Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Mamy taką sytuację, iż robimy sondowanie na rzece Odrze. Nasz pracownik musi przyjść do pracy płynąć łodzią motorową w górę rzeki co zajmie mu 8 godzinny dzień pracy. Po dopłynięciu do celu musi zostać na statku całą dobę (ponieważ nie może zostawić statku bez opieki) i po całej nocy spędzonej na statku rozpoczyna się o godzinie 7 rano sondowanie i powrót do macierzystego portu. Jak rozliczyć mu czas pracy? Czy są to nadgodziny, jeśli tak to jak je liczyć? Czy jest to praca w porze nocnej, choć nie będzie on w tym czasie pracował? Czy jest to dyżur? Przecież musi być zachowany 11 godzinny czas odpoczynku. Czy w związku z taką sytuacją, możemy udzielić mu czasu wolnego, jeśli tak to ile?
W przedstawionym stanie faktycznym należy przyjąć, że mamy do czynienia z pracownikami urzędu państwowego. W tym stanie rzeczy należy stosować wobec tych pracowników ustawę o pracownikach urzędów państwowych, kodeksu pracy i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. W pierwszej kolejności należy stosować odpowiednie przepisy układu regulujące zagadnienie czasu pracy tych pracowników. W razie braku odpowiednich uregulowań pracodawca będzie stosował przepisy ustawy o pracownikach urzędów państwowych a dopiero kodeks pracy w zakresie spraw nie uregulowanych ustawą.
reklama
reklama
Zobacz również: Jak obliczać czas pracy burmistrza
Pracownik za czas od 7 do 15 otrzyma normalne wynagrodzenie, następnie po dopłynięciu do celu podróży będzie przez okres 5 godzin pełnił dyżur, za który otrzyma również czas wolny w tym samym wymiarze. Po zakończeniu dyżuru pracownik, przy przyjęciu, że w miejscu które jest celem podróży znajduje się miejsce przeznaczone do odpoczynku pracownik zrealizuje swoje prawo do odpoczynku a następnie o godz. 7 rozpocznie pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik pracował w porze nocnej i będą to godziny nadliczbowe to wypłacamy pracownikowi normalne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy ze 100% dodatkiem oraz odpowiedni dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy, nie mniejszy niż 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.
Czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, urzędnik państwowy może być zatrudniony poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych wypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.