REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Operat szacunkowy informacją publiczną./ fot. Fotolia
Operat szacunkowy informacją publiczną./ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu (wyrok z dnia 6 czerwca 2016 r.) stwierdził, że żądanie udostępnienia kserokopii operatu szacunkowego, jak również umowy z rzeczoznawcą majątkowym na jego wykonanie dotyczy informacji publicznych i podlega udostępnieniu w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej [dalej: u.d.i.p.]. 

Wyrokiem z dnia 6 czerwca 2016 r. o sygn. II SAB/Op 33/16, Wojewódzki Sąd Administracyjny, stwierdzając bezczynność w sprawie, umorzył postępowanie sądowe w sprawie ze skargi na bezczynność Dyrektora Zarządu Dróg Wojewódzkich [dalej: Dyrektor ZDW] w przedmiocie informacji publicznej. 

REKLAMA

Stan faktyczny i prawny

Wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

REKLAMA

Pismem z dnia 5 marca 2016 r. wnioskodawcy zwrócili się do Dyrektora ZDW o udostępnienie informacji publicznej w postaci kserokopii operatu szacunkowego określonej działki oraz umowy z rzeczoznawcą majątkowym na jego wykonanie. W następstwie niedoręczenia przez organ żądanych dokumentów, wnioskodawcy wnieśli skargę do WSA w Opolu, w której domagali się zobowiązania  Dyrektora ZDW do rozpoznania wniosku.

Dwa dni po wniesieniu skargi, skarżący otrzymali pismo Zastępcy Dyrektora ZDW wraz z operatem szacunkowym, zleceniem, fakturą, protokołem zdawczo-odbiorczym oraz wskazaniem, iż operat został wykonany na podstawie pisemnego zlecenia ZDW, a odrębnej umowy z rzeczoznawcą nie zawierano.

W uzasadnieniu wydanego rozstrzygnięcia WSA powołał się na  art. 4 ust. 1 u.d.i.p., określający katalog podmiotów zobowiązanych do udzielania informacji publicznej, zgodnie z którym obowiązane do jej udostępnienia są władze publiczne oraz inne podmioty wykonujące zadania publiczne, w tym m.in. jednostki organizacyjne tych podmiotów. W następstwie powyższego WSA wskazał, że ZDW jako wojewódzka samorządowa jednostka organizacyjna, nieposiadająca osobowości prawnej, finansowana z budżetu województwa, działająca w formie jednostki budżetowej, bez wątpienia jest podmiotem zobowiązanym do udostępnienia informacji publicznej. Na podstawie art. 1 ust. 1 oraz art. 6 ust. 1 u.d.i.p., Sąd zdefiniował pojęcie informacji publicznej, którą w świetle ujednoliconych poglądów orzecznictwa jest każda informacja wytworzona przez władze publiczne oraz osoby pełniące funkcje publiczne i inne podmioty, które wykonują funkcje publiczne lub gospodarują mieniem publicznym, jak również informacje odnoszące się do wspomnianych władz, osób i innych podmiotów, niezależnie od tego, przez kogo zostały wytworzone.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Zamówienia publiczne

Operat szacunkowy i umowa z rzeczoznawcą majątkowym informacją publiczną

W rezultacie rozpoznania skargi, WSA uznał iż żądanie skarżącego dotyczące udostępnienia kserokopii operatu szacunkowego oraz umowy z rzeczoznawcą majątkowym dotyczy informacji publicznych. Sąd I instancji wskazał, że operat szacunkowy jest materiałem niezbędnym do wykonywania zadań publicznych przez organy władzy publicznej i wykorzystywanym przy załatwianiu konkretnych spraw, a więc jest informacją publiczną. W ocenie Sądu informacją publiczną jest także finansowana ze środków publicznych umowa zlecenia na wykonanie takiego operatu.

Dokonując analizy, czy dla załatwienia wniosku w tym przypadku zastosowanie znajdował tryb u.d.i.p., Sąd I instancji powołał się na argumentację  wyroku z dnia 9 kwietnia 2015 r. (sygn. akt: I OSK 1057/14), zgodnie z którą art. 156 ust. 1a  ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczący kwestii udostępnienia operatów szacunkowych nie jest przepisem szczególnym w rozumieniu art.1 ust. 2 u.d.i.p., określającym odmienne zasady i tryb dostępu do informacji będących publicznymi. Stosownie do treści art. 1 ust. 2 u.d.i.p.,  przepisy ustawy nie naruszają przepisów innych ustaw określających odmienne zasady i tryb dostępu do informacji będących informacjami publicznymi. W ocenie WSA, przepisów u.d.i.p. nie stosuje się wyłącznie w przypadkach, gdy inny akt prawny w odmienny sposób i całościowo reguluje problematykę dostępu do określonej informacji publicznej. Sąd I instancji stwierdził, że ustawa o gospodarce nieruchomościami takim aktem szczególnym nie jest.

W konsekwencji zbadania przedstawionej sprawy, WSA uznał, że pismo wnioskodawców podlegało rozpatrzeniu w trybie u.d.i.p., a  Dyrektor ZDW nie zrealizował wniosku w ustawowym 14-dniowym terminie. W ocenie Sądu skarga zasługiwała na uwzględnienie, pomimo doręczenia przez Organ odpowiedzi w późniejszym terminie oraz z uwagi na realizację tylko części żądań wnioskodawców. Uzasadniając umorzenie postępowania sądowego, Sąd I instancji podkreślił, iż stan bezczynności Dyrektora ZDW ustał po wniesieniu skargi, ale przed wydaniem orzeczenia. Zobowiązanie podmiotu do wydania określonego aktu lub dokonania czynności, będące celem skargi na bezczynność organu, stało się w istocie bezprzedmiotowe.

Joanna Kostrzewska

radca prawny, specjalizuje się w prawie administracyjnym ze szczególnym uwzględnieniem prawa samorządowego

Magdalena Homska

asystent, interesuje się prawem administracyjnym

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna spółka komandytowa w Poznaniu

www.ziemski.com.pl

Artykuł pochodzi z Portalu: www.prawodlasamorzadu.pl

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA