REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przeznaczenie niewykorzystanych do końca roku budżetowego środków finansowych

pieniądze, finanse, budżet gminy Fot. Fotolia
pieniądze, finanse, budżet gminy Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy gmina ma obowiązek przeznaczania środków niewykorzystanych w roku poprzednim na te same cele w roku następnym? Czy gmina środki będące ogólną nadwyżką może przeznaczyć w kolejnym roku budżetowym na inne cele (wydatki budżetowe)?

Gmina uzyskuje dochody z opłat za zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych, dochody pobierane na podstawie przepisów ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. - Prawo ochrony środowiska oraz dochody z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Środki niewykorzystane w danym roku budżetowym, które przeszły na rok następny jako wolne środki, w kolejnym roku były przeznaczane na te same cele co w roku poprzednim. I tak, środki niewykorzystane w danym roku na realizację zadań określonych w gminnym programie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz gminnym programie przeciwdziałania narkomanii w kolejnym roku zwiększały pulę wydatków przeznaczonych na ten sam cel.

REKLAMA

Środki niewykorzystane w danym roku budżetowym na realizację zadań określonych w ustawie z dnia 27 kwietnia 200 l r. - Prawo ochrony środowiska były przywracane w roku następnym z przeznaczeniem na wydatki na ten sam cel.

Zobacz również: Nieprawidłowości przy ściąganiu podatków lokalnych

Analogicznie, niewydatkowane środki na funkcjonowanie systemu gospodarowania odpadami komunalnymi – w kolejnym roku zwiększały pulę wydatków finansujących koszty systemu.

Czy gmina ma obowiązek przeznaczania środków niewykorzystanych w roku poprzednim na te same cele w roku następnym?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Regionalna Izba Obrachunkowa w Kielcach podkreśla, iż w toku wykonywania budżetu jednostki samorządu terytorialnego obowiązują m.in. zasady ustalone wart. 254 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedno Dz. U. z 2013 r., poz. 885 ze zm.), zgodnie z którymi:

- ustalanie, pobieranie i odprowadzanie dochodów następuje na zasadach i w terminach wynikających z obowiązujących przepisów,

- pełna realizacja zadań następuje w terminach określonych w przepisach i harmonogramach jeżeli zostały opracowane),

REKLAMA

- wydatki dokonywane są w granicach kwot określonych w planie finansowym, z uwzględnieniem prawidłowo dokonanych przeniesień i zgodnie z planowanym przeznaczeniem, w sposób celowy i oszczędny z zachowaniem zasady uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów.

Jednocześnie RIO wskazuje na, wynikające z zasady roczności budżetu, przepisy art. 263 ustawy o finansach publicznych, z którego wynika, że niezrealizowane kwoty wydatków budżetowych wygasają z upływem roku budżetowego, chyba że organ stanowiący ustali wykaz wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego oraz określi ostateczny termin ich realizacji w następnym roku budżetowym.

W związku z powyższym, w ocenie Izby, gmina nie ma obowiązku przeznaczania niewykorzystanych w roku poprzednim środków na te same cele w roku następnym. Środki te będące ogólną nadwyżką gmina może przeznaczyć w kolejnym roku budżetowym na inne cele (wydatki budżetowe).

Zgodnie z decyzją organu stanowiącego środki te mogą być także przeznaczone na cele określone w wyżej przytoczonych ustawach.

Źródło: Wyjaśnienia Regionalnej Izby Obrachunkowej w Kielcach z dnia 14 lipca 2015 r.

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA