REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracownik opłacający ryczałt ewidencjonowany ma prawo do ulgi prorodzinnej

kobieta, komputer, praca, laptop, biznes/ fot. Fotolia
kobieta, komputer, praca, laptop, biznes/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Czy pracownik skorzysta z ulgi prorodzinnej za 2014 rok na dziecko- studenta, który w miesiącu VII-VIII 2014 prowadził działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym i uzyskał przychód za granicą?

Mając na uwadze brzmienie wskazanych niżej przepisów ustawy uPDOF oraz Kodeksu rodzinnego powiedzieć najpierw trzeba, że podstawową przesłanką dla skorzystania z ulgi jest istnienie obowiązku alimentacyjnego wobec pełnoletnich dzieci, których cechy zostały określone w przepisach tej ustawy.

REKLAMA

Dodać tu należy, że obowiązek alimentacyjny polega na świadczeniach na rzecz tych dzieci, które nie są w stanie samodzielnie się utrzymać.

Zobacz również: Kiedy można rozwiązać umowę o pracę z winy pracownika

W kolejności powiedzieć trzeba, że obowiązek alimentacyjny wobec dziecka będącego studentem do ukończenia 25 roku życia, który daje prawo do skorzystania z interesującej nas ulgi, wynika z regulacji zamieszczonej w przepisach art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8 oraz art. 27f ust. 1 - 7 uPDOF. Stąd też mając na uwadze brzmienie tychże przepisów należy powiedzieć, że jeżeli pełnoletnie uczące się dziecko uzyska w danym roku podatkowym przychody z działalności gospodarczej opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym, to taka okoliczność wyłącza możliwość skorzystania rodzica z interesującej nas ulgi podatkowej. Brak tej możliwości wynika z przepisu ust. 7 w art. 27f. Z jego brzmienia wynika bowiem, że przepisy art. 6 ust. 8 i 9 stosuje się odpowiednio do dzieci, o których mowa w art. 27f ust. 1 i 6 - ten ma zastosowanie do naszego przypadku. Oznacza to, że normę prawną dającą prawo do ulgi należy rekonstruować z uwzględnieniem tej części przepisów z art. 6 ust. 4 pkt 3 oraz ust. 8, które odnoszą się do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym, które wyłączają możliwość korzystania z interesującej nas ulgi. Stąd też w naszym przypadku skorzystanie z tej ulgi również nie będzie możliwe.

Podstawa prawna:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 5a pkt 1; art. 6 ust. 4 pkt 3, ust. 8; art. 10 ust. 1 pkt 3; art. 27f ust. 1 - 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) - ustawa uPDOF,

Art. 128; art. 133 § 1 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. 2012 r., poz. 788 ze zm.) - Kodeks rodzinny,

Art. 6 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 1998 r. Nr 144 , poz. 930 ze zm.) - uZPD.

Marian Szałucki, doradca podatkowy, prowadzi kancelarię w Toruniu

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA