reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni

Ile godzin powinni pracować pracownicy medyczni

Zakład pracy chronionej zajmuje się produkcją. Zatrudnia lekarza wykonującego badania profilaktyczne i pielęgniarkę na umowę o pracę w celu zapewnienia doraźnej opieki medycznej wyłącznie pracownikom (art. 28 ust. 1 pkt 3 ustawy o rehabilitacji). Jesteśmy wpisani do rejestru podmiotów leczniczych (art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy o działalności leczniczej). W strukturze organizacyjnej przychodnia zakładowa wyodrębniona jest jako odrębny dział w pionie prezesa zarządu. Wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem przychodni finansowane są ze środków przedsiębiorstwa, wszelkie faktury wystawiane są również na firmę.

Ile godz. na dobę powinni pracować pracownicy medyczni zatrudnieni na umowę o pracę w przedsiębiorstwie produkcyjnym? Czy zpch może zatrudniać lekarza, realizującego zadania służby medycyny pracy na umowę o pracę, jeżeli lekarz równolegle prowadzi indywidualną praktykę lekarską w swoim prywatnym gabinecie (art. 3 ustawy o służbie medycy pracy)?

Ad. 1

Pracownicy medyczni zatrudnieni poza zakładem opieki zdrowotnej wykonuje prace przez 8 godz. na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

Czas pracy ustalony przepisami ustawy o działalności leczniczej ma zastosowanie do wszystkich pracowników zatrudnionych w zakładach opieki zdrowotnej niezależnie od ich formy organizacyjnej czy formy własności zakładu opieki zdrowotnej Przepisów ustawy nie stosuje się jej jednak do pracowników zatrudnionych u lekarzy prywatnie praktykujących czy w zakładach pracy.

Zobacz również: Nagroda jubileuszowa nie dla kierowników publicznych zakładów opieki zdrowotnej

Podstawowa norma czasu pracy pracowników zakładów opieki zdrowotnej wynosi 7 godzin i 35 minut na dobę i przeciętnie 37 godzin i 55 minut w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym, który nie może przekraczać 3 miesięcy (art. 32g ust. 1 ustawy).

Ad. 2

Nie, lekarz prowadzący indywidualną praktykę lekarską z zakresu medycyny pracy może być zatrudniony tylko na podstawie umowy o świadczenie usług medycznych w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Brak możliwości zatrudnienie lekarza prowadzącego indywidualną praktykę lekarską potwierdza również stanowisko Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 9 maja 2011 r. w sprawie doraźnej opieki medycznej w zakładach pracy chronionej Zgodnie z nim ...:" w świetle art. 12 ust. 1 w zw. z art. 2 ust. 1 i 2 pkt 1 ustawy z 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy ( Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317 ze zm.) nie jest dopuszczalne zawarcie umowy o pracę pomiędzy zakładem pracy chronionej a lekarzem medycy pracy. Stosownie do art. 2 ust. 1 i 2 ustawy o służbie medycy pracy zadania służby medycyny pracy wykonują m.in. lekarze, w ramach jednostek organizacyjnych służby medycyny tj.:

zakładów opieki zdrowotnej tworzonych i utrzymywanych w celu sprawowania profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,
jednostek organizacyjnych zakładów opieki zdrowotnej wydzielonych w celu realizacji profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracującymi,
lekarze wykonujący indywidualną praktykę lekarską, indywidualną specjalistyczną praktykę lekarską lub wykonujący zawód w formie grupowej praktyki lekarskiej.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama