Przeznaczenie niewykorzystanych do końca roku budżetowego środków finansowych
REKLAMA
REKLAMA
Gmina uzyskuje dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, dochody pobierane na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska oraz dochody z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Środki niewykorzystane w danym roku budżetowym, które przeszły na rok następny jako wolne środki, w kolejnym roku były przeznaczane na te same cele co w roku poprzednim. I tak, środki niewykorzystane w danym roku na realizację zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnym programie przeciwdziałania narkomanii w kolejnym roku zwiększały pulę wydatków przeznaczonych na ten sam cel.
REKLAMA
Środki niewykorzystane w danym roku budżetowym na realizację zadań określonych w ustawie z dnia 27 kwietnia 200 l r. - Prawo ochrony środowiska były przywracane w roku następnym z przeznaczeniem na wydatki na ten sam cel.
Zobacz również: Nieprawidłowości przy ściąganiu podatków lokalnych
Analogicznie, niewydatkowane środki na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – w kolejnym roku zwiększały pulę wydatków finansujących koszty systemu.
Czy gmina ma obowiązek przeznaczania środków niewykorzystanych w roku poprzednim na te same cele w roku następnym?
Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach podkreśla, iż w toku wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązują m.in. zasady ustalone wart. 254 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedno Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm.), zgodnie z którymi:
- ustalanie, pobieranie i odprowadzanie dochodów następuje na zasadach i w terminach wynikających z obowiązujących przepisów,
- pełna realizacja zadań następuje w terminach określonych w przepisach i harmonogramach jeżeli zostały opracowane),
REKLAMA
- wydatki dokonywane są w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.
Jednocześnie RIO wskazuje na, wynikające z zasady roczności budżetu, przepisy art. 263 ustawy o finansach publicznych, z którego wynika, że niezrealizowane kwoty wydatków budżetowych wygasają z upływem roku budżetowego, chyba że organ stanowiący ustali wykaz wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz określi ostateczny termin ich realizacji w następnym roku budżetowym.
W związku z powyższym, w ocenie Izby, gmina nie ma obowiązku przeznaczania niewykorzystanych w roku poprzednim środków na te same cele w roku następnym. Środki te będące ogólną nadwyżką gmina może przeznaczyć w kolejnym roku budżetowym na inne cele (wydatki budżetowe).
Zgodnie z decyzją organu stanowiącego środki te mogą być także przeznaczone na cele określone w wyżej przytoczonych ustawach.
Źródło: Wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 14 lipca 2015 r.
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.