reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Dotacje > Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Czy szkoła prywatna może z uzyskanej dotacji pokrywać wynagrodzenie pracowników? Czy odpowiedź na to pytanie może być uzależniona od rodzaju stanowiska?

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 września 2014 r., sygn. akt II GSK 916/13 (G.Prawna 2014/171/1) stwierdził, iż: „zespół prywatnych szkół nie może z samorządowej dotacji pokrywać wynagrodzenia pracowników zajmujących się m. in. obsługa ekonomiczno-administracyjną. Ta powinna trafiać na własne zadania szkół realizujących je w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.”

Wynika z powyższego, iż dotacja uzyskana przez szkołę prywatną winna zostać spożytkowana na zadania, które realizuje szkoła, tj. kształcenie, wychowanie i opiekę. Nie może zostać wykorzystana na inne cele. Zatem nie można wypłacić z tej dotacji wynagrodzenia pracowników, którzy nie zajmują się realizacją bezpośrednio w/w zadań, np. zajmują się obsługą ekonomiczno-administracyjną. Czyli z tej dotacji można pokryć, np. wynagrodzenie przedszkolanki, gdyż zajmuje się kształceniem, wychowaniem lub opieką nad dziećmi. Nie można natomiast wykorzystać tej dotacji do zapłaty wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sekretariacie szkoły, albowiem praca tego pracownika nie jest bezpośrednio związana z  kształceniem, wychowaniem lub opieką nad dziećmi. Uznać wiec należy, iż szkoła może pokrywać z uzyskanej dotacji samorządowej wynagrodzenie określonej grupy pracowników. Nie może niestety pokrywać wynagrodzenia wszystkich pracowników.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adowkacki

Polecamy w INFORRB

Czy istnieje prawne ograniczenie wysokości dodatku specjalnego dla skarbnika powiatu

W jaki sposób ustalić czas pracy pracownika niepełnosprawnego pracującego w zawodzie o obniżonych normach czasu pracy

Kiedy wystawić świadectwo pracy w przypadku przerwy w zatrudnieniu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Rudaś

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama