REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Zwolnienie pracownicy po urlopie wychowawczym/ Fot. Fotolia
Zwolnienie pracownicy po urlopie wychowawczym/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

Czy po zakończeniu macierzyńskiego można tą pracownicę zwolnić? Jeśli tak, to rozumiem, że konieczne będzie zachowanie okresu wypowiedzenia wynikającego z jej stażu? Czy wypowiedzenie powinno się wręczyć pierwszego dnia po macierzyńskim czy można wcześniej? Jako powód musimy podać likwidację stanowiska pracy? I ostatnie pytanie, rozumiem, że trzeba będzie zapłacić ekwiwalent za urlop oraz wynagrodzenie za czas wypowiedzenia, mimo iż pracownica nie będzie już pracować (bo fizycznie nie ma już gdzie pracować)?

REKLAMA

Tak, pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego można wypowiedzieć stosunek pracy po powrocie do pracy. Jeżeli przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia nie więcej jednak niż do jednego miesiąca. Za skrócony okres wypowiedzenia pracownicy przysługuje odszkodowanie.

Pracownica ma również prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli nie wykorzysta go w okresie wypowiedzenia.

Zobacz również: Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

REKLAMA

W okresie urlopu wychowawczego stosunek pracy pracownicy podlega szczególnej ochronie prawnej, dlatego też pracodawca nie może wypowiedzieć ani dokonać zmian w stosunku pracy. Ponadto urlop wychowawczy nie zostaje przerwany z powodu, że pracownica urodziła dziecko podczas tego urlopu. W dalszym ciągu na nim przebywa, gdyż nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Otrzymuje jedynie zasiłek macierzyński. Zakres ochrony pracowników korzystających z urlopu wychowawczego określa art.1861 § 1 k.p. zgodnie, z którym - pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że firma została definitywnie zlikwidowana a jedynie likwidacji uległo stanowisko pracy tej pracownicy. Okoliczność ta nie stanowi podstawy do rozwiązania stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka ewentualność istniałaby, w sytuacji, gdy firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników i przeprowadza zwolnienia grupowe i indywidualne. W tej sytuacji zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego ochrona stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów wychowawczych ulega ograniczeniu także w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. W przypadku tzw. zwolnień indywidualnych, pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego tylko w razie, gdy zakładowa organizacja zakładowa nie zgłosiła wobec takiego zamiaru sprzeciwu w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o planowanym wypowiedzeniu . Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 15 lutego 2006 r. II PZP 13/05 .

Podstawa prawna:

Art. 1867 - 1868 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA