| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Gorące pytania > Jak klasyfikować wydatki na modernizację środków trwałych

Jak klasyfikować wydatki na modernizację środków trwałych

Jak w jednostce budżetowej należy sklasyfikować ułożenie kostki brukowej wokół siedziby jednostki - jako zwiększenie wartości budynku siedziby czy jako odrębny środek trwały? A co z naliczaniem umorzenia tej kostki?

Rozliczenie wymienionych nakładów inwestycyjnych zależy od faktycznego zakresu wykonanych prac w odniesieniu do już posiadanych przez jednostkę obiektów inwentarzowych środków trwałych. Możliwe są dwie sytuacje.

Sytuacja 1

Jeśli nakłady zostały poniesione w związku z budową chodnika (parkingu, placu) z kostki brukowej, który będzie obsługiwał wyłącznie budynek siedziby jednostki, o poniesione nakłady należy zwiększyć wartość początkową tego budynku (w opisie obiektu inwentarzowego na karcie indywidualnej środka trwałego należy wpisać dodatkową charakterystykę tej części składowej), naliczając umorzenie od zwiększonej wartości początkowej według dotychczasowej stawki stosowanej dla budynku, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie chodnika (placu, parkingu).

Zobacz również: Modernizacja części budynku - jak księgować?

Sytuacja 2

Jeśli nakłady poniesiono w związku z budową chodnika (placu, parkingu), który nie jest funkcjonalnie związany z budynkiem siedziby jednostki lub będzie służył do obsługi więcej niż jednego budynku, wartość nakładów utworzy wartość początkową odrębnego obiektu inwentarzowego, zaliczanego do grupy 2 KŚT - "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej", który będzie podlegał umorzeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie chodnika (placu, parkingu), według dobranej odpowiednio stawki umorzeniowej.

Podstawa prawna:

§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. Nr 147 poz. 1053)

oprac. Izabela Motowilczuk

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Kadry i płace 2019

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »