reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego w 2016 r.

Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego w 2016 r.

Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) ma być jednolita we wszystkich jednostkach. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów wprowadza nowy rozdział przeznaczony do ujmowania dochodów i wydatków związanych z realizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty stanowiące pomoc państwa w wychowywaniu dzieci”

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych zakłada utworzenia nowej podziałki dla klasyfikowania środków związanych z realizacją świadczenia wychowawczego.

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty stanowiące pomoc państwa w wychowywaniu dzieci” ma być umiejscowiony w dziale „852 – Pomoc społeczna”.

Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)

W rozdziale tym zostaną ujęte dochody i wydatki związane z realizacją ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w tym w szczególności na:

  • świadczenie wychowawcze,
  • dodatek wychowawczy, dodatek do zryczałtowanej kwoty (o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej),
  • koszty obsługi,
  • rejestr centralny.

Zdaniem projektodawcy powyższe rozwiązanie zapewni jednolitą klasyfikację środków związanych z realizacją świadczenia wychowawczego, dodatku wychowawczego oraz dodatku do zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej Ministerstwo Finansów podkreśla, iż kwoty ujmowane w nowym rozdziale będą znaczne.

Rozporządzenie jest obecnie na etapie uzgodnień. Ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 17 lutego 2016 r.

500 zł na dziecko

Świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 zł na dziecko” zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka będą otrzymywały specjalne dodatki, nazywane dodatkami wychowawczymi w wysokości równej świadczeniom wychowawczym. Bez względu na kryterium dochodowe rodzina będzie mogła ubiegać się o 500 zł na drugie oraz kolejne niepełnoletnie dzieci. Uzyskanie świadczenia na pierwsze dziecko będzie uzależnione od dochodu rodziny, który nie powinien przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie (1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (projekt z dnia 19 lutego 2016 r.);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. 2016 poz. 195).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2020

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

FSG Podatki Sp. z o.o.

FSG Podatki Sp. z o.o. stanowi część grupy FSG, specjalizując się w świadczeniu kompleksowych usług doradztwa podatkowego. Misją naszej firmy jest zapewnienie Klientom bezpieczeństwa podatkowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama