| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Rachunkowość budżetowa > Klasyfikacja > Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego w 2016 r.

Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego w 2016 r.

Klasyfikacja budżetowa świadczenia wychowawczego (500 zł na dziecko) ma być jednolita we wszystkich jednostkach. Projekt nowego rozporządzenia Ministra Finansów wprowadza nowy rozdział przeznaczony do ujmowania dochodów i wydatków związanych z realizacją ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci.

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty stanowiące pomoc państwa w wychowywaniu dzieci”

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych zakłada utworzenia nowej podziałki dla klasyfikowania środków związanych z realizacją świadczenia wychowawczego.

Rozdział „85211 Świadczenie wychowawcze, dodatek wychowawczy oraz dodatek do zryczałtowanej kwoty stanowiące pomoc państwa w wychowywaniu dzieci” ma być umiejscowiony w dziale „852 – Pomoc społeczna”.

Redakcja poleca: Rodzina 500+ (PDF)

W rozdziale tym zostaną ujęte dochody i wydatki związane z realizacją ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, w tym w szczególności na:

  • świadczenie wychowawcze,
  • dodatek wychowawczy, dodatek do zryczałtowanej kwoty (o których mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej),
  • koszty obsługi,
  • rejestr centralny.

Zdaniem projektodawcy powyższe rozwiązanie zapewni jednolitą klasyfikację środków związanych z realizacją świadczenia wychowawczego, dodatku wychowawczego oraz dodatku do zryczałtowanej kwoty na utrzymanie dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej Ministerstwo Finansów podkreśla, iż kwoty ujmowane w nowym rozdziale będą znaczne.

Rozporządzenie jest obecnie na etapie uzgodnień. Ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia z mocą od dnia 17 lutego 2016 r.

500 zł na dziecko

Świadczenie wychowawcze, potocznie nazywane „500 zł na dziecko” zostało wprowadzone na mocy ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka będą otrzymywały specjalne dodatki, nazywane dodatkami wychowawczymi w wysokości równej świadczeniom wychowawczym. Bez względu na kryterium dochodowe rodzina będzie mogła ubiegać się o 500 zł na drugie oraz kolejne niepełnoletnie dzieci. Uzyskanie świadczenia na pierwsze dziecko będzie uzależnione od dochodu rodziny, który nie powinien przekroczyć 800 zł na osobę w rodzinie (1200 zł w przypadku rodzin z niepełnosprawnym dzieckiem).

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (projekt z dnia 19 lutego 2016 r.);

Ustawa z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. 2016 poz. 195).

Polecamy serwis: Rachunkowość budżetowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Sembox

Agencja search engine marketing

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »