REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ochrona podatnika na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej

Przemysław Naworol
Adwokat
 Samorządowy Serwis Prawny
Serwis Kancelarii Ślązak, Zapiór i Wspólnicy dla jednostek samorządu terytorialnego
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia
Podatki, kobieta, interpretacja podatkowa/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta

Kiedy indywidualna interpretacja podatkowa daje ochronę podatnikowi?

Jedynym rozwiązaniem, aby podatnik mógł się ustrzec negatywnych konsekwencji błędnego zastosowania przepisu prawa podatkowego, jest wystąpienie do właściwego organu podatkowego z wnioskiem o indywidualną interpretację. We wniosku tym podatnik winien przedstawić swój stan faktyczny sprawy oraz wątpliwości związane z interpretacją przepisów prawa podatkowego, które miałyby zastosowanie w jego przypadku. W sytuacji wydania takiej interpretacji przez organ, podatnik uzyskuje odpowiedź, w jaki sposób musi zastosować określone przepisy prawa podatkowego. Jeżeli zastosuje się do tej interpretacji, to nie powinien on z tego powodu ponieść żadnych negatywnych konsekwencji. Pamiętać należy jednak, iż często podatnik nie występuje samemu z wnioskiem o indywidulaną interpretację, ale powołuje się przed organem na indywidulane interpretacje, wydane przez ten organ w bardzo podobnych stanach faktycznych do niego. Powstaje wówczas często pytanie, czy podatnik, który zastosuje się do takich interpretacji może również ustrzec się negatywnych konsekwencji. Skoro interpretacja została wydana w bardzo podobnej sprawie do jego, zaś opierając się na racjonalności organu podatkowego, trudno oczekiwać, aby nakazał podatnikowi zastosować przepisy prawa podatkowego w sposób odmienny niż w tych interpretacjach.

REKLAMA

Zobacz również: Orzeczenie w sprawie indywidualnej interpretacji podatkowej na niekorzyść podatnika

REKLAMA

Naczelny Sąd Administracyjny z siedzibą w Warszawie w wyroku z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt: I FSK 540/14 (Rzeczposp. PCD 2015/92/4) uznał jednak, iż: „interpretacja podatkowa daje ochronę temu, kto o nią wystąpił. I to pod warunkiem, że się do niej zastosuje. Ochrony tej nie można wywodzić z interpretacji udzielonej na wniosek kontrahenta.”

Wynika z powyższego, iż realną ochronę posiada wyłącznie podatnik w przypadku, gdy zastosuje się do indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej w jego sprawie. Takiej samej ochrony nie ma jednak w sytuacji, gdy zastosuje się do interpretacji wydanej na wniosek innego podatnika. Nawet jeżeli interpretacja ta będzie zawierała bardzo podobny, czy też wręcz identyczny stan faktyczny. Zatem jeżeli chodzi o organy podatkowe, to nie można oczekiwać żadnej ciągłości rozstrzygnięć. Nie można, więc wykluczyć, iż ten sam organ podatkowy wyda dwie różne indywidualne interpretacje podatkowe, w bardzo podobnych stanach faktycznych.

Polecamy serwis: Podatki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA