REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jakie uprawnienia rodzicielskie przysługują zleceniobiorcy

Zasiłek macierzyński/ Fot. Fotolia
Zasiłek macierzyński/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Pracownica zatrudniona na stanowisku sprzątaczki przebywała na zasiłku chorobowym. Po chorobowym dostarczyła zaświadczenie lekarskie: nie może dźwigać powyżej 5kg i pracować na wysokości (np. mycie okien). Nie posiada innych kwalifikacji, aby ją zatrudnić na innym stanowisku. Czy powinna być zwolniona? Czy osoba zatrudniona na umowę - zlecenie (obecnie jest w ciąży) ma prawo do urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego? Kto powinien uregulować należności z tego tytułu, pracodawca czy ZUS?

Ad. 1

REKLAMA

Nie, pracownica przedstawiła zaświadczenie o dopuszczeniu do pracy na stanowisku sprzątaczki przy uwzględnieniu stwierdzonych przeciwwskazań zdrowotnych, które jednak nie uniemożliwiały prawidłowego wywiązywania się z powierzonych jej obowiązków. Dlatego uzasadnienie wypowiedzenia tymi ograniczeniami zdrowotnymi byłoby naruszeniem zasad wypowiadania umów o pracę.

Ad. 2.

Nie, zleceniobiorcy nie przysługuje urlop macierzyński, gdyż jest to wyłącznie uprawnienie pracownicze, może otrzymać zasiłek macierzyński jednak tylko wówczas, gdy w okresie wykonywania zlecenia podlegał ubezpieczeniu chorobowemu, które jest dobrowolne.

Polecamy: Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne - PDF

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zasiłek macierzyński jest to świadczenie, które przysługuje z ubezpieczenia chorobowego. Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie zatrudnionej na umowę o pracę lub umowę zlecenia, która w okresie podlegania ubezpieczeniu chorobowemu urodziła dziecko. Generalnie zleceniobiorcy nie podlegają obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu. Zasiłek macierzyński przysługuje przez okres ustalony przepisami art. 180 § 1 k.p. jako urlop macierzyński., czyli:

20 tygodni w przypadku urodzenia jednego dziecka przy jednym porodzie,
31 tygodni w przypadku urodzenia dwojga dzieci przy jednym porodzie,
33 tygodni w przypadku urodzenia trojga dzieci przy jednym porodzie,
35 tygodni w przypadku urodzenia czworga dzieci przy jednym porodzie,
37 tygodni w przypadku urodzenia pięciorga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

Zobacz również: Jak wyliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego

Zasiłek macierzyński dla zleceniobiorcy przysługuje w takim samym wymiarze jak urlop macierzyński, dodatkowy urlopu macierzyńskie i urlop rodzicielski.

REKLAMA

Co ważne, jeżeli zleceniobiorca podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu w przypadku zasiłku macierzyńskiego nie ma okresu wyczekiwania. Natomiast urlop macierzyński nie należy się zleceniobiorcom, ponieważ jest to uprawnienie pracownicze. Podstawę wymiaru zasiłku przysługującego zleceniobiorcy stanowi przeciętna miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Jeżeli ubezpieczenie z tytułu wykonywania umowy zlecenia trwa krócej niż 12 miesięcy lub też w okresie krótszym podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, podstawę wymiaru zasiłku stanowi podstawa wymiaru składek z faktycznego okresu ubezpieczenia.

Kwotę stanowiącą podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe pomniejsza się o kwotę odpowiadającą 13,71% podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek macierzyński wypłaca pracodawca jeżeli on jest płatnikiem zasiłków dla pracowników i zleceniobiorców w okresie trwania umowy zlecenia.

Podstawa prawna:

Art. 29 ust. 1 pkt 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy możliwa jest wypłata świadczeń z ZFŚS za poprzedni rok kalendarzowy

W jakiej sytuacji zleceniobiorca musi wykonać badania profilaktyczne

Czy ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego, jeśli jego dziecko umrze

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Inforlex: Czy komisja rady gminy może kontrolować spółki komunalne

  Kwestia upoważnienia rady i jej komisji do sprawowania kontroli nad gminnymi spółkami komunalnymi budzi wiele kontrowersji. To za sprawą braku jednolitej linii orzeczniczej. 

  Inforlex: Jak wnieść skargę na decyzję SKO?

  Rozpoznanie przez samorządowe kolegium odwoławcze (SKO) odwołania od decyzji organu gminy co do zasady kończy postępowanie podatkowe. Jednak decyzja wydana przez SKO może zostać zaskarżona do sądu administracyjnego.

  Inforlex: Jak ustalić opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej?

  Ustalenie opłaty w decyzji administracyjnej obejmuje obowiązek organu nie tylko do określenia ogólnej kwoty opłaty miesięcznej, lecz także osoby lub osób zobowiązanych do jej uiszczania.

  Czy szkoła musi naliczać odpisy na ZFŚS za emerytów?

  Szkoła otrzymała od organu prowadzącego nakaz maksymalnego ograniczenia wydatków. Czy szkoła może zrezygnować z naliczania i przekazywania odpisów na ZFŚS za emerytów i rencistów?

  REKLAMA

  e-poradna INFORLEX: Kiedy szkolenie pracownika zalicza się do czasu pracy?

  Czy każde szkolenie, za które płaci pracodawca należy zaliczyć do czasu pracy? Czy szkolenie, o które wnioskuje pracownik (podnoszące kwalifikacje), a za które płaci pracodawca, może odbywać się poza godzinami pracy pracownika bez zaliczenia tego czasu do czasu pracy? Czy pracownikowi, który dobrowolnie uczestniczy w szkoleniu organizowanym przez pracodawcę na terenie zakładu poza godzinami pracy (szkolenie z zasad udzielania pierwszej pomocy) należy czas szkolenia zaliczyć do czasu pracy?

  e-poradnia INFORLEX: Czy pracodawca ma obowiązek wykonać zestawienie zarobków dla byłego pracownika?

  Pracownik, który był zatrudniony w naszym zakładzie pracy przez 11 lat, został zwolniony w ubiegłym roku. Wystąpił do zakładu pracy z wnioskiem o wykonanie zestawienia zarobków brutto i netto za każdy miesiąc z całego okresu zatrudnienia. Czy zakład pracy ma obowiązek wystawić takie zaświadczenie?  

  Na cyberbezpieczeństwie nie będziemy oszczędzać. Polska zamierza istotnie zwiększyć wydatki

  Polska zwiększa wydatki na bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni. To odpowiedź na zwiększenie liczby cyberataków i niestabilną sytuację geopolityczną. I chociaż firmy tną koszty, to nie dotyczy to cyberbezpieczeństwa. 

  Oto najbardziej zadłużone powiatowe miasto w Polsce. Zaskoczenie?

  Które miasto jest najbardziej zadłużonym miastem w Polsce? Jaka jest średnia zaległość na jednego dłużnika? Kto jeszcze znalazł się w rankingu KRD?

  REKLAMA

  Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków, a nie domów. 1,75 mld zł w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Sprawdź, na co wydasz te pieniądze

  Od 29 września 2023 r. rozpoczyna się zbieranie wniosków w programie "Ciepłe mieszkanie 2". Tym razem skorzystają mieszkańcy bloków. Wartość dofinansowanie, to od 16 500 zł do 43 900 zł.

  PRB: Centralny Rejestr Umów dopiero od 1 stycznia 2026 r. - przesunięcie o dwa lata

  Wdrożenie centralnego rejestru umów przesunięto o 2 lata. Miał on zacząć działać od 1 stycznia 2024 r., ale obowiązek ten ma być realizowany dopiero od 1 stycznia 2026 r.

  REKLAMA