REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć czas pracy radcy prawnego

Czas pracy radcy prawnego/ Fot. Fotolia
Czas pracy radcy prawnego/ Fot. Fotolia
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Istotne jest, aby radca prawny miał sporządzony rozkład czasu pracy, obejmujący wszystkie godziny pracy, także poza zakładem. Dlatego radca prawny może zaprzestać wykonywania zadań w dzień, który miał wykonywać czynności poza zakładem pracy.

Jak rozliczyć czas pracy radcy prawnego

REKLAMA

Odbiór dnia za święto przypadające w sobotę:

1. Zarządzeniem Dyrektora ustalono za dzień 1 listopada /sobota/- dzień wolny w jednym z dwóch wybranych terminów: 10 listopada /poniedziałek/ lub 24 grudnia /środa/. Czy radcy prawnemu, który świadczy pracę 2 dni w tygodniu: wtorek i czwartek należy się odbiór dnia wolnego?

2) Co w przypadku osób będących w tych dwóch terminach wyznaczonych zarządzeniem na zwolnieniu lekarskim? Czy należy im się odbiór dnia w innym terminie?

REKLAMA

1. Zarządzeniem Dyrektora ustalono za dzień 1 listopada /sobota/- dzień wolny w jednym z dwóch wybranych terminów: 10 listopada /poniedziałek/ lub 24 grudnia /środa/. Czy radcy prawnemu, który świadczy pracę 2 dni w tygodniu: wtorek i czwartek należy się odbiór dnia wolnego?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie, ponieważ pracodawca wyznaczył dni wolne za święto (1 listopada), na poniedziałek (10 XI ) i środę(24 XII) czyli dni, w których radca prawny świadczy pracę poza zakładem pracy, pracodawca nie udziela dodatkowego dnia do odbioru na wtorek lub czwartek czyli dni pracy radcy prawnego.

Polecamy serwis: Kadry i płace

Czas pracy radcy prawnego obejmuje czas pracy wykonywanej w siedzibie pracodawcy i poza nią i wynosi 40 godzin tygodniowo.

Do czasu pracy radcy prawnego, oprócz wykonywania czynności w siedzibie firmy, w której jest zatrudniony, wlicza się również czas niezbędny do załatwiania spraw poza jej lokalem, w szczególności w sądach i innych urzędach, oraz czas przygotowania się do tych czynności.

Istotne jest, aby radca prawny miał sporządzony rozkład czasu pracy, obejmujący wszystkie godziny pracy, także poza zakładem. Dlatego radca prawny może zaprzestać wykonywania zadań w dzień, który miał wykonywać czynności poza zakładem pracy.

2) Co w przypadku osób będących w tych dwóch terminach wyznaczonych zarządzeniem na zwolnieniu lekarskim? Czy należy im się odbiór dnia w innym terminie?

Nie, pracownik nie ma prawa do odbioru dnia wolnego w przypadku choroby w dniu wyznaczonym przez pracodawcę w zamian za święto przypadające w sobotę 1 listopada 2014 r. Pracownik na zwolnieniu lekarskim otrzymuje zasiłek chorobowy czy wynagrodzenie chorobowe za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Wyznaczanie dodatkowego dnia wolnego za święto przypadające w sobotę jest konsekwencją metody ustalania wymiaru czasu pracy i zapewnia właściwą liczbę godzin/dni pracy w danym okresie rozliczeniowym.

Natomiast okoliczność, że pracownik w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, będącym jednocześnie świętem ustawowym, był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie zwalnia pracodawcy z obowiązku wyznaczenia pracownikowi innego dnia wolnego od pracy. Wymiar czasu pracy tego pracownika ustala się w taki sam sposób jak pozostałych pracowników, a następnie obniża się o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy.

Z kolei nieobecność w pracy w dniu wyznaczonym jako dzień wolny z powodu święta występującego w sobotę, nie upoważnia pracownika do żądania innego dnia wolnego. Zasada ta wynika z kodeksowej metody obliczania wymiaru czasu pracy.

Podstawa prawna:

Art. 130 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Art. 18 ustawy o radcach prawnych (Dz. U. z 2014 r. poz. 637 ze zm.).

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Kiedy pracodawca może narzucić pracownikowi termin wykorzystania urlopu wypoczynkowego

Czy pracodawca ma prawo ponaglić urzędnika, który nie składa wniosku o przyznanie mu dnia wolnego w zamian za pracę w niedzielę

Czy pracodawca może ograniczyć pracownikowi dostęp do ewidencji czasu pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA