REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć czas pracy pracownika urzędu państwowego

Czas pracy pracowników urzędów/ fot. Fotolia
Czas pracy pracowników urzędów/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jesteśmy pracownikami służby cywilnej, ale część pracowników objęta jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Są to pracownicy załóg pływających.

REKLAMA

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Mamy taką sytuację, iż robimy sondowanie na rzece Odrze. Nasz pracownik musi przyjść do pracy płynąć łodzią motorową w górę rzeki co zajmie mu 8 godzinny dzień pracy. Po dopłynięciu do celu musi zostać na statku całą dobę (ponieważ nie może zostawić statku bez opieki) i po całej nocy spędzonej na statku rozpoczyna się o godzinie 7 rano sondowanie i powrót do macierzystego portu. Jak rozliczyć mu czas pracy? Czy są to nadgodziny, jeśli tak to jak je liczyć? Czy jest to praca w porze nocnej, choć nie będzie on w tym czasie pracował? Czy jest to dyżur? Przecież musi być zachowany 11 godzinny czas odpoczynku. Czy w związku z taką sytuacją, możemy udzielić mu czasu wolnego, jeśli tak to ile?

REKLAMA

W przedstawionym stanie faktycznym należy przyjąć, że mamy do czynienia z pracownikami urzędu państwowego. W tym stanie rzeczy należy stosować wobec tych pracowników ustawę o pracownikach urzędów państwowych, kodeksu pracy i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. W pierwszej kolejności należy stosować odpowiednie przepisy układu regulujące zagadnienie czasu pracy tych pracowników. W razie braku odpowiednich uregulowań pracodawca będzie stosował przepisy ustawy o pracownikach urzędów państwowych a dopiero kodeks pracy w zakresie spraw nie uregulowanych ustawą.

Zobacz również: Jak obliczać czas pracy burmistrza

Pracownik za czas od 7 do 15 otrzyma normalne wynagrodzenie, następnie po dopłynięciu do celu podróży będzie przez okres 5 godzin pełnił dyżur, za który otrzyma również czas wolny w tym samym wymiarze. Po zakończeniu dyżuru pracownik, przy przyjęciu, że w miejscu które jest celem podróży znajduje się miejsce przeznaczone do odpoczynku pracownik zrealizuje swoje prawo do odpoczynku a następnie o godz. 7 rozpocznie pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik pracował w porze nocnej i będą to godziny nadliczbowe to wypłacamy pracownikowi normalne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy ze 100% dodatkiem oraz odpowiedni dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy, nie mniejszy niż 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, urzędnik państwowy może być zatrudniony poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych wypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownikowi za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego poza normalnymi godzinami pracy przysługuje według jego wyboru wynagrodzenie lub wolny czas, z tym że wolny czas może być udzielony w okresie bezpośrednio poprzedzającym urlop wypoczynkowy lub po jego zakończeniu.

W świetle przepisów Kodeksu pracy pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę (dyżur). Czasu dyżuru nie wlicza się do czasu pracy, jeżeli podczas dyżuru pracownik nie wykonywał pracy. Czas pełnienia dyżuru nie może naruszać prawa pracownika do 11 godzinnego odpoczynku. Za czas dyżuru pełnionego poza domem pracownikowi przysługuje czas wolny od pracy w wymiarze odpowiadającym długości dyżuru, a w razie braku możliwości udzielenia czasu wolnego - wynagrodzenie wynikające z jego osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania - 60 % wynagrodzenia.

Podstawa prawna:

Art. 29 i 30 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. z 2013 r. poz. 269)

Art. 1515 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy: Komplet Nowoczesnych Księgowych dla księgowych sfery budżetowej

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS ostrzega przed fałszywymi telefonami i apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi telefonami. Chodzi o potwierdzenie zmiany numeru telefonu w ZUS lub na PUE/eZUS. ZUS apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności podczas rozmów telefonicznych.

Dodatek za pracę w nocy od 1 kwietnia 2025 r.

Osoby pracujące w nocy mogą liczyć na dodatek z tytułu wykonywania pracy w porze nocnej. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w kwietniu? Czy ulegnie zmianie? Za pracę w jakich godzinach przysługuje?

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Stanowisko ZUS

Świadczenie rehabilitacyjne a potrącenia dobrowolne. Jak wygląda kwestia potrąceń dobrowolnych z wynagrodzenia na pakiety medyczne, czy dodatkowego ubezpieczenia? Odpowiedź Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe stawki kosztów realizacji zadań związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny

Zgodnie z art. 29 Ustawy o Karcie Dużej Rodziny, realizacja zadań gminy związanych z przyznaniem Karty Dużej Rodziny należy do zadań z zakresu administracji rządowej. Od 1 marca 2025 r. obowiązują nowe stawki.

REKLAMA

Badania lekarskie: Kto nie podlega wstępnym badaniom lekarskim?

Zgodnie z Kodeksem pracy, każdy pracownik podlega badaniom lekarskim. Wyróżnić można badania wstępne, badania okresowe oraz kontrolne badania lekarskie. Kiedy nie trzeba wykonywać wstępnych badań lekarskich?

Budowa, remont, utrzymanie strzelnic. Dotacje celowe dla JST [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Do uzgodnień trafił projekt rozporządzenia Ministra Obrony Narodowej w sprawie dofinansowania z budżetu państwa zadań związanych z budową, remontami i utrzymaniem strzelnic oraz rozwijaniem sportu strzeleckiego. Chodzi o dotacje celowe z budżetu państwa.

2 maja i 10 listopada 2025 r. dniami wolnymi w służbie cywilnej

Tak wynika z zarządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 27 lutego 2025 r. w sprawie wyznaczenia dla członków korpusu służby cywilnej dni wolnych od pracy. Zarządzenie zostało opublikowane w Monitorze Polskim 3 marca 2025 r. Wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

REKLAMA

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r.

Odpis podstawowy na ZFŚS w 2025 r. Jaka będzie podstawa określająca wysokość odpisu podstawowego na fundusz socjalny w 2025 r.? Kto ma obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych? Czym jest odpis podstawowy?

REKLAMA