REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego w 2016 r.

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
500 zł na dziecko/ fot. Fotolia
500 zł na dziecko/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) ma być jednolita we wszystkich jednostkach. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów wprowadza nowy rozdział przeznaczony do ujmowania dochodów i wydatków związanych z realizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty stanowiące pomoc państwa w wychowywaniu dzieci”

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych zakłada utworzenia nowej podziałki dla klasyfikowania środków związanych z realizacją świadczenia wychowawczego.

REKLAMA

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty stanowiące pomoc państwa w wychowywaniu dzieci” ma być umiejscowiony w dziale „852 – Pomoc społeczna”.

Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)

W rozdziale tym zostaną ujęte dochody i wydatki związane z realizacją ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w tym w szczególności na:

 • świadczenie wychowawcze,
 • dodatek wychowawczy, dodatek do zryczałtowanej kwoty (o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej),
 • koszty obsługi,
 • rejestr centralny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zdaniem projektodawcy powyższe rozwiązanie zapewni jednolitą klasyfikację środków związanych z realizacją świadczenia wychowawczego, dodatku wychowawczego oraz dodatku do zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej Ministerstwo Finansów podkreśla, iż kwoty ujmowane w nowym rozdziale będą znaczne.

Rozporządzenie jest obecnie na etapie uzgodnień. Ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 17 lutego 2016 r.

500 zł na dziecko

Świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 zł na dziecko” zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka będą otrzymywały specjalne dodatki, nazywane dodatkami wychowawczymi w wysokości równej świadczeniom wychowawczym. Bez względu na kryterium dochodowe rodzina będzie mogła ubiegać się o 500 zł na drugie oraz kolejne niepełnoletnie dzieci. Uzyskanie świadczenia na pierwsze dziecko będzie uzależnione od dochodu rodziny, który nie powinien przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie (1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (projekt z dnia 19 lutego 2016 r.);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. 2016 poz. 195).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Księgowość budżetowa
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Nowe Standardy - Global Internal Audit Standards™

  Nowe Standardy mówią jasno – jako audytorzy jesteśmy częścią organizacji, i – oczywiście zachowując pełen obiektywizm – pomagamy jej osiągnąć właściwe cele.

  Roczne sprawozdanie o udzielonych zamówieniach a likwidacja gminnej jednostki budżetowej

  Na jakim podmiocie ciąży obowiązek złożenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach w przypadku likwidacji gminnej jednostki budżetowej?

  Ustawa budżetowa na 2024 rok bez poprawek Senatu. Trafi teraz do podpisu Prezydenta

  Prezydent RP może podpisać ustawę budżetową, ewentualnie - zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o ocenę zgodności jej zapisów z ustawą zasadniczą.;

  Samorządy mogą odetchnąć – w 2024 roku nie będzie obowiązkowego KSeF

  Wdrożenie KSeF budzi wiele emocji, a szczególnie dużo jest ich w jednostkach budżetowych objętych centralizacją. Z uwagi na ich szczególną strukturę, wdrożenie KSeF wiązałoby się w ich przypadku z jeszcze większymi komplikacjami, niż u pozostałych podatników.

  REKLAMA

  To już ostatni dzień na złożenie części A sprawozdania SP-1. Sprawdź czy wiesz jakie dane w nim wykazać.

  Sprawozdanie SP-1, czyli sprawozdanie w zakresie podatku od nieruchomości, podatku rolnego i podatku leśnego na stałe weszło do katalogu sprawozdawczości budżetowej. Trzeba poświęcić mu uwagę dwa razy w roku. Po raz pierwszy już w styczniu, bo wójt, burmistrz lub prezydent miasta, jako organy podatkowe właściwe w sprawach podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz podatku leśnego mają obowiązek złożyć część A sprawozdania w terminie do 10 stycznia.

  Średnio 600 zł „pod choinkę” w urzędach. Maks to 950 zł. Jest i 0 zł. Zamiast podwyżek. Są i premie [Budżetówka, prezenty]

  Zamiast podwyżek w 2023 r. średnio 600 zł urzędnicy samorządowi otrzymają przed świętami z ZFŚS.

  Rozwój zawodowy i urlop szkoleniowy ratownika medycznego

  Każdy ratownik medyczny ma nie tylko prawo, lecz przede wszystkim obowiązek ustawicznego rozwoju zawodowego przez aktualizację wiedzy i umiejętności zawodowych. Na rozwój zawodowy ratownikowi medycznemu przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze 6 dni roboczych rocznie – kiedy przysługuje ten urlop, kiedy nie przysługuje i czy należy się za niego wynagrodzenie? O tym w poniższym opracowaniu. 

  Brak podwyżki w samorządach w 2024 r. Poszkodowani nie zgadzają się na zamrożenie swoich pensji. I żądają wyjaśnień

  Przedstawiciele zarządu ZMP chcą wyjaśnień od rządu w sprawie zamrożenia wynagrodzeń w samorządach i spółkach komunalnych przewidzianego w ustawie okołobudżetowej na 2024 r.

  REKLAMA

  Kaucja to 50 groszy. Bo łatwo zapamiętać. Butelki ze szkła i plastiku oraz metalowe puszki [projekt rozporządzenia]

  Kaucja za butelki plastikowe do 3 litrów i szklane do 1,5 litra oraz za puszki do 1 litra wyniesie 50 gr. Tak zapisano w projekcie rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska. 

  PIP: Obowiązki i prawa pracownika w zakresie bhp [zestawienie]
  Podstawowym obowiązkiem pracownika określonym w art. 211 Kodeksu pracy jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

  REKLAMA