reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak rozliczyć czas pracy pracownika urzędu państwowego

Jak rozliczyć czas pracy pracownika urzędu państwowego

Jesteśmy pracownikami służby cywilnej, ale część pracowników objęta jest ponadzakładowym układem zbiorowym pracy. Są to pracownicy załóg pływających.

Pracujemy od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15. Mamy taką sytuację, iż robimy sondowanie na rzece Odrze. Nasz pracownik musi przyjść do pracy płynąć łodzią motorową w górę rzeki co zajmie mu 8 godzinny dzień pracy. Po dopłynięciu do celu musi zostać na statku całą dobę (ponieważ nie może zostawić statku bez opieki) i po całej nocy spędzonej na statku rozpoczyna się o godzinie 7 rano sondowanie i powrót do macierzystego portu. Jak rozliczyć mu czas pracy? Czy są to nadgodziny, jeśli tak to jak je liczyć? Czy jest to praca w porze nocnej, choć nie będzie on w tym czasie pracował? Czy jest to dyżur? Przecież musi być zachowany 11 godzinny czas odpoczynku. Czy w związku z taką sytuacją, możemy udzielić mu czasu wolnego, jeśli tak to ile?

W przedstawionym stanie faktycznym należy przyjąć, że mamy do czynienia z pracownikami urzędu państwowego. W tym stanie rzeczy należy stosować wobec tych pracowników ustawę o pracownikach urzędów państwowych, kodeksu pracy i ponadzakładowego układu zbiorowego pracy. W pierwszej kolejności należy stosować odpowiednie przepisy układu regulujące zagadnienie czasu pracy tych pracowników. W razie braku odpowiednich uregulowań pracodawca będzie stosował przepisy ustawy o pracownikach urzędów państwowych a dopiero kodeks pracy w zakresie spraw nie uregulowanych ustawą.

Zobacz również: Jak obliczać czas pracy burmistrza

Pracownik za czas od 7 do 15 otrzyma normalne wynagrodzenie, następnie po dopłynięciu do celu podróży będzie przez okres 5 godzin pełnił dyżur, za który otrzyma również czas wolny w tym samym wymiarze. Po zakończeniu dyżuru pracownik, przy przyjęciu, że w miejscu które jest celem podróży znajduje się miejsce przeznaczone do odpoczynku pracownik zrealizuje swoje prawo do odpoczynku a następnie o godz. 7 rozpocznie pracę zgodnie z rozkładem czasu pracy. Jeżeli pracownik pracował w porze nocnej i będą to godziny nadliczbowe to wypłacamy pracownikowi normalne wynagrodzenie za każdą godzinę pracy ze 100% dodatkiem oraz odpowiedni dodatek do wynagrodzenia za pracę w nocy, nie mniejszy niż 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia.

Czas pracy pracowników nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym nie dłuższym niż 8 tygodni. Pracownikowi przysługuje w każdej dobie prawo do co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku. Jeżeli wymagają tego potrzeby urzędu, urzędnik państwowy może być zatrudniony poza normalnymi godzinami pracy, a w wyjątkowych wypadkach także w nocy oraz w niedziele i święta.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Daniela Wybrańczyk

prawnik, mediator

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama