REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy

REKLAMA

Pracownik na własny wniosek ma indywidualny rozkład czasu pracy, który mówi o dobowej normie czasu wynoszącej 8 godzin oraz opisuje godzinę rozpoczęcia pracy "najpóźniej" o godzinie 8.40 a godzinę zakończenie "najpóźniej" o 16.40.

Chcę zapytać jakich sytuacji należy unikać aby nie została przekroczona dobowa norma czasu pracy? Pragnę dodać iż wspomniany pracownik sporadycznie pracuje w godzinach nadliczbowych. Obecnie zwrócił się ustnie do pracodawcy z zapytaniem o tymczasową zmianę czasu pracy ze względu na uczęszczanie na zabiegi fizjoterapeutyczne.

REKLAMA

Pracodawca na wniosek pracownika może wyrazić zgodę na wprowadzenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Zgoda taka może być wyrażona na czas określony lub bezterminowo. Strony w każdym czasie mogą ustalić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach.

Zobacz również: Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z art. 142 k.p. ruchomy czas pracy wprowadzony dla pracownika może przewidywać, że:

- różne godziny rozpoczynania pracy przez pracownika - w dniach, które są dla niego dniami pracy,
- przedział czasu pracy, w którym sam pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy - w dniu które są dla niego dniami pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto należy zaznaczyć, że ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Wprowadzając taki czas pracy należy pamiętać, że taka organizacja czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika. Pracownik musi mieć zapewnione, co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie oraz do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu, obejmującego, co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Pracownik wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie pracodawcy, dlatego pozostawanie w pracy bez takiego polecenia oraz potrzeby nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:

Art. 140, 142 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy pracownik samorządowy może pracować w równoważnym czasie pracy

Czy osoba zatrudniona w urzędzie na zastępstwo musi spełniać te same wymogi kwalifikacyjne co pracownik, którego zastępuje

Czy pracownikowi można wypłacić ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje profilaktyczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dni wolne od pracy w drugiej połowie 2024 roku i w 2025 r. [KALENDARZ — DŁUGIE WEEKENDY]

W 2024 r. uwzględniając wszystkie dni wolne i weekendy wypada 115 dni wolnych od pracy. Sprawdź, kiedy przypadają długie weekendy w drugiej połowie 2024 r. Możesz już także wstępnie zaplanować wolne w 2025 r.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, ale trzeba od niej zapłacić podatek.

Trwają wypłaty dodatkowych pieniędzy dla nauczycieli. Kwota jest niemała, bo ponad 2000 zł, jednak świadczenie urlopowe nie jest świadczeniem socjalnym, a więc trzeba je opodatkować. Na konta trafi więc o 12 proc. mniej.

Zbliża się termin złożenia sprawozdania SP-1. Kto musi je złożyć i co w nim wykazać? To ważne m.in. dla podatku od nieruchomości.

Jest coraz mniej czasu na złożenie części B sprawozdania SP-1. Czy wiesz, kto musi je złożyć, do kiedy i co w nim wykazać? Przepisy jasno to regulują, ale w praktyce pojawiają się problemy.

Kogo można zgłosić do swojego ubezpieczenia? Katalog jest dość szeroki

Ubezpieczony, który ma niepracujących bliskich może ich zgłosić ich do własnego ubezpieczenia zdrowotnego, aby mogli bezpłatnie korzystać z opieki zdrowotnej jako członkowie rodziny. Za bliskich nie płaci się składki na ubezpieczenie zdrowotne. Pamiętajmy też, że nie tylko dziecko można głosić do swojego ubezpieczenia zdrowotnego

REKLAMA

Kiedy ZUS wypłaci zasiłek chorobowy?

Kiedy zasiłki chorobowe wypłaca ZUS, a kiedy pracodawca? W jakim terminie? Gdzie można znaleźć wystawione przez lekarza elektroniczne zwolnienie lekarskie? Czy trzeba składać wniosek o zasiłek?

Ważne dla samorządów terminy w sprawozdawczości na III kwartał 2024 r.

Jakie są najważniejsze nadchodzące terminy w sprawozdawczości i kogo dotyczą? Prezentujemy przydatne zestawienie.

Dla kogo nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?

Aby nauczyciel mógł otrzymać emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego, musi spełnić określone warunki. Jakie? Co warto wiedzieć o nauczycielskim świadczeniu kompensacyjnym?

Podwyżki w ochronie zdrowia od 1 lipca 2024 roku. Komu się należą i jak je obliczyć?

Jak co roku 1 lipca, podmioty lecznicze mają obwiązek podwyższenia wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników ochrony zdrowia. Większe wynagrodzenie otrzymają m.in. pielęgniarki, lekarze, opiekunowie medyczni, ale także „nowe” zawody medyczne jak asystentki stomatologiczne oraz higienistki stomatologiczne.

REKLAMA

Wymiar czasu pracy osoby zatrudnionej na zastępstwo

Czy wymiar etatu w umowie na zastępstwo może być mniejszy niż ten, w którym pracował pracownik zastępowany? Co warto wiedzieć o umowie na zastępstwo?

Podwójna składka zdrowotna pracującego emeryta. Czy będą zmiany?

Ministerstwo Zdrowia udzieliło odpowiedzi na interpelację poselską w sprawie podwójnej składki zdrowotnej pracujących emerytów. Co z niej wynika? Jakie są aktualne przepisy?

REKLAMA