REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy

REKLAMA

Pracownik na własny wniosek ma indywidualny rozkład czasu pracy, który mówi o dobowej normie czasu wynoszącej 8 godzin oraz opisuje godzinę rozpoczęcia pracy "najpóźniej" o godzinie 8.40 a godzinę zakończenie "najpóźniej" o 16.40.

Chcę zapytać jakich sytuacji należy unikać aby nie została przekroczona dobowa norma czasu pracy? Pragnę dodać iż wspomniany pracownik sporadycznie pracuje w godzinach nadliczbowych. Obecnie zwrócił się ustnie do pracodawcy z zapytaniem o tymczasową zmianę czasu pracy ze względu na uczęszczanie na zabiegi fizjoterapeutyczne.

REKLAMA

Pracodawca na wniosek pracownika może wyrazić zgodę na wprowadzenie dla niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Zgoda taka może być wyrażona na czas określony lub bezterminowo. Strony w każdym czasie mogą ustalić inne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy w poszczególnych dniach.

Zobacz również: Kiedy pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia umowy o pracę

Zgodnie z art. 142 k.p. ruchomy czas pracy wprowadzony dla pracownika może przewidywać, że:

- różne godziny rozpoczynania pracy przez pracownika - w dniach, które są dla niego dniami pracy,
- przedział czasu pracy, w którym sam pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy - w dniu które są dla niego dniami pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponadto należy zaznaczyć, że ponowne wykonywanie pracy przez pracownika w tej samej dobie nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych.

Wprowadzając taki czas pracy należy pamiętać, że taka organizacja czasu pracy nie może naruszać prawa pracownika. Pracownik musi mieć zapewnione, co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie oraz do co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu, obejmującego, co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego.

Pracownik wykonuje pracę w godzinach nadliczbowych na polecenie pracodawcy, dlatego pozostawanie w pracy bez takiego polecenia oraz potrzeby nie będzie pracą w godzinach nadliczbowych.

Podstawa prawna:

Art. 140, 142 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy w INFORRB

Czy pracownik samorządowy może pracować w równoważnym czasie pracy

Czy osoba zatrudniona w urzędzie na zastępstwo musi spełniać te same wymogi kwalifikacyjne co pracownik, którego zastępuje

Czy pracownikowi można wypłacić ekwiwalent pieniężny za posiłki i napoje profilaktyczne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Księgowość budżetowa
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Od 1 kwietnia 2024 r. 128 799 zł jednorazowego odszkodowania i 1431 zł za procent uszczerbku na zdrowiu [wypadki przy pracy]

    Monitor Polski: obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie wysokości kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które będą obowiązywały od 1 kwietnia 2024 r. do 31 marca 2025 r.

    Od 1 marca świadczenie wyniesie 336,36 zł. Ważniejsze, ze Senat chce objąć nim samorządowców sprzed 1990 r.

    Skrócenie do 7 lat okresu pełnienia funkcji sołtysa uprawniającego do otrzymania świadczenia i przyznanie świadczeń dla sołtysów pełniących funkcję przed 1990

    Każda pensja w budżetówce ma być wyższa o 20% (i więcej) od pensji minimalnej dla "wszystkich". Na dziś 5090 zł. Tego chcą związkowcy

    Pensja minimalna w budżetówce ma być wyższa o 20% od pensji minimalnej dla "wszystkich". Tego chcą związkowcy ze "Związkowa Alternatywa".

    Trzeba określić maksymalny poziom wynagrodzeń zasadniczych pracowników

    W regulaminach wynagrodzenie zasadnicze ustala się dla danego stanowiska pracy widełkowo – z podaniem kwoty minimalnej i maksymalnej.

    REKLAMA

    Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne to odpowiednik emerytur pomostowych. Ile osób je pobiera?

    W grudniu 2023 r. świadczenia kompensacyjne pobierało 13,1 tys. osób, a przeciętna wysokość "kompensówki" wynosiła 3617,29 zł. Tak wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

    Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

    Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

    Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

    Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

    Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

    Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

    REKLAMA

    Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

    Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

    To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

    Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

    REKLAMA