REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy dla nauczyciela zatrudnionego na krótki okres

Beata Skrobisz-Kaczmarek
Joanna Skrobisz
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele mają prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak wygląda sprawa wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy?

Problem

REKLAMA

Od roku jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Dużym problemem jest dla mnie udzielanie lub wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy. W szczególności mam duże wątpliwości co do prawa do urlopu wypoczynkowego nauczycieli, którzy byli zatrudnieni po 1 stycznia danego roku, np. w zastępstwie chorego nauczyciela na okres kilku miesięcy.

Odpowiedź

Zarówno nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym, jak też zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z tym że nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie prowadzenia zajęć.

Uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wypłacany jest w przypadkach określonych w art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela, a zatem w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, nie więcej jednak niż osiem tygodni. Z treści tego przepisu wynika, że górną granicą urlopu wypoczynku dla nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej jest osiem tygodni, czyli 56 dni (8 tygodni × 7 dni). Tak więc jeden miesiąc pracy nauczyciela odpowiada 5,6 dnia urlopu (56 : 10 miesięcy). Zatrudnienie nauczyciela po 1 stycznia danego roku nie pozbawia tego nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego za przepracowany okres, pod warunkiem że nauczyciel nabył już prawo do urlopu. W tym przypadku należy ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu ustalonego w umowie o pracę. Tak więc, jeżeli nauczyciel został zatrudniony np. od 15 stycznia 2013 r. do 21 czerwca 2013 r., to ma on prawo do urlopu za sześć miesięcy (6 miesięcy × 5,6 = 33,6, czyli 34 dni). Jednak w tym przypadku w czasie zatrudnienia nauczyciel wykorzystał już dwa tygodnie w okresie zimowych ferii szkolnych, co w konsekwencji oznacza, że nauczyciel będzie miał prawo do 20 dni (34 dni – 14 dni).

Podstawa prawna

● Art. 66 ustawy z 26 stycznia 1982 r.– Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1544)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA