| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Kwoty diet, przysługujących pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej w 2016 r. nie uległy zmianie. Obowiązujące stawki funkcjonują od 1 marca 2013 r.

Podróż służbowa

Definicję podróży służbowej znajdziemy w Kodeksie pracy w art. 775 § 1. Polega ona na wykonywaniu przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.

Pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. To na pracodawcy bowiem ciąży obowiązek pokrycia kosztów związanych z takim wyjazdem.

Wysokość diet dla pracowników sfery budżetowej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej jako: rozporządzenie).

Stawki diet pracowników zatrudnionych poza sferą budżetową powinny zostać określone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Należy pamiętać o tym, iż postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określonej dla pracownika państwowej lub samorządowej sfery budżetowej. Jeżeli wyżej wymienione wewnętrzne regulacje nie określają wysokości diet, to obowiązują stawki z rozporządzenia.

Diety w podróży zagranicznej pracowników „budżetówki”

W podróży zagranicznej diety przeznaczone są na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Wysokość diety uzależniona jest od kierunku podróży. Jeżeli pracownik udaje się do dwóch lub więcej państwa, pracodawca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

Pracownicy służby zdrowia

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

ANGIELSKI DLA KSIĘGOWYCH

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »