reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość budżetowa > Kadry i płace > Podróże służbowe > Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Podróże służbowe - diety zagraniczne 2016

Kwoty diet, przysługujących pracownikowi z tytułu zagranicznej podróży służbowej w 2016 r. nie uległy zmianie. Obowiązujące stawki funkcjonują od 1 marca 2013 r.

Podróż służbowa

Definicję podróży służbowej znajdziemy w Kodeksie pracy w art. 775 § 1. Polega ona na wykonywaniu przez pracownika na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub poza stałym miejscem pracy.

Pracownikowi przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. To na pracodawcy bowiem ciąży obowiązek pokrycia kosztów związanych z takim wyjazdem.

Wysokość diet dla pracowników sfery budżetowej określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (dalej jako: rozporządzenie).

Stawki diet pracowników zatrudnionych poza sferą budżetową powinny zostać określone w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie wynagradzania albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu wynagradzania. Należy pamiętać o tym, iż postanowienia układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania lub umowy o pracę nie mogą ustalać diety za dobę podróży poza granicami kraju w wysokości niższej niż dieta z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju określonej dla pracownika państwowej lub samorządowej sfery budżetowej. Jeżeli wyżej wymienione wewnętrzne regulacje nie określają wysokości diet, to obowiązują stawki z rozporządzenia.

Diety w podróży zagranicznej pracowników „budżetówki”

W podróży zagranicznej diety przeznaczone są na pokrycie kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki. Wysokość diety uzależniona jest od kierunku podróży. Jeżeli pracownik udaje się do dwóch lub więcej państwa, pracodawca może ustalić więcej niż jedno państwo docelowe.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem (książka)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podróż służbowa zagraniczna/ Fot. Fotolia
Podróż służbowa zagraniczna/ Fot. Fotolia

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Kadry i płace 2021

reklama

Ostatnio na forum

reklama

URLOPY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Buszan Augustyniak Suchecka Adwokat Radcowie Prawni Spółka partnerska

Ekspert w zakresie nieruchomości, własności intelektualnej, podatków oraz praw przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama