REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy dla nauczyciela zatrudnionego na krótki okres

Beata Skrobisz-Kaczmarek
Joanna Skrobisz
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela

REKLAMA

REKLAMA

Nauczyciele mają prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak wygląda sprawa wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy?

Problem

REKLAMA

Od roku jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Dużym problemem jest dla mnie udzielanie lub wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy. W szczególności mam duże wątpliwości co do prawa do urlopu wypoczynkowego nauczycieli, którzy byli zatrudnieni po 1 stycznia danego roku, np. w zastępstwie chorego nauczyciela na okres kilku miesięcy.

Odpowiedź

Zarówno nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym, jak też zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z tym że nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie prowadzenia zajęć.

Uzasadnienie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wypłacany jest w przypadkach określonych w art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela, a zatem w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, nie więcej jednak niż osiem tygodni. Z treści tego przepisu wynika, że górną granicą urlopu wypoczynku dla nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej jest osiem tygodni, czyli 56 dni (8 tygodni × 7 dni). Tak więc jeden miesiąc pracy nauczyciela odpowiada 5,6 dnia urlopu (56 : 10 miesięcy). Zatrudnienie nauczyciela po 1 stycznia danego roku nie pozbawia tego nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego za przepracowany okres, pod warunkiem że nauczyciel nabył już prawo do urlopu. W tym przypadku należy ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu ustalonego w umowie o pracę. Tak więc, jeżeli nauczyciel został zatrudniony np. od 15 stycznia 2013 r. do 21 czerwca 2013 r., to ma on prawo do urlopu za sześć miesięcy (6 miesięcy × 5,6 = 33,6, czyli 34 dni). Jednak w tym przypadku w czasie zatrudnienia nauczyciel wykorzystał już dwa tygodnie w okresie zimowych ferii szkolnych, co w konsekwencji oznacza, że nauczyciel będzie miał prawo do 20 dni (34 dni – 14 dni).

Podstawa prawna

● Art. 66 ustawy z 26 stycznia 1982 r.– Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1544)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Księgowość i Kadry
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
  Osoby niepełnosprawne, PFRON i JST: 33 696 zł i 37 000 zł na dofinansowania w 2024 r. Podwyżka o 1000 zł jeszcze w 2023 r. [WTZ i ZAZ]

  Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenie w sprawie algorytmu przekazywania środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych samorządom wojewódzkim i powiatowym. 

  Jak wdrożyć KSeF w sektorze finansów publicznych?

  Od 1 lipca 2024 r. jednostki  sektora finansów publicznych będą miały obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Jakie działania powinny zostać podjęte przez te jednostki, aby wdrożenie przebiegło szybko i bezproblemowo? Czy KSeF będzie musiał być stosowany w każdej jednostce? Kto powinien wystąpić o nadanie uprawnień w KSeF w przypadku jednostek scentralizowanych o skomplikowanej strukturze? Na te i inne pytanie odpowiedzi udzielają eksperci w publikacji  "KSeF. Wdrożenie w sektorze finansów publicznych".

  REKLAMA

  ZUS: Przy kontrolach zasiłków i zwolnień korzystamy z donosów od sąsiadów i rodziny. Sprawdzamy zlecenia obok etatu

  ZUS sprawdza też, czy osoba pobierająca chorobowe wykonuje poza etatem zlecenia. Interesuje się prawem do zasiłków.

  Komunikat MRiPS o refundacji zakupu szkieł kontaktowych [od 17 listopada 2023 r.]

  W Dzienniku Ustaw pod poz. 2367 zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Rozporządzenie weszło w życie 17 listopada 2023 r.

  Emerytury: brak waloryzacji. I emerytura niższa o 300 zł

  Nie milkną echa środowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego o emeryturach. 

  Ministerstwo Cyfryzacji: Krytyczne tygodnie przed e-Doręczeniami [wywiad]

  10 grudnia wchodzi dla podmiotów publicznych obowiązek korzystania z doręczeń elektronicznych. Przed nami krytyczne tygodnie; to ostatni moment, żeby jeszcze raz dokonać przeglądu procedur w urzędzie i sprawdzić, czy na pewno wszystko jest dopięte na ostatni guzik - mówi w rozmowie z Serwisem Samorządowym Dyrektor Departamentu Usług Cyfrowych w Ministerstwie Cyfryzacji Maciej Górski.

  REKLAMA

  Zapowiedzi: Będzie projekt ustawy dla 150 000 pracowników pomocy społecznej

  Chcemy przedstawić projekt ustawy o pracownikach pomocy społecznej; będziemy starali się go tak pilotować, aby ustawa została przyjęta i wdrożona w życie - powiedziała w czwartek szefowa MRiPS Marlena Maląg. Podkreśliła, że projekt dotyczy wsparcia finansowego dla pracowników służb społecznych.

   

  Jak przyznać dodatek specjalny pracownikowi samorządowemu [RIO]

  Regionalna Izba Obrachunkowa przypomina, że przyznanie dodatku pracownikowi samorządowemu wymaga uzasadnienia i nie jest to świadczenie stałe. 

  REKLAMA