REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak ustalić limit godzin pracownika niepełnoetatowego

Jak ustalić limit godzin pracownika niepełnoetatowego/ Fot. Fotolia
Jak ustalić limit godzin pracownika niepełnoetatowego/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zamierzamy zatrudnić pracowników na pół etatu z możliwością dopracowania do pełnego etatu. Jakie dodatkowe informacje powinny być w umowie o pracę? Jak powinien być tworzony grafik? Czy w grafiku mogą być ujęte godziny ponad wymiar np. 1/2 etatu?

Zatrudniając pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy, pracodawca powinien ustalić w umowie o pracę takiego pracownika limit godzin, po którego przekroczeniu pracownik nabywa prawo do dodatku w wysokości dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Kolejnym obowiązkiem pracodawcy zatrudniającego pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy przy nierównomiernym rozkładzie jest sporządzenie dla tego pracownika przed okresem rozliczeniowym harmonogramu czasu pracy. Podstawą ustalenia harmonogramu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy jest prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy odpowiednio do wielkości etatu w obowiązującym okresie rozliczeniowym. Zmienny rozkład czasu pracy pracodawca opracowuje uwzględniając normy czasu pracy, które obowiązują danego pracownika w ramach systemu czasu pracy, którym jest on objęty. W harmonogramie pracodawca wskazuje dni pracy, godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Rozkład czasu pracy musi uwzględniać odpoczynki dobowe i tygodniowe.

REKLAMA

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Należy jednak pamiętać, że pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy nie powinno się planować pracy w pełnym wymiarze czasu.

REKLAMA

Reasumując pracodawca ma pełną swobodę w kształtowaniu rozkładu czasu pracy pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy. Może wybierać pomiędzy planowaniem maksymalnej liczby dni pracy a stosowaniem 8-godzinnych dniówek i odpowiednim zmniejszeniem liczby dni pracy w danym okresie. Zatrudnienie na niepełny etat nie wyklucza również stosowania równoważnego systemu czasu pracy pozwalającego przedłużać dobowy wymiar czasu pracy powyżej 8 godzin. Wówczas pracodawca może planować nawet 12-godzinne dniówki.

Pracodawca może planować pracę osobie zatrudnionej na część etatu w wymiarze wyższym niż wynikający z umowy. Oznacza to, że pracownik zatrudniony na określoną część etatu, który wypracowuje regularnie więcej godzin, nie ma roszczenia, by na drodze sądowej zmienić treść wiążącej go z pracodawcą umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie ma również prawa żądać, by wypłacono mu za godziny przepracowane ponad wymiar, jeżeli w umowie nie został określony limit, po przekroczeniu którego pracownik nabywa prawo do dodatkowych składników pensji.

Limit godzin ponadwymiarowych może być ustalony w różny sposób - w odniesieniu do doby pracowniczej (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 6 godzin w danej dobie"), do tygodnia pracy (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 30 godzin przeciętnie w tygodniu"), do okresu rozliczeniowego (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 100 godzin w danym okresie rozliczeniowym") czy też do wielkości etatu pracownika (np. "pracownikowi przysługuje dodatek jak za godziny nadliczbowe po przepracowaniu 3/4 etatu").

Jakkolwiek ustalenie limitu w odniesieniu do trzech ostatnich wielkości nie budzi większych problemów, tak pewne komplikacje mogą pojawić się w przypadku limitu ustalonego w odniesieniu do doby pracowniczej.

Podstawa prawna:

Art. art. 130, art. 151 § 5 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA