reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą?

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz Kodeksu rodzinnego powiedzieć najpierw trzeba, że podstawową przesłanką dla skorzystania z ulgi jest istnienie obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletnich dzieci, których cechy zostały określone w przepisach tej ustawy.

Dodać tu należy, że obowiązek alimentacyjny polega na świadczeniach na rzecz tych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Zobacz również: Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika

W kolejności powiedzieć trzeba, że obowiązek alimentacyjny wobec dziecka będącego studentem do ukończenia 25 roku życia, który daje prawo do skorzystania z interesującej nas ulgi, wynika z regulacji zamieszczonej w przepisach art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8 oraz art. 27f ust. 1 - 7 uPDOF. Stąd też mając na uwadze brzmienie tychże przepisów należy powiedzieć, że jeżeli pełnoletnie uczące się dziecko uzyska w danym roku podatkowym przychody z działalności gospodarczej opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to taka okoliczność wyłącza możliwość skorzystania rodzica z interesującej nas ulgi podatkowej. Brak tej możliwości wynika z przepisu ust. 7 w art. 27f. Z jego brzmienia wynika bowiem, że przepisy art. 6 ust. 8 i 9 stosuje się odpowiednio do dzieci, o których mowa w art. 27f ust. 1 i 6 - ten ma zastosowanie do naszego przypadku. Oznacza to, że normę prawną dającą prawo do ulgi należy rekonstruować z uwzględnieniem tej części przepisów z art. 6 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 8, które odnoszą się do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, które wyłączają możliwość korzystania z interesującej nas ulgi. Stąd też w naszym przypadku skorzystanie z tej ulgi również nie będzie możliwe.

Podstawa prawna:

Art. 5a pkt 1; art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8; art. 10 ust. 1 pkt 3; art. 27f ust. 1 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 128; art. 133 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2012 r., poz. 788 ze zm.) - Kodeks rodzinny,

Art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 , poz. 930 ze zm.) - uZPD.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Kadry i płace

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama