsekwencji. Skoro interpretacja została wydana w bardzo podobnej sprawie do jego, zaś opierając się na racjonalności organu podatkowego, trudno oczekiwać, aby nakazał podatnikowi zastosować przepisy prawa podatkowego w sposób odmienny niż w tych interpretacjach.

REKLAMA

Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: I FSK 540/14 (Rzeczposp. PCD 2015/92/4) uznał jednak, iż: „interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta.”

Wynika z powyższego, iż realną ochronę posiada wyłącznie podatnik w przypadku, gdy zastosuje się do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w jego sprawie. Takiej samej ochrony nie ma jednak w sytuacji, gdy zastosuje się do interpretacji wydanej na wniosek innego podatnika. Nawet jeżeli interpretacja ta będzie zawierała bardzo podobny, czy też wręcz identyczny stan faktyczny. Zatem jeżeli chodzi o organy podatkowe, to nie można oczekiwać żadnej ciągłości rozstrzygnięć. Nie można, więc wykluczyć, iż ten sam organ podatkowy wyda dwie różne indywidualne interpretacje podatkowe, w bardzo podobnych stanach faktycznych.

Polecamy serwis: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA