REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują zleceniobiorcy

Zasiłek macierzyński/ Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica zatrudniona na stanowisku sprzątaczki przebywała na zasiłku chorobowym. Po chorobowym dostarczyła zaświadczenie lekarskie: nie może dźwigać powyżej 5kg i pracować na wysokości (np. mycie okien). Nie posiada innych kwalifikacji, aby ją zatrudnić na innym stanowisku. Czy powinna być zwolniona? Czy osoba zatrudniona na umowę - zlecenie (obecnie jest w ciąży) ma prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Kto powinien uregulować należności z tego tytułu, pracodawca czy ZUS?

Ad. 1

REKLAMA

Nie, pracownica przedstawiła zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy na stanowisku sprzątaczki przy uwzględnieniu stwierdzonych przeciwwskazań zdrowotnych, które jednak nie uniemożliwiały prawidłowego wywiązywania się z powierzonych jej obowiązków. Dlatego uzasadnienie wypowiedzenia tymi ograniczeniami zdrowotnymi byłoby naruszeniem zasad wypowiadania umów o pracę.

Ad. 2.

Nie, zleceniobiorcy nie przysługuje urlop macierzyński, gdyż jest to wyłącznie uprawnienie pracownicze, może otrzymać zasiłek macierzyński jednak tylko wówczas, gdy w okresie wykonywania zlecenia podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, które jest dobrowolne.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest to świadczenie, które przysługuje z ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie zatrudnionej na umowę o pracę lub umowę zlecenia, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. Generalnie zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami art. 180 § 1 k.p. jako urlop macierzyński., czyli:

20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zobacz również: Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy przysługuje w takim samym wymiarze jak urlop macierzyński, dodatkowy urlopu macierzyńskie i urlop rodzicielski.

Co ważne, jeżeli zleceniobiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania. Natomiast urlop macierzyński nie należy się zleceniobiorcom, ponieważ jest to uprawnienie pracownicze. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego zleceniobiorcy stanowi przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ubezpieczenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia trwa krócej niż 12 miesięcy lub też w okresie krótszym podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, podstawę wymiaru zasiłku stanowi podstawa wymiaru składek z faktycznego okresu ubezpieczenia.

Kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejsza się o kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca jeżeli on jest płatnikiem zasiłków dla pracowników i zleceniobiorców w okresie trwania umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy możliwa jest wypłata świadczeń z ZFŚS za poprzedni rok kalendarzowy

W jakiej sytuacji zleceniobiorca musi wykonać badania profilaktyczne

Czy ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego, jeśli jego dziecko umrze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Duża zmiana w budżetówce. 470 mln zł na trzynastki dla pracowników instytucji kultury

Związek Powiatów Polskich: Zmiany dotyczące dodatkowego wynagrodzenia rocznego w instytucjach kultury powinny nastąpić równocześnie ze zmianami w dochodach samorządów, aby na realizację każdego zadania zostały zapewnione adekwatne środki.

Dodatek za wieloletnią pracę: Jak obliczać staż pracowniczy?

Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku - w przypadku zatrudnienia w ramach dwóch równoległych stosunków pracy, staż pracowniczy niezbędny do ustalenia dodatku za wieloletnią pracę należy ustalać dla każdego stosunku pracy osobno.

Od 25 marca wnioski dla gospodyń o 8000 zł, 9000 zł i 10 000 zł

Od dziś można składać wnioski o dofinansowanie dla kół gospodyń wiejskich. Można otrzymać od 8000 zł do 10 000 zł. 

Wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych od 26 marca 2024 roku. Pytania i odpowiedzi

Z dniem 26 marca 2024 roku wejdą w życie przepisy ustawy o niektórych zawodach medycznych, która ureguluje i usystematyzuje wykonywanie aż 15 zawodów medycznych, które wcześniej nie podlegały regulacji ustawowej. Jest to duża zmiana, do której przedstawiciele zawodów medycznych objętych ustawą, powinni się odpowiednio przygotować. Poniżej wymagania do wykonywania niektórych zawodów medycznych – w pytaniach i odpowiedziach.

REKLAMA

Wpis do Centralnego Rejestru Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego - co trzeba wiedzieć?

Od 26 marca 2024 roku funkcjonować będzie Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego. Wpis do tego rejestru będzie obowiązkowy dla zawodów medycznych wymienionych w ustawie o niektórych zawodach medycznych, chociaż jeszcze przez rok będą mogli wykonywać zawód bez tego wpisu, pod warunkiem spełnienia pozostałych wymagań. 

Prawa i obowiązki osób uprawnionych do wykonywania zawodów medycznych

Od 26 marca 2024 roku osoby wykonujące zawody medyczne, objęte ustawą o niektórych zawodach medycznych, nabędą nowe uprawnienia, ale i obowiązki. Niedopełnienie obowiązków może grozić ponoszeniem odpowiedzialności zawodowej.

Trzynastki w budżetówce 2024 - kiedy są wypłacane?

Trzynastki w budżetówce - w 2024 roku termin wypłaty wypada w niedzielę. Kiedy pracownicy powinni otrzymać dodatkowe wynagrodzenie roczne? Spóźnienie z wypłaceniem trzynastki uprawnia do odsetek od pracodawcy.

Zmiany: stawki wynagrodzeń w urzędach. Podwyżki od 1 stycznia 2024 r. [Nowe tabele zaszeregowania]

Zmiany w rozporządzeniu w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

REKLAMA

Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

REKLAMA