Kiedy przysługuje urlop okolicznościowy
REKLAMA
REKLAMA
Nie, chyba że babcia współmałżonka pozostaje na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
REKLAMA
Zgodnie z obowiązującymi przepisami rozporządzenia w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy, pracodawca ma obowiązek zwolnić pracownika na czas obejmujący:
- 2 dni - w razie ślubu pracownika lub urodzenia się jego dziecka albo zgonu i pogrzebu małżonka pracownika lub jego dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy,
- 1 dzień - w razie ślubu dziecka pracownika albo zgonu i pogrzebu jego siostry, brata, teściowej, teścia, babki, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.
Polecamy: Gorące pytania
REKLAMA
Z przepisów tych wynika, że pracownikowi przysługiwałby urlop okolicznościowy tylko z powodu śmierci jego własnej babki (siostry, brata). Również zwolnienie takie przysługiwać będzie, gdy babkę męża pracownika jest osobą pozostają na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką".
Nie ma natomiast przeszkód, aby pracodawca z własnej inicjatywy udzielił pracownikowi dnia wolnego (potraktował nieobecność jako usprawiedliwioną płatną) - jest to postępowanie korzystniejsze dla pracownika niż wynikałoby to z przepisów prawa pracy.
Podstawa prawna:
§ 15 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz. U. z 1996 r. Nr 60. poz. 281 ze zm.).
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Kiedy w urzędzie nie trzeba tworzyć planów urlopów wypoczynkowych
REKLAMA
REKLAMA