618,24 zł/MWh – maksymalna stawka za prąd dla teatrów, szpitali, szkół w 2023 r. [Pomoc gminom]
REKLAMA
REKLAMA
Ministerstwo Aktywów Państwowych chce, by rząd zajął się projektem już we wtorek.
REKLAMA
Cena prądu dla teatrów i szpitali
W związku z rosnącymi cenami prądu rząd zapowiedział wsparcie także dla samorządów. „Jest przygotowywana wielka operacja zmierzająca do tego, żeby wszystkie instytucje samorządowe, a także instytucje rządowe, takie jak teatry, szpitale rządowe, które mają dzisiaj propozycje od firm energetycznych, żeby płacić 6-8 razy więcej (...), żeby miały tę sumę radykalnie obniżoną" - powiedział w środę prezes PiS Jarosław Kaczyński.
618,24 zł/MWh – maksymalna stawka za prąd dla JST i podmiotów wrażliwych
REKLAMA
W piątek po południu Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że chce już na najbliższym posiedzeniu rządu, tj. we wtorek, 27 września, przedstawić rozwiązania chroniące samorządy i instytucje wrażliwe przed drastycznymi podwyżkami cen energii. „Nie zostawimy samorządów samych z szalejącymi cenami energii” - zadeklarował cytowany w komunikacie MAP wicepremier Jacek Sasin.
Projekt założeń do projektu ustawy o szczególnym wsparciu odbiorców wrażliwych oraz jednostek samorządu terytorialnego w związku z sytuacją na rynku energii zakłada wprowadzenie maksymalnej ceny energii na poziomie 618,24 zł/MWh, co stanowi 40-procentowy wzrost względem średniej wysokości taryfy zatwierdzonych przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Podatek od zysków z prądu
Pieniądze na takie wsparcie miałyby pochodzić ze specjalnej daniny od nadzwyczajnych zysków spółek za 2022 r., w tym od spółek energetycznych.
Szczegóły mają zostać przedstawione na najbliższym posiedzeniu rządu we wtorek, 27 września. MAP chce, by projekt założeń rozpatrywany był w trybie pilnym, bez uzgodnień międzyresortowych, konsultacji publicznych i opiniowania chociażby przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Czy będą otwarte baseny i oświetlone ulice w 2023 r.?
W ostatnim czasie pojawiły się informacje o wysokich wzrostach ofert dotyczących opłat za energię elektryczną, jakie poszczególne samorządy czy podległe im podmioty otrzymują od firm energetycznych. Podwyżki sprawiają, że samorządy szukają oszczędności. Czasowe zamknięcia basenu, ograniczenia w oświetleniu ulic i wyłączanie iluminacji budynków – to pomysły włodarzy na ograniczenia zużycia energii.
Ze względu na wysokie ceny Bydgoska Grupa Zakupowa, którą tworzy 24 podmioty, w tym 11 samorządów, unieważniła przetarg na zakup prądu. Jednocześnie prezydent Bydgoszczy wystąpił do resortu aktywów z prośbą o osobisty nadzór nad kolejnym przetargiem.
REKLAMA
REKLAMA