reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy dla nauczyciela zatrudnionego na krótki okres

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy dla nauczyciela zatrudnionego na krótki okres

Nauczyciele mają prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Jak wygląda sprawa wypłacania ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy?

Problem

Od roku jestem dyrektorem szkoły podstawowej. Dużym problemem jest dla mnie udzielanie lub wypłacanie ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy nauczycielom zatrudnionym na okres krótszy niż 10 miesięcy. W szczególności mam duże wątpliwości co do prawa do urlopu wypoczynkowego nauczycieli, którzy byli zatrudnieni po 1 stycznia danego roku, np. w zastępstwie chorego nauczyciela na okres kilku miesięcy.

Odpowiedź

Zarówno nauczyciel zatrudniony w placówce feryjnej przez cały okres trwania zajęć w danym roku szkolnym, jak też zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu wypoczynkowego, z tym że nauczyciel zatrudniony przez okres krótszy niż 10 miesięcy ma prawo do urlopu w wymiarze proporcjonalnym do określonego w umowie prowadzenia zajęć.

Uzasadnienie

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy wypłacany jest w przypadkach określonych w art. 66 ust. 2 Karty Nauczyciela, a zatem w razie niewykorzystania urlopu wypoczynkowego w całości lub części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy – nauczycielowi przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego, nie więcej jednak niż osiem tygodni. Z treści tego przepisu wynika, że górną granicą urlopu wypoczynku dla nauczyciela zatrudnionego w placówce feryjnej jest osiem tygodni, czyli 56 dni (8 tygodni × 7 dni). Tak więc jeden miesiąc pracy nauczyciela odpowiada 5,6 dnia urlopu (56 : 10 miesięcy). Zatrudnienie nauczyciela po 1 stycznia danego roku nie pozbawia tego nauczyciela prawa do urlopu wypoczynkowego za przepracowany okres, pod warunkiem że nauczyciel nabył już prawo do urlopu. W tym przypadku należy ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do okresu ustalonego w umowie o pracę. Tak więc, jeżeli nauczyciel został zatrudniony np. od 15 stycznia 2013 r. do 21 czerwca 2013 r., to ma on prawo do urlopu za sześć miesięcy (6 miesięcy × 5,6 = 33,6, czyli 34 dni). Jednak w tym przypadku w czasie zatrudnienia nauczyciel wykorzystał już dwa tygodnie w okresie zimowych ferii szkolnych, co w konsekwencji oznacza, że nauczyciel będzie miał prawo do 20 dni (34 dni – 14 dni).

Podstawa prawna

● Art. 66 ustawy z 26 stycznia 1982 r.– Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2012 r. poz. 1544)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autorzy:

Źródło:

INFOR LEX Księgowość i Kadry

Zdjęcia

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy nauczyciela

Prawa i obowiązki dyrektora szkoły. Kompetencje. Zadania. Odwołanie53.40 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama