Jak klasyfikować wydatki na modernizację środków trwałych
REKLAMA
REKLAMA
Rozliczenie wymienionych nakładów inwestycyjnych zależy od faktycznego zakresu wykonanych prac w odniesieniu do już posiadanych przez jednostkę obiektów inwentarzowych środków trwałych. Możliwe są dwie sytuacje.
REKLAMA
Sytuacja 1
Jeśli nakłady zostały poniesione w związku z budową chodnika (parkingu, placu) z kostki brukowej, który będzie obsługiwał wyłącznie budynek siedziby jednostki, o poniesione nakłady należy zwiększyć wartość początkową tego budynku (w opisie obiektu inwentarzowego na karcie indywidualnej środka trwałego należy wpisać dodatkową charakterystykę tej części składowej), naliczając umorzenie od zwiększonej wartości początkowej według dotychczasowej stawki stosowanej dla budynku, od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie chodnika (placu, parkingu).
Zobacz również: Modernizacja części budynku - jak księgować?
Sytuacja 2
Jeśli nakłady poniesiono w związku z budową chodnika (placu, parkingu), który nie jest funkcjonalnie związany z budynkiem siedziby jednostki lub będzie służył do obsługi więcej niż jednego budynku, wartość nakładów utworzy wartość początkową odrębnego obiektu inwentarzowego, zaliczanego do grupy 2 KŚT - "Obiekty inżynierii lądowej i wodnej", który będzie podlegał umorzeniu od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczęto użytkowanie chodnika (placu, parkingu), według dobranej odpowiednio stawki umorzeniowej.
Podstawa prawna:
§ 1 rozporządzenia w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz.U. z 2014 r. Nr 147 poz. 1053)
oprac. Izabela Motowilczuk
Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa
REKLAMA
REKLAMA