Określenie celu i zakresu kontroli zarządczej
REKLAMA
REKLAMA
Celowościowe podejście do zagadnienia kontroli zarządczej wymaga od osób i instytucji stosujących KZ podkreślenia jej pozytywnego wpływu na sprawne i efektywne oraz legalne działanie JST. Przyjmując regulacje w zakresie KZ, należy pamiętać, że celem kontroli zarządczej jest zagwarantowanie:
REKLAMA
- legalności działania JST i jej jednostek organizacyjnych – przez legalność należy rozumieć zarówno zgodność działania z prawem (stanowionym w JST oraz poza nią), jak i z procedurami wewnętrznymi;
- etycznego postępowania – zadanie KZ w tym zakresie obejmuje respektowanie zasad etyki oraz promocję postaw etycznych (nie tylko ujętych w regulacjach, ale także w prawie zwyczajowym);
- optymalnego zarządzania ryzykiem;
- skutecznego i efektywnego zarządzania JST;
- rzetelności i wiarygodności sprawozdań, protokołów i innych dokumentów odzwierciedlających pracę w JST;
- dobrego przepływu informacji w JST (szybkiego, skutecznego i do właściwych grup odbiorców);
- zabezpieczenia i ochrony zasobów posiadanych przez JST lub oddanych jej do dyspozycji.
Zobacz również: Rola zarządzania ryzykiem w kontroli zarządczej
REKLAMA
Dokładne określenie elementów składowych systemu KZ, wyróżnionych ze względu na jej zakres rzeczowy oraz sekwencję czasową, ułatwia prawidłowe wykonywanie procedur i respektowanie legalnego i efektywnego działania JST. Dopełnieniem niezbędnym dla dobrego zrozumienia, czym jest KZ są opisy standardów kontroli zarządczej wraz z dokumentami i rozwiązaniami przyjętymi w JST w celu osiągania tych standardów.
Ze względu na następstwo czasowe kontrolę zarządczą można podzielić na zapobiegawczą (przed podjęciem decyzji), bieżącą i następczą (służącą ustaleniu popełnionych błędów lub nieprawidłowości, odpowiedzialności za nie oraz podjęciu działań naprawczych).
Artykuł stanowi fragment publikacji Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie pt. KONTROLA ZARZĄDCZA, Podstawowe zagadnienia kontroli zarządczej, Poradnik dla jednostek samorządu terytorialnego pod redakcją Marka Ćwiklickiego, Kraków, 2015. Publikacja udostępniana jest na licencji Creative Commons: https://creativecommons.org/licenses/by/3.0/pl/legalcode.
Polecamy serwis: Audyt i kontrola
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.