reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Ocena pracy nauczyciela

Ocena pracy nauczyciela

Ocena pracy nauczyciela oraz ocena dorobku zawodowego nie są tym samym i jedna nie może być zastępowana przez drugą. Czym różni się ocena pracy nauczyciela od oceny dorobku zawodowego?

Problem

Jestem dyrektorem gimnazjum. Na wniosek nauczyciela w czerwcu br. dokonałam oceny jego pracy. Ten sam nauczyciel w październiku kończy staż na nauczyciela dyplomowanego i w listopadzie powinnam wystawić mu ocenę dorobku zawodowego za okres stażu. W sumie nauczyciel ten będzie miał dwie oceny. Czy będzie to zgodne z przepisami?

Odpowiedź

Nie wolno robić oceny pracy do roku po dokonaniu oceny dorobku zawodowego, obowiązuje tu prawna karencja. W drugą stronę można – bywa nawet, że trzeba – nie jest to zakazane. Ocena pracy to inna sprawa niż ocena dorobku, są inne procedury i do czego innego służą.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 6a ust. 1 ustawy – Karta Nauczyciela (dalej: KN), praca nauczyciela, z wyjątkiem pracy nauczyciela stażysty, podlega ocenie. Oceny pracy można dokonać w każdym czasie, nie wcześniej jednak niż po upływie roku od dokonania poprzedniej oceny lub oceny dorobku zawodowego, o której mowa w art. 9c ust. 6 KN. Oznacza to, że można dokonać np. w dniu 11 czerwca oceny pracy, a 12 czerwca czy za tydzień lub miesiąc oceny dorobku zawodowego i wszystko jest zgodne z przepisami prawa. Nie można natomiast zrobić odwrotnie.

Należy przypomnieć, że ocena dorobku, co do zasady, służy do awansu zawodowego nauczyciela, ale może też przez cały rok od jej wystawienia służyć do konkursu na dyrektora. Natomiast ocena pracy służy do przyznania dodatku motywacyjnego, nagród różnego rodzaju, a także do konkursu na dyrektora czy powierzenia stanowiska kierowniczego.

Podstawa prawna

● Art. 6a ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r.– Karta Nauczyciela (j.t. Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674; ost. zm. Dz.U. z 2013 r. poz. 675)

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Wisławski

Adwokat, Kancelaria Brysiewicz i Wspólnicy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama