REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy można zwolnić pracownika powracającego z urlopu wychowawczego

Zwolnienie pracownicy po urlopie wychowawczym/ Fot. Fotolia
Zwolnienie pracownicy po urlopie wychowawczym/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Mam pytanie o możliwość zwolnienia pracownicy. Przebywała ona na urlopie wychowawczym. W tym czasie w firmie zostało zlikwidowane jej stanowisko. Właściwie to cała działalność została zlikwidowana, obecnie firma ma dochody jedynie z wynajmu swoich pomieszczeń gdzie kiedyś odbywała się produkcja. W czasie u. wychowawczego pracownica zaszła w ciążę i teraz przebywa na u. macierzyńskim.

Czy po zakończeniu macierzyńskiego można tą pracownicę zwolnić? Jeśli tak, to rozumiem, że konieczne będzie zachowanie okresu wypowiedzenia wynikającego z jej stażu? Czy wypowiedzenie powinno się wręczyć pierwszego dnia po macierzyńskim czy można wcześniej? Jako powód musimy podać likwidację stanowiska pracy? I ostatnie pytanie, rozumiem, że trzeba będzie zapłacić ekwiwalent za urlop oraz wynagrodzenie za czas wypowiedzenia, mimo iż pracownica nie będzie już pracować (bo fizycznie nie ma już gdzie pracować)?

REKLAMA

Tak, pracownicy powracającej z urlopu wychowawczego można wypowiedzieć stosunek pracy po powrocie do pracy. Jeżeli przyczyną jest likwidacja stanowiska pracy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia nie więcej jednak niż do jednego miesiąca. Za skrócony okres wypowiedzenia pracownicy przysługuje odszkodowanie.

Pracownica ma również prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy, jeżeli nie wykorzysta go w okresie wypowiedzenia.

Zobacz również: Komu należą się dni opieki nad dzieckiem

REKLAMA

W okresie urlopu wychowawczego stosunek pracy pracownicy podlega szczególnej ochronie prawnej, dlatego też pracodawca nie może wypowiedzieć ani dokonać zmian w stosunku pracy. Ponadto urlop wychowawczy nie zostaje przerwany z powodu, że pracownica urodziła dziecko podczas tego urlopu. W dalszym ciągu na nim przebywa, gdyż nie ma prawa do urlopu macierzyńskiego. Otrzymuje jedynie zasiłek macierzyński. Zakres ochrony pracowników korzystających z urlopu wychowawczego określa art.1861 § 1 k.p. zgodnie, z którym - pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie od dnia złożenia przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy w tym czasie jest dopuszczalne tylko w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, a także gdy zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika, że firma została definitywnie zlikwidowana a jedynie likwidacji uległo stanowisko pracy tej pracownicy. Okoliczność ta nie stanowi podstawy do rozwiązania stosunku pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Taka ewentualność istniałaby, w sytuacji, gdy firma zatrudnia więcej niż 20 pracowników i przeprowadza zwolnienia grupowe i indywidualne. W tej sytuacji zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego ochrona stosunku pracy pracowników korzystających z urlopów wychowawczych ulega ograniczeniu także w czasie zwolnień grupowych i indywidualnych z przyczyn niedotyczących pracowników. W przypadku tzw. zwolnień indywidualnych, pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę pracownikowi korzystającemu z urlopu wychowawczego tylko w razie, gdy zakładowa organizacja zakładowa nie zgłosiła wobec takiego zamiaru sprzeciwu w terminie 14 dni od otrzymania zawiadomienia o planowanym wypowiedzeniu . Potwierdził to Sąd Najwyższy w uchwale z 15 lutego 2006 r. II PZP 13/05 .

Podstawa prawna:

Art. 1867 - 1868 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21 poz. 94)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA