Jak prawidłowo dokonać porozumienia zmieniającego warunki pracy i płacy
REKLAMA
REKLAMA
Zmiana dotyczyłaby również wyodrębnienia w umowie wynagrodzenia. Osobno określone zostałyby składniki należne ze stanowiska podinspektora a osobno na stanowisku z-cy. Czy jest możliwa tego typu zmiana - jedna umowa na dwa stanowiska pracy? Czy koniecznym jest zmienić dotychczasowe warunki pracy i płacy oraz zawarcie na stanowisko z-cy odrębnej nowej umowy?
REKLAMA
REKLAMA
Pracodawca powinien zmienić warunki pracy i płacy w drodze porozumienia zmieniającego lub wypowiedzenia zmieniającego i zaproponować nowe warunki pracy i płacy na nowym stanowisku lub zmienić warunki na stanowisku pod inspektora i zawrzeć drugą umowę na stanowisko z-ca kierownika USC.
Przepisy prawa pracy dają stronom umowy dowolność w kształtowaniu treści umowy o pracę z tym, że musi ona zawierać niezbędne elementy stosunku pracy takie jak rodzaj pracy, wymiar zatrudnienia wynagrodzenie oraz czas pracy. Dlatego zaproponowane przez pracodawcę zmiany wymagają porozumienia stron, albo wypowiedzenia zmieniającego i zawarcia kolejnej umowy na inne stanowisko pracy. Pracodawca może też rozważyć utworzenie jednego, łączonego stanowiska pracy i dalsze zatrudnianie pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy z tym, że w tym przypadku ustalamy jedno wynagrodzenie.
Zobacz również: Utrata zaufania jako podstawa odwołania dyrektora szkoły
Zmierzając do wprowadzenia zmian, pracodawca może je wprowadzić przez:
- połączenie stanowisk w ramach jednej umowy o pracę albo
- zawarcie dwóch umów o pracę w niepełnym wymiarze.
W pierwszym przypadku pracodawca w dalszym ciągu jest zobowiązany do prowadzenia jednej ewidencji czasu pracy, a ponadto nie musiałby określać limitu godzin, ponad wymiar, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem jak za godziny nadliczbowe.
Jeżeli pracownik wyrazi na te zmiany zgodę, objęcie nowego stanowiska może nastąpić w trybie porozumienia stron nawet z dnia na dzień. W przeciwnym razie pracodawca będzie mógł zmienić warunki pracy tylko za wypowiedzeniem zmieniającym. Jeżeli pracownik nie odrzuci zmian będzie pracowała w pełnym wymiarze, w ramach jednej umowy o pracę.
Nie ma również przeszkód do zawarcia dwóch odrębnych umów o pracę, o ile każda z nich przewiduje inny charakter pracy. Jak wyjaśniał Sąd Najwyższy w uzasadnieniu do wyroku z dnia 14 lutego 2002 r. (sygn. akt I PKN 876/00, OSNP 2004/4/60) zawieranie z własnym pracownikiem dodatkowej (drugiej) umowy o pracę za normalnym wynagrodzeniem jest właściwe wówczas, gdy chodzi o rodzaj pracy wyraźnie inny niż uzgodniony w podstawowym czasie pracy.
W drugim przypadku, tj. zawarcia dwóch umów o pracę na część etatu, do każdej z nich odrębnie należy określić limit, godzin ponad wymiar, za które pracownikowi przysługuje wynagrodzenie z dodatkiem jak za godziny nadliczbowe.
Należy zaznaczyć, że przy dwóch umowach na 7/8 i 1/8 etatu w sumie pracownik wypracuje pełny wymiar, jednak przekroczenia limitu powinny być rozpatrywane w oparciu o wykonywane czynności, stosownie do zatrudnienia w ramach każdej z umów odrębnie. Dla prawidłowego rozliczania czasu pracy niezbędne też będzie prowadzenie dwóch ewidencji czasu pracy.
W przypadku zatrudnienia na nowym stanowisku pracy konieczne jest skierowanie pracownika na wstępne badania lekarskie. W razie zmiany stanowiska obowiązek ten ma charakter warunkowy, gdy na nowym stanowisku występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Podstawa prawna:
Art. 29, art. 1511 § 1, art. 229 § 1 ustawy Kodeks pracy ( Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA