REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

kobieta, komputer, praca, laptop, biznes/ fot. Fotolia
kobieta, komputer, praca, laptop, biznes/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą?

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz Kodeksu rodzinnego powiedzieć najpierw trzeba, że podstawową przesłanką dla skorzystania z ulgi jest istnienie obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletnich dzieci, których cechy zostały określone w przepisach tej ustawy.

REKLAMA

Dodać tu należy, że obowiązek alimentacyjny polega na świadczeniach na rzecz tych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Zobacz również: Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika

W kolejności powiedzieć trzeba, że obowiązek alimentacyjny wobec dziecka będącego studentem do ukończenia 25 roku życia, który daje prawo do skorzystania z interesującej nas ulgi, wynika z regulacji zamieszczonej w przepisach art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8 oraz art. 27f ust. 1 - 7 uPDOF. Stąd też mając na uwadze brzmienie tychże przepisów należy powiedzieć, że jeżeli pełnoletnie uczące się dziecko uzyska w danym roku podatkowym przychody z działalności gospodarczej opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to taka okoliczność wyłącza możliwość skorzystania rodzica z interesującej nas ulgi podatkowej. Brak tej możliwości wynika z przepisu ust. 7 w art. 27f. Z jego brzmienia wynika bowiem, że przepisy art. 6 ust. 8 i 9 stosuje się odpowiednio do dzieci, o których mowa w art. 27f ust. 1 i 6 - ten ma zastosowanie do naszego przypadku. Oznacza to, że normę prawną dającą prawo do ulgi należy rekonstruować z uwzględnieniem tej części przepisów z art. 6 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 8, które odnoszą się do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, które wyłączają możliwość korzystania z interesującej nas ulgi. Stąd też w naszym przypadku skorzystanie z tej ulgi również nie będzie możliwe.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 5a pkt 1; art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8; art. 10 ust. 1 pkt 3; art. 27f ust. 1 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 128; art. 133 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2012 r., poz. 788 ze zm.) - Kodeks rodzinny,

Art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 , poz. 930 ze zm.) - uZPD.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA