Jakie należności przysługują z tytułu podróży służbowej
REKLAMA
REKLAMA
Tak, jeżeli w weekend pracownik wykonywał pracę, to zgodnie z przepisami pracownikowi za prace wykonywana w dodatkowe dzień wolny lub niedzielę przysługuje inny dzień wolny. Dzień wolny udzielany jest niezależnie od godzin pracy w tym dniu, nawet wówczas gdy pracownik pracował tylko jedną godzinę.
REKLAMA
REKLAMA
Należy zaznaczyć, że odbywanie podróży służbowej poza godzinami czasu pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych, jednak godziny faktycznie przepracowane w związku z wykonywaniem polecenia służbowego poza rozkładowym czasem pracy są godzinami nadliczbowymi, takimi samymi jak godziny nadliczbowe przepracowane w macierzystym zakładzie, pod warunkiem udowodnienia faktu pracy w godzinach nadliczbowych. Natomiast czas wolny od pracy podczas delegacji służbowej nie jest czasem pracy - fakt delegowania pracownika nie oznacza, że cały okres pobytu w delegacji jest czasem pracy. Czas podróży nie jest wliczany do czasu pracy i nie przysługuje za nią żadne wynagrodzenie ani czas wolny.
Stanowisko takie potwierdza wyrok Sądu Najwyższego z 23 czerwca 2005 r sygn. akt. II PK 265/ 04, w którym sąd stwierdził, że czas dojazdu i powrotu z miejscowości stanowiącej cel podróży służbowej oraz czas pobytu w tej miejscowości nie są pozostawaniem w dyspozycji pracodawcy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy( art. 128 § 1 kp), lecz w zakresie przypadającym na godziny normalnego czasu pracy podlegają wliczeniu do jego normy, natomiast w zakresie wykraczającym poza rozkładowy czas pracy mają w sferze regulacji czasu pracy i prawa do wynagrodzenia doniosłość o tyle o ile uszczuplają limit gwarantowanego pracownikowi prawa do odpoczynku".
Podstawa prawna:
Art. 128 § 1 ustawy Kodeks pracy ( Dz.U. z 2014 r. poz. 1502)
§ 2 rozporządzenia w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167)
Joanna Skrobisz, prawnik, specjalista prawa pracy i ubezpieczeń społecznych
Polecamy serwis: Kadry i płace
REKLAMA
REKLAMA