Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej
![Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia](https://webp-konwerter.incdn.pl/eyJmIjoiaHR0cHM6Ly9nNi5pbmZ/vci5wbC9wL19maWxlcy84NDAwMC/9wb2RhdGtpX2tvYmlldGFfZm90X/2ZvdG9saWEuanBnIiwidyI6NzcxfQ.jpg)
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę podatnikowi?
Jedynym rozwiązaniem, aby podatnik mógł się ustrzec negatywnych konsekwencji błędnego zastosowania przepisu prawa podatkowego, jest wystąpienie do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację. We wniosku tym podatnik winien przedstawić swój stan faktyczny sprawy oraz wątpliwości związane z interpretacją przepisów prawa podatkowego, które miałyby zastosowanie w jego przypadku. W sytuacji wydania takiej interpretacji przez organ, podatnik uzyskuje odpowiedź, w jaki sposób musi zastosować określone przepisy prawa podatkowego. Jeżeli zastosuje się do tej interpretacji, to nie powinien on z tego powodu ponieść żadnych negatywnych konsekwencji. Pamiętać należy jednak, iż często podatnik nie występuje samemu z wnioskiem o indywidulaną interpretację, ale powołuje się przed organem na indywidulane interpretacje, wydane przez ten organ w bardzo podobnych stanach faktycznych do niego. Powstaje wówczas często pytanie, czy podatnik, który zastosuje się do takich interpretacji może również ustrzec się negatywnych konsekwencji. Skoro interpretacja została wydana w bardzo podobnej sprawie do jego, zaś opierając się na racjonalności organu podatkowego, trudno oczekiwać, aby nakazał podatnikowi zastosować przepisy prawa podatkowego w sposób odmienny niż w tych interpretacjach.
REKLAMA
Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika
REKLAMA
Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: I FSK 540/14 (Rzeczposp. PCD 2015/92/4) uznał jednak, iż: „interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta.”
Wynika z powyższego, iż realną ochronę posiada wyłącznie podatnik w przypadku, gdy zastosuje się do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w jego sprawie. Takiej samej ochrony nie ma jednak w sytuacji, gdy zastosuje się do interpretacji wydanej na wniosek innego podatnika. Nawet jeżeli interpretacja ta będzie zawierała bardzo podobny, czy też wręcz identyczny stan faktyczny. Zatem jeżeli chodzi o organy podatkowe, to nie można oczekiwać żadnej ciągłości rozstrzygnięć. Nie można, więc wykluczyć, iż ten sam organ podatkowy wyda dwie różne indywidualne interpretacje podatkowe, w bardzo podobnych stanach faktycznych.
Polecamy serwis: Podatki
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA