REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić limit godzin pracownika niepełnoetatowego

Jak ustalić limit godzin pracownika niepełnoetatowego/ Fot. Fotolia
Jak ustalić limit godzin pracownika niepełnoetatowego/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzamy zatrudnić pracowników na pół etatu z możliwością dopracowania do pełnego etatu. Jakie dodatkowe informacje powinny być w umowie o pracę? Jak powinien być tworzony grafik? Czy w grafiku mogą być ujęte godziny ponad wymiar np. 1/2 etatu?

Zatrudniając pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracodawca powinien ustalić w umowie o pracę takiego pracownika limit godzin, po którego przekroczeniu pracownik nabywa prawo do dodatku w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Kolejnym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy przy nierównomiernym rozkładzie jest sporządzenie dla tego pracownika przed okresem rozliczeniowym harmonogramu czasu pracy. Podstawą ustalenia harmonogramu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy odpowiednio do wielkości etatu w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Zmienny rozkład czasu pracy pracodawca opracowuje uwzględniając normy czasu pracy, które obowiązują danego pracownika w ramach systemu czasu pracy, którym jest on objęty. W harmonogramie pracodawca wskazuje dni pracy, godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Rozkład czasu pracy musi uwzględniać odpoczynki dobowe i tygodniowe.

REKLAMA

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Należy jednak pamiętać, że pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy nie powinno się planować pracy w pełnym wymiarze czasu.

REKLAMA

Reasumując pracodawca ma pełną swobodę w kształtowaniu rozkładu czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Może wybierać pomiędzy planowaniem maksymalnej liczby dni pracy a stosowaniem 8-godzinnych dniówek i odpowiednim zmniejszeniem liczby dni pracy w danym okresie. Zatrudnienie na niepełny etat nie wyklucza również stosowania równoważnego systemu czasu pracy pozwalającego przedłużać dobowy wymiar czasu pracy powyżej 8 godzin. Wówczas pracodawca może planować nawet 12-godzinne dniówki.

Pracodawca może planować pracę osobie zatrudnionej na część etatu w wymiarze wyższym niż wynikający z umowy. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na określoną część etatu, który wypracowuje regularnie więcej godzin, nie ma roszczenia, by na drodze sądowej zmienić treść wiążącej go z pracodawcą umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma również prawa żądać, by wypłacono mu za godziny przepracowane ponad wymiar, jeżeli w umowie nie został określony limit, po przekroczeniu którego pracownik nabywa prawo do dodatkowych składników pensji.

Limit godzin ponadwymiarowych może być ustalony w różny sposób - w odniesieniu do doby pracowniczej (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 6 godzin w danej dobie"), do tygodnia pracy (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 30 godzin przeciętnie w tygodniu"), do okresu rozliczeniowego (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 100 godzin w danym okresie rozliczeniowym") czy też do wielkości etatu pracownika (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 3/4 etatu").

Jakkolwiek ustalenie limitu w odniesieniu do trzech ostatnich wielkości nie budzi większych problemów, tak pewne komplikacje mogą pojawić się w przypadku limitu ustalonego w odniesieniu do doby pracowniczej.

Podstawa prawna:

Art. art. 130, art. 151 § 5 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA