REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni

Czas pracy/ Fot. Fotolia
Czas pracy/ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zakład pracy chronionej zajmuje się produkcją. Zatrudnia lekarza wykonującego badania profilaktyczne i pielęgniarkę na umowę o pracę w celu zapewnienia doraźnej opieki medycznej wyłącznie pracownikom (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji). Jesteśmy wpisani do rejestru podmiotów leczniczych (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej). W strukturze organizacyjnej przychodnia zakładowa wyodrębniona jest jako odrębny dział w pionie prezesa zarządu. Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem przychodni finansowane są ze środków przedsiębiorstwa, wszelkie faktury wystawiane są również na firmę.

Ile godz. na dobę powinni pracować pracownicy medyczni zatrudnieni na umowę o pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym? Czy zpch może zatrudniać lekarza, realizującego zadania służby medycyny pracy na umowę o pracę, jeżeli lekarz równolegle prowadzi indywidualną praktykę lekarską w swoim prywatnym gabinecie (art. 3 ustawy o służbie medycy pracy)?

REKLAMA

Ad. 1

Pracownicy medyczni zatrudnieni poza zakładem opieki zdrowotnej wykonuje prace przez 8 godz. na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Czas pracy ustalony przepisami ustawy o działalności leczniczej ma zastosowanie do wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej niezależnie od ich formy organizacyjnej czy formy własności zakładu opieki zdrowotnej Przepisów ustawy nie stosuje się jej jednak do pracowników zatrudnionych u lekarzy prywatnie praktykujących czy w zakładach pracy.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Podstawowa norma czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej wynosi 7 godzin i 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin i 55 minut w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie może przekraczać 3 miesięcy (art. 32g ust. 1 ustawy).

Ad. 2

Nie, lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską z zakresu medycyny pracy może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o świadczenie usług medycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Brak możliwości zatrudnienie lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską potwierdza również stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 maja 2011 r. w sprawie doraźnej opieki medycznej w zakładach pracy chronionej Zgodnie z nim ...:" w świetle art. 12 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 ze zm.) nie jest dopuszczalne zawarcie umowy o pracę pomiędzy zakładem pracy chronionej a lekarzem medycy pracy. Stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o służbie medycy pracy zadania służby medycyny pracy wykonują m.in. lekarze, w ramach jednostek organizacyjnych służby medycyny tj.:

zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,
jednostek organizacyjnych zakładów opieki zdrowotnej wydzielonych w celu realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,
lekarze wykonujący indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub wykonujący zawód w formie grupowej praktyki lekarskiej.

Należy podkreślić, iż z ww. jednostkami organizacyjnymi służby medycy pracy pracodawca prowadzący ZPCH nie może zawrzeć umowy o pracę, gdyż te jednostki nie mogą być pracownikami (mogą być nimi wyłącznie osoby fizyczne) i stałoby to w sprzeczności z art. 22 § w zw. z art. 2 K.p. Nawet lekarz medycy pracy wykonujący indywidualną praktykę lekarską, nie może być pracownikiem, bowiem, stosownie do art. 49a pkt 1 ustawy z 5 grudnia 1996 r. o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz. U. z 2011 r. Nr 277, poz. 1634 ze zm.) prowadzenie indywidualnej praktyki lekarskiej, jest regulowaną działalnością gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (. Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.).

Podstawa prawna:

Art. 12 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy ( Dz. U. z 2014 r. poz. 1184 ze zm.)

Art. 22 § w zw. z art. 2 ustawy Kodeks pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502)

Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Polecamy serwis: Kadry i płace

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR LEX Sektor Publiczny

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Księgowość budżetowa
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025 : termin składania wniosków mija 4.02.2025 r.

Dofinansowanie do dziennego opiekuna w 2025 r. Aktywny dzienny opiekun w gminie 2025. Na dofinansowania w 2025 r. przeznaczono 60 mln zł. Termin składania wniosków o dofinansowania mija 4 lutego 2025 r.

Sygnalista: kim jest, co może zgłosić, ochrona sygnalisty

25 września 2024 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące sygnalistów. Kim jest sygnalista? Co sygnalista może zgłosić? Od kiedy sygnaliście przysługuje ochrona? Gdzie szukać informacji nt. sygnalistów?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME od 1 stycznia 2025 r.

Zwolnienie z VAT w ramach procedury SME. Od 1 stycznia 2025 r. Od 1 stycznia 2025 r. w Polsce będzie obowiązywać procedura SME (Small Medium-sized Enterprise). Kto może skorzystać ze zwolnienia z VAT w ramach procedury SME?

REKLAMA

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r.

Kwota wolna od potrąceń w 2025 r. 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wysokość minimalnego wynagrodzenia ma wpływ na wysokość kwoty wolnej od potrąceń. Czym jest kwota wolna od potrąceń i ile wynosi w 2025 r. ?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej?

Podróż służbowa. Ile wynosi dieta podczas krajowej podróży służbowej? Na co może liczyć pracownik wybierający się w krajową podróż służbową? W jakich przypadkach dieta za delegację krajową zostanie pomniejszona?

​PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. [Rozporządzenie]

PKD 2025. Okres przejściowy do 31 grudnia 2026 r. W Dzienniku Ustaw pojawiło się stosowne rozporządzenie. Zmiany weszły w życie 1 stycznia 2025 r. Główny Urząd Statystyczny zachęca do zmian w kodach PKD.

Weryfikacja kwoty zamiast corocznej waloryzacji zasiłku pogrzebowego

Najnowszy projekt ustawy w sprawie zasiłku pogrzebowego zakłada weryfikację kwoty zamiast corocznej waloryzacji. Co to dokładnie oznacza?

REKLAMA

Wypadek przy pracy. Czym jest? Obowiązki pracodawcy

Podczas wykonywania obowiązków służbowych, zdarzyć się może wypadek. Czum jest wypadek przy pracy? Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy w związku z wypadkiem przy pracy pracownika? Przez jaki czas powinien przechowywać dokumentację?

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

REKLAMA