reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Finanse publiczne > Dotacje > Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Dotacja przeznaczona na wynagrodzenia pracowników szkoły prywatnej

Czy szkoła prywatna może z uzyskanej dotacji pokrywać wynagrodzenie pracowników? Czy odpowiedź na to pytanie może być uzależniona od rodzaju stanowiska?

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 3 września 2014 r., sygn. akt II GSK 916/13 (G.Prawna 2014/171/1) stwierdził, iż: „zespół prywatnych szkół nie może z samorządowej dotacji pokrywać wynagrodzenia pracowników zajmujących się m. in. obsługa ekonomiczno-administracyjną. Ta powinna trafiać na własne zadania szkół realizujących je w zakresie kształcenia, wychowania i opieki.”

Wynika z powyższego, iż dotacja uzyskana przez szkołę prywatną winna zostać spożytkowana na zadania, które realizuje szkoła, tj. kształcenie, wychowanie i opiekę. Nie może zostać wykorzystana na inne cele. Zatem nie można wypłacić z tej dotacji wynagrodzenia pracowników, którzy nie zajmują się realizacją bezpośrednio w/w zadań, np. zajmują się obsługą ekonomiczno-administracyjną. Czyli z tej dotacji można pokryć, np. wynagrodzenie przedszkolanki, gdyż zajmuje się kształceniem, wychowaniem lub opieką nad dziećmi. Nie można natomiast wykorzystać tej dotacji do zapłaty wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w sekretariacie szkoły, albowiem praca tego pracownika nie jest bezpośrednio związana z  kształceniem, wychowaniem lub opieką nad dziećmi. Uznać wiec należy, iż szkoła może pokrywać z uzyskanej dotacji samorządowej wynagrodzenie określonej grupy pracowników. Nie może niestety pokrywać wynagrodzenia wszystkich pracowników.

Autor: Przemysław Naworol - aplikant adowkacki

Polecamy w INFORRB

Czy istnieje prawne ograniczenie wysokości dodatku specjalnego dla skarbnika powiatu

W jaki sposób ustalić czas pracy pracownika niepełnosprawnego pracującego w zawodzie o obniżonych normach czasu pracy

Kiedy wystawić świadectwo pracy w przypadku przerwy w zatrudnieniu

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

V4 Legal

V4 Legal to nowoczesna kancelaria działająca na terenie Słowacji, Czech, Polski oraz Węgier.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama