Konsekwencje rezygnacji wszystkich pracowników z przystąpienia do PPK

W przedszkolu żaden z pracowników nie przystąpił do pracowniczych planów kapitałowych (dalej: PPK). Jaki jest ostateczny termin złożenia przez nauczycieli wniosku o nieprzystąpienie do PPK? Jakie obowiązki w związku z tym spoczywają na pracodawcy?
Analiza podanej problematyki wymaga odniesienia się do regulacji prawnych ustawy z 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych (dalej: ustawa o PPK).
Konsekwencje rezygnacji wszystkich pracowników z przystąpienia do PPK
Skoro mowa o PPK, warto wspomnieć, że PPK został utworzony w celu systematycznego gromadzenia oszczędności przez uczestnika PPK z przeznaczeniem na wypłatę po osiągnięciu przez niego 60 roku życia oraz na inne cele określone w ustawie. Środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK, z zastrzeżeniem art. 105 ustawy o PPK.
Z punktu widzenia ww. programu kluczową rolę odgrywa pracodawca/podmiot zatrudniający. Z art. 7 ustawy o PPK wynika m.in., że podmiot zatrudniający zawiera umowę o zarządzanie PPK, jeżeli zatrudnia co najmniej jedną osobę zatrudnioną, w imieniu której, zgodnie z przepisami rozdziału 3 ustawy o PPK, jest zobowiązany zawrzeć umowę o prowadzenie PPK. Umowa o zarządzanie PPK jest zawierana z instytucją finansową w postaci elektronicznej pozwalającej na utrwalenie jej treści na trwałym nośniku.
(…)
Marcin Nagórek
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Szukasz wiarygodnych aktualności, porad i artykułów dotyczących zmian w prawie i podatkach, komentarzy ekspertów oraz indywidualnego doradztwa? INFORLEX jest dla Ciebie! Zyskaj bezpłatny dostęp do INFORLEX >>
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
Komentarze(0)
Pokaż: